Někdo na skutečně malé smartphony, které se bez obtíží vešly do kapsy, vzpomíná s láskou, jiní zase nedají dopustit na zařízení s více než 6“ úhlopříčkou displeje. My se ale v dnešním článku zaměříme právě na zmíněné mini smarpthony.
Konkrétně chceme mluvit o Samsungu Galaxy S III mini a jemu podobných. První z nich spatřil světlo světa v říjnu roku 2012, tedy zhruba půl roku po velkém Galaxy S III. Zmíněný telefon měl přitom co do velkosti stejný displej jako původní Galaxy S, který byl v té době starý něco málo přes dva roky. Oba měly 4,0″ panel Super AMOLED s rozlišením 480 x 800 px (15:9). Ten byl o 30 % menší (z hlediska plochy) než 4,8″ panel 16:9, který měl velký S III, takže se skutečně jednalo o „mini“ verzi.
Význam slova „mini“ je v kontextu smartphonů relativní. Ano, mini byly menší, ale výraznější rozdíl mezi nimi a vlajkovými loděmi, po kterých byly pojmenovány, byly hardwarové specifikace. Jednalo se často o smartphony spíše střední třídy. Galaxy S III mini sice nesl název vlajkové lodi, ale sám měl k vlajkové lodi daleko – byl osazen dvoujádrovým procesorem Cortex-A9 (1,0 GHz) a grafickým procesorem Mali-400, přičemž tento čipset NovaThor U8420 byl slabší než Exynos 4210 Dual z Galaxy S II z předchozího roku. Se čtyřjádrovým procesorem plnohodnotné vlajkové lodi se nedal srovnávat. NovaThor byl spárován s 1 GB RAM (překvapivě stejně jako velký S III) a 8GB úložištěm, navíc se slotem na microSD.
Také displej WVGA měl nízkou hustotu pixelů, hlavní fotoaparát byl nevýrazný 5MP snímač se záznamem videa 720p (oproti 8MP 1080p u S III), a přední selfie kamera s rozlišením 0,3MP byla ještě „základnější“ (oproti 1,9MP modulu u S III). Nejednalo se o žádný zmenšený Galaxy S III, ale o střední třídu stylizovanou do podoby dražšího telefonu. Galaxy S Advance byl v podstatě stejný telefon, jen o poznání levnější. Pokud jste se dokázali přenést přes jeho zastaralý vzhled (který vycházel z modelu S II), mohli jste ušetřit spoustu peněz. Galaxy S III mini byl na své poměry relativně drahý, takže nemohl držet krok s prodejem „plnohodnotného“ Galaxy S III.
To Samsung neodradilo a následující rok to zkusil znovu s modelem Galaxy S4 mini. Ten měl 4,3″ displej s poměrem stran 16:9 (540 x 960 px), což bylo srovnatelné s 4,3″ displejem 15:9 modelu Galaxy S II (480 x 800 px). Důležité je, že byl o 26 % menší než skutečný Galaxy S4. Hustota pixelů se však ani zdaleka nepřibližovala displeji S4 s rozlišením 1080p (256 ppi vs. 441 ppi).
S4 mini byl relativně výkonný – procesor Snapdragon 400 s dvoujádrovým procesorem Krait 300 a Adreno 305 se sice nemohl rovnat Exynosu 4310 (osmijádrový procesor s jádry A15+A7 a PowerVR SGX544MP3), ale i tak se jednalo o svižný čipset. Dostal 1,5 GB RAM (o půl giga méně než S4) a 8GB úložiště, opět s možností rozšíření o microSD. Celkově byl Samsung Galaxy S4 mini mnohem lepší telefon než S III mini. Stále má daleko ke skutečné vlajkové lodi, jednalo se ale již o obstojný smartphone střední třídy, jehož koupě opravdu nebylo třeba litovat.