Zavřít reklamu

Pokud pravidelně sledujete dění v technologickém světě, pak vám jistě neuniklo, že krátce před Vánoci vyplula na povrch kauza o zpomalování starších modelů iPhonů ze strany Applu. Kalifornský gigant tak činí u telefonů s opotřebovanou baterií. Důvodem je prý zajištění menšího zatížení baterie, která by nemusela při vysokém výkonu dodat dostatečné množství energie pro komponenty, což by vedlo k samovolným restartům. Apple úmyslné zpomalování nakonec přiznal, a tak mnohým okamžitě naskočila otázka, zda něco podobné nedělají i ostatní výrobci. Samsung proto na sebe nenechal dlouho čekat a podal oficiální prohlášení, ve kterém uklidňuje všechny své příznivce.

Samsung všechny ujistil, že za žádných okolností softwarově neomezuje výkon procesorů u telefonů se starší a opotřebovanou baterií. Výkon by měl být stejný po celou dobu životnosti telefonu. Samsung se ještě nechal slyšet, že jeho baterie mají dlouhou životnost díky několika bezpečnostním opatřením a softwarovým algoritmům, které jsou využívány jak během používání, tak i nabíjení.

Oficiální prohlášení Samsungu:

„Kvalita produktů byla a vždy bude nejvyšší prioritou společnosti Samsung. Zajišťujeme prodlouženou životnost baterií mobilních zařízení prostřednictvím vícevrstvých bezpečnostních opatření, které zahrnují softwarové algoritmy, které řídí proud baterie a dobu nabíjení. Výkon CPU neredukujeme prostřednictvím aktualizací softwaru po celou dobu životnosti telefonu.“

Na Apple se valí žaloby

O záměrném zpomalování starších iPhonů aktualizacemi softwaru se spekulovalo již řadu let. Až nyní ale uživatelé zjistili, že snížený výkon souvisí se starší baterií – jakmile baterii vyměnili, telefon rázem podával rapidně vyšší výkon. Apple se tak po pár dnech k celé kauze vyjádřil a uvedl na pravou míru, že ke zpomalení dochází z důvodu zamezení samovolných restartů. Přirozenou degradací baterií klesá i jejich výkon a pokud by si procesor při zpracování náročnějších operací řekl o maximální zdroje, aby dosáhl nejvyššího možného výkonu, telefon by se samovolně vypnul.

Celý problém však tkví v tom, že Apple o snižování výkonu své uživatele neinformoval. Fakt přiznal až když se veřejnost začala celému incidentu věnovat. Především právě z tohoto důvodu se na giganta z Cupertina okamžitě sesypaly žaloby ze všech stran, jejichž autoři mají za cíl jediné – vysoudit statisíce až miliony dolarů.

Samsung Galaxy S7 Edge battery FB

Dnes nejčtenější

.