Zavřít reklamu

Rok se s rokem sešel a Samsung na Berlínském veletrhu IFA představil novou generaci chytrých hodinek. Ty se nově jmenují Galaxy Watch. Po zběžném pročtení základních specifikací se může majiteli předchozího modelu zdát, že nový název je tou nejradikálnější změnou, kterou si hodinky prošly. A nebude daleko od pravdy. Galaxy Watch nadále běží na vylepšené verzi Tizenu a design rozhodně není nepodobný chytrým hodinkám Gear Sport. O něco více změn se odehrálo uvnitř. Naprosto zásadním důvodem pro přechod je však množství detailů, se kterými si Samsung vyhrál a které každodenní nošení hodinek dělají opět o poznání příjemnějším. Budou to ale stačit pro získání náskoku před konkurencí, která v průběhu uplynulých dvanácti měsíců také nezahálela?

Dostupná provedení: vybere si každý

Samsung na trh uvedl celkem tři provedení chytrých hodinek Galaxy Watch. Ty se navzájem liší především barvou, rozměry a velikostí baterie.

Základním provedením je Midnight Black. Tělo je černé, průměr činí 42 mm. Stejnou barvu má i pásek široký 20 mm.

Rozměrově shodné provedení Rose Gold je odlišné výhradně barvou, tělo je zlaté a pásek růžový. Je určeno zejména pro ženy. Nicméně stačí vyměnit pásek a s Rose Gold se nemusí bát vyrazit do společnosti ani muži.

Poslední provedení Silver se liší od předchozích dvou v mnoha ohledech. Pásek a luneta zůstávají černé, zbytek těla je stříbrný. Hodinky jsou o něco větší. Průměr činí 46 mm. Zaujme výrazně větší kapacita baterie. Pásek je o 2 mm širší. Rozlišení displaye zůstává stejné. To musí nutně znamenat při zvětšení displaye sníženou hustotu pixelů. Nicméně běžný uživatel tento rozdíl pravděpodobně nezaregistruje. Sluší se dodat, že za tyto hodinky si zákazník připlatí 500 korun.

Obsah balení a první dojmy: luxusní tělo, laciný pásek

Měl jsem příležitost vyzkoušet si variantu Rose Gold. Poté co jsem vyměnil pásek a výchozí ciferník, nedělalo mi problém prohlásit, že se hodinky hodí stejně tak pro muže jako pro ženy.

Známé rozměry a design krabičky dávají ihned tušit, že ani uvnitř se velkých změn nedočkáme. Balení obsahuje vedle samotných hodinek stojánek pro bezdrátové nabíjení, nabíjecí kabel s adaptérem, manuál a náhradní pásek ve velikosti L.

Hodinky mě na první pohled zaujaly svým jednoduchým designem, díky kterému působí skutečně luxusním dojmem. Neobyčejně vyvedená je především otočná luneta, kterou považuji za nejvyspělejší způsob ovládání chytrých hodinek. Ihned po umístění na zápěstí jsem docenil menší rozměry a nízkou hmotnost. Zklamal mě pásek, který působí vyloženě laciným dojmem. Zčásti také proto jsem jej ihned vyměnil. Ovládání je velice intuitivní, hodinky je možné nastavit a naučit se je používat za méně než hodinu od prvního spuštění.

Celkové provedení: nejvyšší kvalita

Rozměry chytrých hodinek Galaxy Watch jsou minimálně u mnou testovaného provedení dostatečně kompaktní a díky hmotnosti 49 g jsem po chvíli zapomněl na to, že je na ruce vůbec mám. Převážnou část těla tvoří nerezová ocel.

Vrchní části hodinek dominuje krásný mírně zapuštěný Super AMOLED display. Rámeček kolem něj je z velké části využit otočnou lunetou. Ovládání hodinek pomocí tohoto prvku je vyloženě návykové. Luneta navíc chrání display před poškozením a při otáčení vydává tiché cvakání.

Spodní část hodinek tvoří odolný tvrdý plast, ze kterého vystupuje senzor pro měření srdečního tepu. Vlevo je možné nalézt milimetrový výstupní otvor mikrofonu, vpravo pak trojici podobných otvorů využívaných reproduktorem. Přestože kvalita zvuku není vysoká, hlasitost výrazně předčila mé očekávání.

