Před lety patřila tato meteorologická aplikace mezi nejoblíbenější svého druhu a zatímco samotný stejnojmenný model, jež je ve skutečnosti zkratkou francouzského Aire Limitée, Adaptation Dynamique, Development International se stále využívá, zdá se, že povědomí o Aladinovi na našich chytrých telefonech poněkud ochladlo společně s prvotním nadšením z výsledků modelu. Ostatně, i když Aladina na Google Play stále najdeme a jedná se o oficiální aplikaci Českého hydrometeorologického ústavu, má již několik let vedle dalších, jako je například oblíbená norská Yr stejnojmenného vývojářského týmu, konkurenta v podobě aplikace ČHMÚ a ČHMÚ+, za kterou stojí vývojáři OKsystem. Zatímco první z nich je určena pro širokou veřejnost, druhá má sloužit odborníkům.
V popisu ČHMÚ na Google Play je výstižně uvedeno: „Aplikace ČHMÚ obsahuje předpověď počasí pro ČR s rozlišením až na jeden kilometr, výstrahy před nebezpečnými jevy a předpověď aktivity klíšťat. Předpověď počasí lze zobrazovat pro aktuální polohu i pro uživatelem vybrané a uložené lokality (obce).“
Velmi slušných výsledků aplikace dosahuje díky kombinování různých zdrojů, konkrétně využívá dat zmíněného modelu Aladin, ale také krátkodobých předpovědí i textových podkladů korigovaných meteorologem, k čemuž přidává také radarové údaje. Výstrahy před nebezpečnými jevy zahrnují například povodně, požáry nebo znečištění ovzduší. Prostředí aplikace zobrazuje klasicky detaily počasí pro daný den s hodinovou předpovědí a zvlášť pro šest následujících. Nechybí ani srážkový radar s údaji za poslední dvě hodiny a předpovědí hodinu vpřed. Samostatná sekce Srážky opět spoléhá na data z modelu Aladin s aktualizací údajů 4krát denně. Kliknutím na ikonu nabídky lze přistupovat k dalším možnostem jako je Biopředpověď, Výstrahy, zmíněná aktivita klíšťat vydávaná od dubna do října vždy v pondělí a ve čtvrtek nebo nastavení aplikace.
Jak je to se samotným modelem Aladin? Přestože se o něm v poslední době již zdaleka tolik nemluví, stále představuje důležitou součást mozaiky údajů, pokud jde o krátkodobé předpovědi. Narozdíl od globálních předpovědních modelů, jako je americký GFS, evropský ECMWF nebo ARPAGE ve Francii, má lokální model typu Aladin, mnohem lepší rozlišení, pročež jsou jeho výstupy výrazně přesnější. Vlastním lokálním modelem dnes disponují téměř všechny národní meteorologické služby v Evropě, lze však narazit i na některé další, za nimiž stojí soukromé společnosti nebo specializovaná výzkumná centra. Takovým příkladem v rámci naší země je třeba model Medard Akademie věd ČR.
Jako uživatelé aplikací zaměřujících se na počasí, máme často pocit, že předpovědi nevycházejí. Bohužel si mnohdy pamatujeme onen 1 nebo 2 případy, kdy pršelo, přestože mělo být slunečno, jelikož jsme měli naplánovaný výlet nebo grilování, ale zbývajících x odpovídajících jsme za stolem v kanceláři nebo jinde v práci nepostřehli. Z údajů ČHMÚ vyplývá, že úspěšnost předpovědi počasí, zvláště pak ta krátkodobá, se neustále zvyšuje, přičemž 1. den se zpravidla pohybuje nad 95 % a dva následující okolo 90 %, na čemž má významný podíl právě Aladin. Zmizel tedy spíše z našich myslí, meteorologům a aplikacím, jako jsou ČHMÚ, ČHMÚ+ a další, stále poskytuje potřebná data, díky kterým můžeme být včas a dobře informováni.