Možná rádi vysíláte pomocí vašeho telefonu na YouTube nebo jinou z podobných platforem a chtěli byste docílit vyšší kvality zvuku nebo jste jen plní nápadů, ale nechcete s sebou společně s kytarou tahat na chatu těžký laptop, abyste pořídili záznam toho, co vás napadlo. Dnes už není problém vzhledem k výkonnosti současných modelů telefonů, proměnit váš smartphone v nahrávací nebo podcastové studio. Mnohdy k tomu stačí opravdu minimum. Například USB mikrofon nebo zvuková karta společně s mikrofonem a sluchátka. Na trhu lze najít poměrně slušné množství produktů, chcete-li mít ale jistotu, že vše pošlape jak má, je dobré se zaměřit na zařízení speciálně určená pro Android. Mezi jednotlivými výrobci stran kompatibility vyniká italská firma IK Multimédia, která se již léta specializuje vedle běžného vybavení do studia, jako jsou poslechové monitory nebo třeba midi keyboardy, právě na mobilní platformy. Jejich řešení navíc vyniká provázaností mezi hardwarem a softwarem.
Nabídka italského výrobce je docela pestrá, od zařízení takřka kapesních, přes klasické externí zvukové karty až po vše v jednom. Pokud hledáte jediný, skladný a jednoduchý prostředek, díky kterému odbavíte prakticky cokoli od interview, přes podcast až po menší jam session, stojí za zvážení například IK Multimedia iRig Stream Mic Pro. Jde o USB kondenzátorový mikrofon disponující množstvím technických vychytávek. Nejprve tedy, není to jen mikrofon, ale zároveň i zvukové rozhraní pro vaše zařízení se systémem Android, iOS, Windows nebo macOS, které dokáže pracovat nejen ve stereo režimu, ale i jako vícekanálové. Dále zde máme na výběr ze 3 směrových charakteristik, kardioidní, kulové a osmičkové a jako bonus se nabízí stereo záznam, který přijde vhod lovcům zvuků okolního prostředí. iRig Stream Mic Pro je vybaven také stereo vstupem pro připojení externího mixpultu nebo jiného zvukového zdroje a výstupem na sluchátka, to vše ve velmi kompaktním provedení, které v batohu či kufru zabere minimum místa, ale bez problémů vám umožní nahrávat nebo vysílat třeba z horské chaty nebo hotelu. Zároveň vás podobné zařízení finančně nezruinuje. Jeho cena se pohybuje lehce nad 4 500 Kč, což vzhledem k možnostem a vybavenosti není nijak přehnané.
Pakliže už nějaký mikrofon vlastníte, a pouze nechcete při cestách demontovat domácí výbavu, mohla by vás oslovit některá ze zvukových karet pro Android, které se v zásadě liší hlavně počtem vstupů, ovšem kvalitou i ty z nejmenších, jako je iRig PRO I/O s příjemnou cenovkou okolo 3 000 Kč nebo iRig PRO Duo I/O za 4 500 Kč nabídnou totéž, co jejich dražší a vybavenější příbuzní. Obě karty se mohou pochlubit XLR/hi-Z Jack kombinovaným vstupem i fantomovým napájením potřebným k provozu kondenzátorových mikrofonů, přičemž první z nich má kombo XLR/Jack jeden a jak vyplývá z názvu druhý iRig PRO Duo, dva. Navíc v sobě kombinují také MIDI rozhraní, čímž se možnosti konektivity ještě rozšiřují.
Vybavenější verze IK Multimedia iRig PRO Quattro I/O a IK Multimedia iRig PRO Quattro I/O Deluxe se vyznačují velmi povedeným designem, který usnadňuje ovládání i monitoring jednotlivých vstupů a v případě druhého z jmenovaných, najde svoje uplatnění i při tvorbě vlogů, kdy perfektně zapadne do sáněk vašeho fotoaparátu. Kompletní specifikace těchto zařízení si můžete prohlédnout na stránkách výrobce IK Multimedia.
Nechcete-li zatěžovat rozpočet, nabízí firma i jednoduchá řešení v podobě mobilních mikrofonních předzesilovačů, jako je IK Multimedia iRig PRE 2, nejrůznějších mikrofonů určených pro mobilní zařízení, typu analogového IK Multimedia iRig Mic Cast 2 pro záznam mluveného slova, klipový set IK Multimedia iRig Mic Lav 2 Pack nebo videomikrofon pro kreativní tvůrce IK Multimedia iRig Mic Video.
Možností je tedy opravdu poměrně dostatek. Stačí vybrat to, které nejlépe odpovídá vašim nárokům, potřebám i finančním možnostem a své studio do kapsy budete mít kdykoli po ruce.