Na pravé straně těla hodinek se nacházejí dvě hardwarová pogumovaná tlačítka. Horní vrací zpět a dolní domů. Druhé stisknutí dolního tlačítka otevírá nabídku aplikací, dvojité pak aktivuje hlasového asistenta Bixby.

Galaxy Watch (2)

Display: najděte pět nedostatků – a nebo alespoň jeden

Okolo displaye se vše točí. A to doslova. Samsung displaye zkrátka umí a je to vidět i u Galaxy Watch. Čitelnost na přímém slunci je perfektní stejně jako pozorovací úhly. O ochranu displaye před poškozením se vedle lunety stará odolné sklo Corning Gorilla Glass DX+. Na úhlopříčku 1,2 palce se podařilo seřadit 360 pixelů. Tento počet se stal u chytrých hodinek od Samsungu jakýmsi standardem, který se asi jen tak nezmění. Pixely jsou pouhým okem prakticky nerozeznatelné a proto nemá smysl jejich hustotu dále zvyšovat. V zimě se bude určitě hodit možnost ovládat chytré hodinky v rukavicích. Reakce displaye na pokusy o ovládání v rukavicích jsou překvapivě dobré a v kombinaci s otočnou lunetou netvoří rozumně tenké rukavice mezi uživatelem a uživatelským rozhraním hodinek žádnou bariéru.

Zajímavé a užitečné jsou různé režimy svícení displaye. Ty velice úzce souvisejí se schopností hodinek odhadnout, kdy se na display díváme. Kompromisem mezi výdrží baterie a uživatelským pohodlím je režim, ve kterém hodinky reagují rozsvícením na naklonění ruky směrem k obličeji. Tuto funkci je možné zcela deaktivovat, hodinky se pak probouzí použitím některého z mechanických ovládacích prvků. Mnohdy užitečná funkce always-on pak display nikdy úplně nevypíná, důležité informace se na něm zobrazí ve stupních šedi se sníženým jasem. Je ale potřeba počítat se zvýšenými nároky na baterii. S ovládáním displaye souvisí také vodní zámek, který umožňuje před vstupem do vody deaktivovat dotykovou vrstvu.

Parametry a funkce: dědictví předchozích generací

Operační paměť je dostačující, chytré hodinky si s přidělenými 768 MB hravě vystačí a za čtrnáct dní intenzivního používání jsem nezaznamenal jediné zaseknutí, jediný pád aplikace. O něco horší je velikost interní paměti. Ze 4 GB je reálně k dispozici 1500 MB. Zbytek zabírá čtvrtá generace operačního systému Tizen a předinstalované aplikace. Potěšujícím zjištěním je skutečnost, že dostupné aplikace mají obvykle velikost v řádu jednotek MB, a pokud nemáte v úmyslu stahovat do hodinek množství hudby, s úložištěm si pravděpodobně vystačíte.

Voděodolnost hodinek zaručuje certifikace IP 68 a vojenský standard MIL-STD-810G. To znamená, že je s hodinkami možné bez obav plavat. Tím se rozumí výhradně plavání na hladině, potápění může být problém, hodinky nemusí zvládnout působení rychle proudící a tlakové vody.

Hodinky je možné začít plnohodnotně využívat teprve po propojení se smartphone. Nejlepší výsledky lze pochopitelně očekávat po propojení se smartphone od společnosti Samsung. Hodinky mohou být se smartphone propojeny technologií Bluetooth. Obsah do nich lze stahovat i prostřednictvím Wi-Fi sítě. Prostředí mobilní aplikace je příjemné, umožňuje pohodlně vykonávat množství činností, které by na drobném displayi hodinek zabraly zbytečně mnoho času. Modul GPS je samozřejmostí. Ve specifikacích je možné se dočíst cosi o NFC, to ale bohužel nemá zatím v České republice kvůli nedostupnosti služby Samsung Pay žádné využití.

