S postupem technologického vývoje se telefony stávají stále více sofistikovanějšími a přibývají v nich mnohé komponenty. Nový fenomén s tím spojený ale některé majitele vyděsil. Telefony jako například Samsung Galaxy S23 nebo Pixel 7 mohou při zatřesení vydávat chrastivé zvuky. To mnoho uživatelů přisuzuje uvolněným šroubkům nebo nějakému vnitřnímu poškození. Není se však třeba znepokojovat. Ve většině případů je to naprosto normální a rozhodně nedává smysl se zařízeními třást v domnění, že je něco v nepořádku.
Z mnoha součástí, které tvoří telefon jako celek, patří mezi ty nejpokročilejší soustava fotoaparátů a vlajkové lodě nejsilnějších značek mají jedny z nejlepších, které se kdy uvnitř smartphonů ocitly. Například Samsung Galaxy S23 Ultra se může pochlubit snímačem fotoaparátu s rozlišením 200 MPx a 10MPx teleobjektiv zase nabízí opravdu působivou soustavu čoček. I když to zvenku může působit, jako by foto výbava byla jen v celku malou součástí zařízení, ve skutečnosti zabírá poměrně velkou část prostoru těla. Podobně je tomu v případě řady Google Pixel 6 a 7. Známá lišta není jen designovým prvkem, ale také chrání celý systém fotoaparátů a ukrývá se pod ní velká část snímačů s rozlišením 50 MPx společně se stabilizátory obrazu.
A právě s tím souvisí onen pro mnohé znepokojující zvuk při zatřesení telefonem. Neznamená to tedy, že by bylo se zařízením něco v nepořádku. Ve většině případů slyšíte zvuk, který způsobuje pohyb objektivu a snímačů v systému stabilizace obrazu. OIS, tedy optical image stabilizers, je úžasný princip založený na pohlcování pohybu umožňující, aby se mu objektiv nebo snímač přizpůsobil a poskytl tak lepší výstup. Velká část pohybu, ke kterému dochází při fotografování nebo pořizování video záznamu je tak kompenzována systémem OIS.
S podobným řešením je možné se potkat u některých digitálních fotoaparátů, kde se také podílí na lepším výstupu výsledné fotografie nebo videa. Telefony jako Galaxy S23 Ultra a Pixel 7 Pro mají poměrně působivé systémy OIS speciálně vytvořené pro teleobjektivy. Vzhledem k tomu, že Pixel 7 Pro dosahuje 30x zoomu, je spolehlivý systém stabilizace obrazu zapotřebí.
Při zatřesení chrastivý zvuk vydávají nárazy snímače nebo objektivu na IOS. Je to zcela normální, ale jako každá pohybující se součást jakéhokoli zařízení dochází postupem času k jejímu opotřebení. Nemá tedy smysl s telefonem zbytečně třást s cílem ujistit se, že nedošlo uvolnění nějaké ze součástek, šroubku nebo něčeho podobného. V budoucnu lze očekávat společně se stále propracovanějšími fotoaparáty v mobilních zařízeních i častější potřebu nasazení systémů stabilizace obrazu a tak si na zvuky, které vydávají budeme muset zvyknout u stále většího množství produktů. My můžeme potvrdit, že nepříjemné chrastění je slyšet v Galaxy S22 Ultra i nové S23 Ultra. Ani v jednom z případů to ale není chyba, nýbrž vlastnost.
iPhone senzor Swift nechrastí, S21 FE trochu jo ale S23 Ultra jde slyšet slušně.
Doufám, že v tom seznamu je i můj telefon a tak mně to nebude obtěžovat
Je to běžné pro vsechny optické srabilizace. Pricip viz optika optických mechanik kdy je uložena optická soustava v magnetickém poli. U mechanik tak udělá několik tisíc pohybů za sekundu podle rychlosti a krivosti media.
Pohybuji, že třesení nějak poškodí. Musel by to být náraz v řádu desítek g aby se systém poškodil a to už by dávno byly poškozeny těžší části telefonu.
Však je to normální, objektiv chrastí i na mý S9 a myslím, že mě „chrastila“ už i Nokia Lumia 920.