Zavřít reklamu

Recenze Samsung Gear Sport: chytré sportovní hodinky, které padnou i k obleku

Poslední srpnový den Samsung na veletrhu IFA v Berlíně představil vedle fitness náramku Gear Fit2 Pro a druhé generace bezdrátových sluchátek Gear IconX chytré hodinky Gear Sport. Odlehčeným hodinkám chybí některé funkce přibližně rok starého modelu Gear S3. Díky tomu se podařilo Gear Sport celkově zmenšit. Na své si naopak přijdou aktivní sportovci, na které Samsung cílí především. Gear Sport jsou spíše evolucí než revolucí. Přesto nabízí množství zajímavých funkcí, díky kterým můžou alespoň v některých oblastech směle soupeřit s konkurenčními Apple Watch.

Obsah balení a první dojmy

Měl jsem příležitost vyzkoušet barevné provedení Gear Sport Black, které je na rozdíl od modré varianty na zápěstí méně výrazné. Na rozdíl od svého předchůdce Gear S3 jsou Gear Sport uloženy spolu s příslušenstvím v krabičce hranaté. Balení obsahuje vedle samotných hodinek stojánek pro bezdrátové nabíjení, nabíjecí kabel s adaptérem, manuál a náhradní pásek velikosti S.

Na první pohled mě zaujalo ocelové provedení se speciální povrchovou úpravou, díky kterému působí hodinky opravdu luxusním dojmem. Ihned po umístění na zápěstí jsem docenil menší rozměry a nízkou hmotnost. Ovládání je velice intuitivní, hodinky je možné nastavit a naučit se používat za méně než hodinu od prvního spuštění.

 

Provedení a specifikace

O kompaktních rozměrech Gear Sport už jsem se zmiňoval. Kompromis mezi rozumnou úhlopříčkou a celkovými rozměry dělá hodinky vhodnými i pro nošení na menším zápěstí. Na pravé části těla hodinek se nacházejí dvě hardwarová tlačítka, která mají primární funkce zpět a domů. Velmi praktická je otočná luneta. Tou je možné hodinky částečně ovládat bez nutnosti dotýkat se displeje a nezanechávat tak na něm otisky.

Originální pásky působí v porovnání se samotnými hodinkami poněkud laciným dojmem. Přesto je nošení velmi pohodlné. Pokud by originální pásky přece jenom nevyhovovaly, Samsung nabízí jednoduché řešení. Spolu s hodinkami zahájil prodej množství rozmanitých náhradních pásků. Není ale nezbytně nutné vybrat si některý z nich. Hodinky je možné uchytit prakticky jakýmkoliv 20 mm páskem.

Display mě nezklamal. Díky zobrazovací technologii Super AMOLED je čitelný i na přímém slunci a to dokonce i při přibližně polovičním jasu. Krytý je odolným sklem Gorilla Glass 3. Pozorovací úhly jsou výborné. Na úhlopříčku 1,2 palce se podařilo seřadit 360 pixelů. Výsledná jemnost činí rozeznání jednotlivých pixelů prakticky nemožným. Překvapila mě docela dobrá reakce displaye na ovládání v rozumně tenkých rukavicích. Aktivní sportovci, kterým jsou Gear Sport určeny, své aktivity v zimních měsících obvykle nepřerušují. Proto tento prvek určitě ocení. Display je možné nechat při sníženém jasu a rozlišení trvale zapnutý, podstatně se tím ale zvýší spotřeba energie.

Všiml jsem si, že technologie, která má rozpoznat, kdy se na hodinky díváte, není ani zdaleka dokonalá. Náhodných zapnutí displaye jsem zejména při práci u stolu zaznamenával docela hodně, což se ve výsledku negativně odrazilo na výdrži baterie. Je ale potřeba uvědomit si, pro jaký způsob nošení jsou hodinky primárně určeny. Proto musím jedním dechem dodat, že v průběhu pohybových aktivit byl počet náhodných zapnutí displaye skutečně minimální.

Operační paměť je dostačující. Ze 4 GB interní paměti je nemalá část využita operačním systémem a předinstalovanými aplikacemi. Přesto zbývá dost místa pro instalaci vlastních aplikací a stažení hudby, kterou je následně možné poslouchat i bez propojení s mobilem.

Hodinky jsou v laboratorních podmínkách voděodolné do 50 m. To znamená, že s je s nimi možné bez obav plavat. Důrazně se ale nedoporučuje vystavovat je působení rychle proudící a tlakové vody. To odpovídá certifikaci IP 68. Voděodolnost lze využít především při vodních sportech. Praktický je vodní zámek. Pokud je aktivován, hodinky na neúmyslné doteky nereagují.