Fitness funkce: chtělo by to kompas a uvěřitelnější sledování spánku

Galaxy Watch to nemají v této kategorii jednoduché vzhledem k tomu, že předchozí generace chytrých hodinek Gear Sport byla na sportovní aktivity přímo zaměřená. Přestože se řada funkcí dočkala vylepšení a přibyly některé zcela nové, někdy je téměř nemožné nevšimnout si, že všechno nefunguje tak jak má. Nenahraditelnou roli při sledování fitness aktivit hraje GPS. Hodinky jsou dále osazeny třemi důležitými senzory – barometrem, akcelerometrem a snímačem tepové frekvence. Kompas stále chybí. S jejich pomocí je možné sledovat tepovou frekvenci, počet ušlých kroků, vystoupaná podlaží, míru stresu, kvalitu spánku, spálené kalorie, rychlost a nadmořskou výšku. Hodinky také umožňují vést si záznamy o počtu zkonzumovaných kalorií, vypitých sklenic tekutin a šálků kávy.

Tepovou frekvenci zvládají hodinky měřit velice dobře. Relativně spolehnutí je i na počet ušlých kroků a vystoupaných podlaží. Míru stresu je potřeba brát s rezervou, systém ji umožní měřit i bezprostředně po ukončení sportovní aktivity. V takovém případě je zvýšená tepová frekvence automaticky vyhodnocena jako stres. Konkrétně mně se téměř nepodařilo odlepit se od nulové míry stresu, přestože jsem subjektivně stres v průběhu testování nezřídka vnímal.

Zaujaly mě rozšířené možnosti měření kvality spánku. Chytré hodinky analyzují tepovou frekvenci a pohyby během spánku a na základě toho rozdělují spánek na fázi probuzení, lehkého spánku, hlubokého spánku a REM. Nebo se o to alespoň pokoušejí. Nikdy jsem se nedostal přes 30 minut hlubokého spánku, přestože vím, že jeho podíl na celkové délce spánku by měl být přibližně 90 minut. Průměr se dokonce pohyboval někde kolem 10 minut hlubokého spánku a některé noci jej hodinky vůbec nezaznamenaly.

Hodinky se hodí i pro aktivní sportovce. Na záměr jít sportovat je možné je manuálně upozornit (spustit zaznamenávání konkrétní fitness aktivity přes speciální ciferník), případně jsou schopny základní pohybové aktivity do deseti minut samy rozpoznat. Následně se důležité údaje o průběhu aktivity zobrazují na displayi.

S hodinkami jsem především běhal a jezdil na kole a se záznamy těchto aktivit jsem byl spokojený. Speciálně kvůli vyzkoušení chování ve vodě jsem navštívil aquapark. Hodinky tříhodinový pobyt ve vodě přežily a výborně se osvědčily při počítání uplavané vzdálenosti.
Přehled všech důležitých údajů souvisejících s pohybem a zdravým životním stylem je k dispozici v aplikaci S Health. Mohu jen doporučit povedenou aplikaci Endomondo, která nabízí plnohodnotnou alternativu k aplikaci výchozí.

Operační systém a aplikace: kvalita ani kvantita nepotěší

Hodinky běží na operačním systému Tizen 4.0. Jedná se o specifický operační systém, který si Samsung sám vyvíjí pro potřeby svých chytrých hodinek. Rozdílů oproti předchozí verzi není mnoho. Systém zůstává jednoduchý a intuitivní. Důležitou roli tu bezesporu hraje dříve zmíněná otočná luneta a hardwarová tlačítka obecně. To je možné hodnotit jedině kladně, protože není potřeba se displaye tolik dotýkat prsty a tím na něm zanechávat jejich otisky. Díky reproduktoru se hodinky naučily tikat.
Pokud není zrovna nastaven režim nerušit, kino a nebo spánek, hodinky na sebe mohou docela často upozorňovat různými zvuky. Připomínají se každou hodinu a zobrazují celou řadu notifikací, se kterými je možné se většinou přímo na displayi hodinek vypořádat. Nezřídka nabízejí možnost zobrazit si konkrétní věc v telefonu.

Jako obvykle jsem se snažil instalovat a následně otestovat co možná nejvíce aplikací. A poprvé za celou dobu testování hodinek jsem byl vyloženě zklamán. Aplikací přibylo jen neznatelně a tak se mi bohužel opět podařilo vyzkoušet podstatnou většinu těch, které má nějaký smysl instalovat. Nedostatek aplikací a jejich pochybnou kvalitu považuji za jeden z nejzávažnějších nedostatků, se kterým je potřeba se při používání hodinek Galaxy Watch vypořádat. Množství aplikací, které je k dispozici pro Galaxy Watch a konkurenční Apple Watch, stále není bohužel možné srovnávat.

