Zavřít reklamu

V dnešním testu se podíváme na software, který se zabývá obnovou dat. Tentokrát se jedná o program s názvem EaseUS Data Recovery Wizard, za kterým stojí společnost EaseUS. Osobně mám s produkty této společnosti již zkušenost, neboť jsem několikrát používal jejich program pro klonování Todo Backup a jsem s ním naprosto spokojený. Jsem tedy zvědavý, jestli se takto povedlo i řešení pro obnovu dat.

EaseUS Data Recovery Wizard je k dispozici zdarma v podobě klasického omezeného trialu. Ten je omezený maximální velikostí obnoveného souboru (do 2GB) a absentuje nové aktualizace a softwarovou podporu. První placená verze začíná na 90 dolarech (nyní v akci za $70) a nabízí v podstatě vše, kromě některých diagnostických nástrojů určených pro profesionální využití. Následuje ještě verze za 100 dolarů, která navíc dokáže vytvořit speciální bootovací médium, díky kterému je možné obnovit data i z poškozeného systému s narušeným bootem. Program je k dispozici jak pro Windows, tak pro macOS a cenová politika je u obou verzí totožná.

Instalace je bezproblémová a jakmile máte hotovo, uvítá vás uživatelské rozhraní, které je velmi strohé. V podstatě zde kromě tlačítka pro aktivaci produktu nenajdete nic, co by vás rušilo od toho, co od programu očekáváte. Na základní obrazovce tedy vidíte jen lokálně uložené disky a základní informace o nich. Seznam je možné obnovit v případě, že nějaké disky připojíte/odpojíte. Stačí tak pouze vybrat disk, který chcete obnovit a zahájit skenování.

Nyní se dostáváme dál a uživatelské rozhraní je již více propracované, nabízí více možností. V horní části vidíte progres, pod ním si pak můžete nastavit filtr souborů. V levé části najdete stromovou strukturu vyhledaných souborů na disku a v centrální části pak detailní informace a prostor pro manipulaci. Zde můžete vybrané soubory zaškrtávat a označovat je pro obnovení, které přichází v dalším kroku.

Co se samotného skenování týče, program dělá dva druhy. První probíhá tzv. Quick Scan, který mi zabral zhruba 10 minut, následuje Deep Scan, který je podstatně delší a může trvat i přes hodinu (záleží na typu a velikosti prohledávaného disku). Po celou dobu skenování je možné jej zastavit a pokračovat v obnově pokud již program našel to, co hledáte.

Samotný proces obnovy je snadný. Zde je důležité zmínit, že se obnova souborů doporučuje až poté, co skončí oba druhy skenování. Jakmile jeden z nich nedokončíte, obnovené soubory nemusí být plně obnovené a mohou tak být ve finále poškozené. Pokud to tedy s obnovou myslíte vážně, nenechte se zlákat první objevením vámi hledaného souboru. Vždy nechte program dokončit svou práci. Jakmile se tak stane a požadované soubory jsou označené, následuje pouze zvolení cílové destinace a potvrzení obnovy. Obnova může trvat také několik desítek minut podle toho, kolik souborů obnovujete. Postup se ukazuje na progress baru. Jakmile je hotovo, program vytvoří v cílové destinaci složku s datem obnovy a uvnitř se nachází obnovené soubory se zachovanou strukturou uložení.

Screen Shot 2017-08-28 v 17.34.23

 

Dnes nejčtenější

.