Teprve po propojení hodinek se smartphone je možné je začít plnohodnotně využívat. Hodinky mohou být se smartphone propojeny technologií Bluetooth. Pokud jsou hodinky v dosahu Wi-Fi sítě, stahovat do nich obsah lze i prostřednictvím ní. Prostředí mobilní aplikace je příjemné, umožňuje pohodlně vykonávat množství činností, které by na drobném displayi hodinek zabraly neúměrně mnoho času. Modul GPS je samozřejmostí. Menším rozměrům musela ustoupit LTE konektivita, jejíž nepřítomnost může být občas docela nepříjemná. Zvláště pokud uživatel nemá ve zvyku nosit s sebou všude svůj smartphone.

Se zaměřením na sportovce

Záměrem společnosti Samsung bylo vytvořit chytré hodinky, které ocení i velmi aktivní sportovci. Ten není možné ignorovat. Každá část hodinek je mu patřičně přizpůsobena. Hodinky jsou osazeny třemi důležitými senzory – barometrem, akcelerometrem a snímačem tepové frekvence. Poslední vyjmenovaný se nachází na spodní straně hodinek, kterou tvoří kvalitní plast. Je vystouplý, aby mohl lépe fungovat. Díky senzorům má uživatel neustálý přehled o tlaku okolního vzduchu, nadmořské výšce, ve které se nachází, rychlosti, kterou se pohybuje a své aktuální, minimální a maximální tepové frekvenci.

Hodinky je možné na záměr jít sportovat manuálně upozornit (spustit zaznamenávání konkrétní fitness aktivity), případně jsou schopny základní pohybové aktivity do deseti minut samy rozpoznat. Následně může být průběh aktivity sledován na displayi.

Hodinky automaticky neustále analyzují údaje získané prostřednictvím senzorů a proto dokážou počítat převýšení, které bylo daný den překonáno a počet kroků, které byly udělány. Jejich počet je potřeba brát s určitou rezervou, nejedná se o absolutně přesné číslo. Kroky hodinky nejlépe počítají při rovnoměrné pohybové aktivitě. Tyto dva údaje jsou nepřetržitě zobrazovány na výchozím ciferníku.

Část sportovních aktivit zahrnujících aktivní pohyb z místa na místo je sledována pomocí GPS. Díky tomu je možné si po jejich skončení zobrazit například trasu a průměrnou rychlost. Pohyb ve vodě pomáhá analyzovat k tomu speciálně přizpůsobená aplikace Speedo on.

Přehled všech důležitých údajů souvisejících s pohybem a zdravým životním stylem je k dispozici v aplikaci S Health. Mohu jen doporučit povedenou aplikaci Endomondo, která nabízí plnohodnotnou alternativu k aplikaci výchozí.

Operační systém, ovládání a aplikace

Hodinky běží na operačním systému Tizen OS 3.0, který má k dispozici 768 MB operační paměti. Přechod mezi aplikacemi je plynulý a ovládání intuitivní. Stisknutí vzdálenějšího tlačítka vrací zpět, druhé tlačítko přesměrovává na výchozí ciferník, kde lze s jeho pomocí spustit menu aplikací. Jako první se v něm zobrazuje ikona, která pod sebou skrývá naposledy spuštěné aplikace. Z vrchního okraje displaye hodinek lze vysunout panel základního nastavení. Z toho je možné jednoduše přejít na nastavení rozšířené.

 

V průběhu testování hodinek jsem se snažil vyzkoušet co možná nejvíce aplikací. vyzkoušet podstatnou většinu těch, které má nějaký smysl instalovat, jsem naneštěstí skutečně stihl. Nedostatek aplikaci a častá absence alternativ považuji za jeden z nejzávažnějších nedostatků, se kterým je potřeba se při používání hodinek vypořádat. Množství speciálně přizpůsobených aplikací které je k dispozici pro zařízení Gear a konkurenčního Apple Watch není skutečně bohužel zatím možné srovnávat.

Výchozím předinstalovaným aplikacím typu textové zprávy a kontakty se podrobně věnovat nebudu. Každý má nějakou představu o tom, co od nich očekávat. Nejčastěji stahovaným typem aplikací je bezesporu výchozí ciferník. Těch jsem vyzkoušel několik desítek. Skutečně dobře vypadajících variant zdarma ale k dispozici příliš moc není. Nakonec jsem ukončil hledání s tím, že hodinky obsahují dostatek předinstalovaných výchozích ciferníků.

Užitečnou jsem shledal aplikaci, která display hodinek přemění v ne příliš kvalitní ale přesto často dostačující zdroj světla. Samozřejmě jsem nezapomněl instalovat Spotify a už výše zmíněnou aplikaci Endomondo. Překvapivě často jsem používal kalkulačku.

Každodenní nošení a výdrž baterie

Hodinky jsem denně používal přibližně čtrnáct dní. S jejich pomocí jsem si nechával zobrazovat různé notifikace, využíval jsem funkci Always on a jas jsem měl nastavený na nejvyšší možné úrovni. Každý den jsem jejich prostřednictvím sledoval nejméně jednu pohybovou aktivitu.

