Zavřít reklamu

S pojmem algoritmus se setkáváme v celé řadě oblastí. Tento výraz se objevuje také v souvislosti se smartphony a jejich používáním. Co v tomto kontextu znamená algoritmus a jak v kostce funguje?

Počítačový algoritmus je – velmi zjednodušeně řečeno – souhrn instrukcí, které počítačům říkají, jak mají zpracovávat a interpretovat data. Instrukce se mohou pohybovat od jednoduchých, jako je automatické třídění souborů čísel do větších a menších kategorií, až po složité, jako je algoritmus vyhledávače Google, který analyzuje data o webových stránkách a řadí je do pořadí vyhledávání. Bez ohledu na to, jak je algoritmus složitý, dělá stále stejnou věc, tedy vezme soubor dat a pečlivým postupem je přemění na užitečné výsledky pro lidské uživatele.

Pokyny pro algoritmus jsou zadány v kódu a obvykle obsahují značné množství matematiky, vzorců if/then (když…/tak…) a dalších nástrojů, díky nimž dává hromada informací smysl. Čím se ale algoritmus vyznačuje? Podle jedné teorie by měly algoritmy mít pět základních charakteristik, aby splňovaly definici algoritmu:

Definice/určitost: Algoritmus musí být jasně popsaný proces, přičemž každý krok v jeho instrukcích přesně stanoví, co se dělá, aby se dosáhlo konečného bodu.
Vstupy: Algoritmus odněkud bere data, takže získává vstupy. Tato data musí být označena nebo definována, aby jim algoritmus rozuměl a mohl je kategorizovat.
Výstupy: Algoritmus poskytuje výstup nebo výsledek svých výpočtů. Výstupní hodnota je účelem algoritmu, informací, kterou lze použít k rozhodování (automatizovanému i neautomatizovanému).
Konečnost: Algoritmus musí být vytvořen tak, aby měl bod zastavení. To je bod, ve kterém přestává pracovat, dokud není znovu spuštěn. Pokud proces neustále pracuje v nekonečné smyčce, není to technicky vzato algoritmus, i když může dělat podobné věci.
Efektivita: Algoritmus by měl fungovat v praktickém světě. Algoritmy nejsou jen matematické teorie. Jsou to nástroje, které při použití v praxi přinášejí reálné výsledky.

Jako příklady algoritmu v souvislosti s internetem lze uvést například doporučovaný obsah na webu YouTube, kdy vám systém na základě sledování, označování a dalších interakci s obsahem doporučí videa, o kterých si „myslí“, že by vás mohla zajímat. Složitější algoritmy se pak skrývají za systémem zobrazování reklamy na webech nebo v určitých typech aplikací.

Dnes nejčtenější

.