Výchozím předinstalovaným aplikacím typu textové zprávy a kontakty se podrobně věnovat nebudu. Každý má nějakou představu o tom, co od nich očekávat. Nejčastěji stahovaným typem aplikací je bezesporu výchozí ciferník. Těch jsem vyzkoušel několik desítek. Skutečně dobře vypadajících variant zdarma ale k dispozici mnoho není. Nakonec jsem se vrátil k předinstalovaným výchozím ciferníkům.
Užitečnou jsem shledal aplikaci, která display hodinek přemění v ne příliš kvalitní, ale přesto často dostačující zdroj světla. Samozřejmě jsem nezapomněl instalovat Spotify a už výše zmíněnou aplikaci Endomondo. Překvapivě často jsem používal kalkulačku.

Každodenní nošení a výdrž baterie: prodlužuje se pomalu, ale jistě

Hodinky jsem denně používal přibližně čtrnáct dní. Sloužily mi především pro zobrazování různých notifikací a monitorování sportovních aktivit. Každý den jsem sledoval nejméně jednu. Využíval jsem funkci always-on display, jas jsem měl nastavený na střední úrovni a tepovou frekvenci jsem nechával hodinky měřit každých deset minut. GPS jsem zapínal přibližně na hodinu denně a přes noc jsem měl měření tepové frekvence zcela vypnuté a zapnutý noční režim.

Při tomu způsobu využívání jsem se dostal s vydrží 270 mAh baterie přibližně na dva dny. Jsem přesvědčený, že provedení Silver by si vedlo výrazně lépe, výdrž v tomto případě očekávám někde kolem tří až čtyř dnů. Každodenní nabíjení by se tak mohlo konečně stát minulostí a Samsung by si mohl jako další cíl vytyčit například pětidenní výdrž, čímž by získal nemalý náskok před konkurencí. Nechybí úsporný režim a režim pouze hodinky, který prodlužuje výdrž na řádově desítky dní. Otázkou zůstává, jestli je mimo skutečně krizové situace reálně využitelný.

Samotné nabíjení Galaxy Watch se od nabíjení Gear Sport v ničem neliší. Hodinky se díky magnetům elegantně přichytí ke stojánku pro bezdrátové nabíjení a bez dalších vnějších zásahů se začnou nabíjet. Stále nejsem spokojený s rychlostí nabíjení, hodinky je potřeba nechat vždy odpočívat něco přes dvě hodiny. V průběhu nabíjení jeho stav indikuje primárně svítivá dioda, která je součástí stojánku. Podrobnější informace je možné získat na displayi samotných hodinek.

Shrnutí

Pocity které ve mně chytré hodinky Galaxy Watch vzbudily hned na začátku se v průběhu testování potvrdily. Žádná revoluce se nekoná, Galaxy Watch jsou povedenou evolucí předchozích generací, ze kterých si berou to nejlepší a snaží se to více či méně úspěšně dotáhnout k dokonalosti. Cena oficiálně začínající na osmi tisících je odpovídající, a navíc je možné už nyní menší varianty hodinek sehnat i o tisícovku levněji. Ušetřené peníze doporučuji obratem investovat do kvalitou odpovídajícího pásku, který by Samsung mohl v příští generaci konečně rovnou přibalovat.

Velice se mi líbil minimalistický design, ovládání pomocí otočné lunety, povedený display, intuitivní operační systém, odolnost a tikání.

Galaxy Watch jsou zařízení, kterému se bohužel kompromisy nevyhnuly. Pochválit rozhodně nemůžu pomalé nabíjení, nespolehlivé sledování kvality spánku a stresu a především nedostačující množství dostupných aplikací.

Přesto si myslím, že si hodinky své kupce najdou. I přes několik nedostatků se jedná vedle Gear Sport o jednu z nejlepších možných alternativ k Apple Watch, které v současnosti na trhu chytrých hodinek dominují.

Galaxy Watch (3)

Dnes nejčtenější

.