Při tomu způsobu využívání jsem se dostal s vydrží 300 mAh baterie přibližně na dvacet hodin. To je hodnota, která uživatele v ničem nepřekvapí. Pokud patříte k těm, kteří hodinky nabíjejí nepravidelně, doporučuji spotřebu energie nějak snížit. V opačném případě se při intenzivnějším využívání na dva dny výdrže prostě nedostanete. Spotřeba energie se výrazně sníží s aktivací úsporného režimu. Tím ale uživatel přichází o takové množství funkcí, že to moc nedává smysl.

Samotné nabíjení mě nezklamalo. Hodinky se díky magnetům elegantně přichytí ke stojánku pro bezdrátové nabíjení. Jediné co bych bezdrátovému nabíjení vytknul je jeho rychlost. Hodinky je potřeba nechat vždy odpočívat něco přes dvě hodiny. V průběhu nabíjení jeho stav indikuje primárně svítivá dioda, která je součástí stojánku. Podrobnější informace je možné získat na displayi samotných hodinek. Ačkoliv je výdrž baterie obvykle kamenem úrazu většiny nositelné elektroniky, u Gear Sport ji považuji za dostačující. Vypadá to, že doba, kdy prémiová nositelná elektronika nevydržela na jedno nabití ani jeden celý den je už naštěstí za námi.

Shrnutí

Gear Sport se zařadily mezi nejlepší kousky nositelné elektroniky, které jsem kdy vyzkoušel. Cena kolem devíti tisíc je sice docela ambiciózní, dojem kterým hodinky působí je ale opravdu luxusní. Před koupí je důležité zvážit, zdali všechny fitness funkce skutečně využijete, případně jít do modelu se zaměřením na širší spektrum zákazníků. Pokud nakonec přece jenom stáhnete po Gear Sport, jistě vás potěší minimalistický design typický pro většinu produktů od Samsungu. Částečně právě díky němu není problém hodinky primárně určené pro sport nosit každý den.

Velice se mi líbil minimalistický design, povedený display, intuitivní operační systém a kvalitní zpracování fitness funkcí.

Gear Sport jsou zařízení, kterému se bohužel kompromisy nevyhnuly. Pochválit rozhodně nemůžu pomalé nabíjení, nedokonalé automatické zapínání displaye, absenci LTE a menší množství dostupných aplikací. Přesto si myslím, že si hodinky své kupce najdou. I přes několik nedostatků se jedná vedle Gear S3 o jednu z nejlepších možných alternativ k Apple Watch, které v současnosti na trhu chytrých hodinek dominují.

Diskuze

Napsat komentář

Zobrazit více

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Další články

gear s4 03
Žádné Gear S4. Chytré hodinky Samsungu dostanou nové jméno
samsung-gear-s4-fb
Představení chytrých hodinek Gear S4 je za dveřmi
gear-s4-01
Samsung svým nedávným krokem potvrdil brzký příchod hodinek Gear S4
samsung galaxy s9 fb
Samsung dnes nabízí mimořádnou 20% slevu na Galaxy S9/S9+, všechny televize a soundbary
gear s3 fb
Rychle a efektivně. Jak hodinky Samsung Gear S3 nastolují revoluci v hotelovém průmyslu
gear s4 03
Na tablet Galaxy Tab S4 a hodinky Gear S4 si budeme muset počkat, Samsung je představí o něco později
gear-s4-01
Chystané smartwatch Gear S4 budou mít mnohem větší baterii než jejich předchůdce
gear s4 fb
Samsung představí hodinky Gear S4 dřív, než byste čekali
Gear VR controller ovladac FB
Headset Gear VR dostane nové jméno. Zapadne tak lépe do portfolia Samsungu
samsung-gear-vr-fb
Neuvěřitelných 1200 PPI. Samsung vyvinul ultrajemný AMOLED displej pro virtuální realitu
samsung-gear-s4-fb
Dostanou hodinky Galaxy S4 systém Google Wear OS? Zaměstnanci Samsungu se s takovými ukázali
OnaDnes Samsung FB
S akcí OnaDnes teď koupíte Galaxy A3, A5, A8 a Gear Sport výrazně levněji
samsung-gear-s4-fb
Žádné Gear S4. Samsung se chystá přejmenovat své chytré hodinky
Mobil Pohotovost srotovne Samsun hodinky
Přineste jakékoli staré hodinky a při koupi Gear S3, Sport a Fit2 Pro dostanete slevu až 2 000 Kč
gear-S3_FB
Samsung připravuje hodinky Gear S4. Nová generace nabídne jednu zásadní novinku
Samsung PRO Endurance card FB
Samsung představil ultraodolné microSD karty, na které uložíte až 43 800 hodin dlouhé video
Samsung Gear VR FB
Samsung představil exkluzivní seriály ve virtuální realitě. Sledovat je můžete skrze Gear VR
Samsung Dex Pad FB
Z mobilu udělá počítač. Samsung začal prodávat novou dokovací stanici DeX Pad