Samsung letos představil duo nových skládacích smartphonů Galaxy Z Fold6 a Z Flip6. Recenzi na nové ohebné véčko jste si u nás už přečíst mohli a nyní je na řadě jeho „knížkový“ sourozenec. Možná si vzpomenete, že jeho předchůdce jsme v recenzi nazvali nejlepší skládačkou na trhu, ale zároveň varovali, že příště to už nemusí stačit. Tím jsme měli na mysli hraní na jistotu a nedostatečnou snahu korejského giganta posouvat se v tomto segmentu smartphonů vpřed.
A bohužel musíme konstatovat, že Samsung se na této setrvačné vlně veze dál i u nového Z Foldu. Jedná se opět o prvotřídní ohebný telefon, který nabízí mimo jiné excelentní displeje, obrovský výkon, vysokou odolnost a velice kvalitní konstrukci, velmi dobrý fotoaparát nebo skvěle odladěné prostředí s umělou inteligencí, oproti předchůdci však přináší jen minimum vylepšení a i přes dílčí vylepšení v konstrukci je stále příliš tlustý a těžký, kterýžto aspekt je u tohoto typu smartphonu pro mnoho potenciálních zákazníků zásadní. Pojďme se tedy na něj podívat pěkně zblízka.
Obsah balení: Žádné překvapení nečekejte
Galaxy Z Fold6 se vzhledem ke své velikosti dodává v poměrně rozměrné krabičce, která je ovšem zároveň dosti tenká, což znamená, že uvnitř najdeme jen to nejnutnější. Kromě telefonu je zde pouze nabíjecí/datový USB-C kabel, sponka na vytažení šuplíčku na SIM kartu a několik manuálů. Nad nepřítomností nabíječky však tentokrát lamentovat nebudeme, protože i kdyby ji Samsung do balení chtěl přidat, už nemůže, a to z důvodu nařízení EU o elektroodpadu, které nabíječky v balení smartphonů zakazuje. Nic však korejskému obrovi nebrání do balení přidat například základní pouzdro nebo fólii.
Design a zpracování: Malý krok kupředu
Jedním z největších nedostatků skládaček Galaxy Z Fold je jejich až příliš robustní konstrukce, která jde na úkor praktičnosti a ergonomie. Galaxy Z Fold6 je na tom v tomto ohledu oproti svým předchůdcům nejlépe, stále však jde o tlusté a těžké zařízení, které v kapse ucítíte. Mezigeneračně došlo k zeštíhlení těla z 13,4 na 12,1 mm ve složeném stavu a z 6,1 na 5,6 mm v otevřeném stavu a také ke snížení hmotnosti z 253 na 239 g. Telefon je kromě toho ve složeném stavu o 1,4 mm menší a o 1 mm širší, což se pozitivně projevilo na poměru stran vnější obrazovky. Ta díky těmto změnám už není tak protáhlá, či chcete-li „nudlovitá“, a je tak o něco použitelnější a o něco snadněji se používá jednou rukou (ovšem stále je poměrně nepohodlná na psaní). Tělo je nyní celkově hranatější, což prospělo právě vnějšímu displeji, který má díky tomu symetričtější a tenčí rámečky.
Vnější displej jinak chrání sklo Glass Victus 2, ohebný displej je bez ochrany (a je tak velmi náchylný k poškození), rám je hliníkový a zadní strana skleněná, zde meziročně ke změně nedošlo. Jedna změna týkající se odolnosti tu však přeci jen je. Nový Z Fold má oproti předchůdci zvýšený stupeň krytí, který zahrnuje základní odolnost vůči prachu (přesněji vůči velkým prachovým částicím). Konkrétně splňuje standard IP48 (vs. IPX8).
Oko potěší oba displeje, překvapí na slunci
O displejích Galaxy Z Foldu6 jsme se již letmo zmínili, tak se na ně pojďme podívat zevrubněji. Vnější obrazovka má úhlopříčku 6,3 palců (je tedy o 0,1 palce větší než ta u Z Foldu5), rozlišení 968 x 2376 px (vs. 904 x 2316), použitelnější poměr stran 22.1:9, adaptivní obnovovací frekvenci 1–120 Hz a maximální jas 2600 nitů (vs. 1750 nitů). Vnitřní ohebná obrazovka disponuje velikostí 7,6 palců (u ní meziročně k nárůstu nedošlo), rozlišením 1856 x 2160 px (vs. 1812 x 2176 px), adaptivní obnovovací frekvencí 1–120 Hz a maximálním jasem 2600 nitů (vs. 1750 nitů). Sluší se dodat, že ohebný displej podporuje dotykové pero S Pen, konkrétně to s označením Pen Fold Edition. Doplňme, že oba zobrazovače jsou typu LTPO AMOLED 2X.
Jak vnější, tak vnitřní displej patří k těm nejlepším, s jakými jsme měli tu čest se u zařízení Samsungu setkat. Oba se chlubí perfektní ostrostí, excelentní čitelností na přímém slunci, věrným zobrazením barev a skvělými pozorovacími úhly. U ohebné obrazovky však máme dvě výtky. Tou první je stále poměrně výrazný záhyb, i když oproti předchůdci se zdá být o něco méně viditelný, a druhou občasné nereagování displeje na nakreslení bezpečnostního znaku po probuzení telefonu. S druhým zmíněným problémem jsme setkali už dříve u jiných zařízení Galaxy (např. Galaxy A53 5G) a je vidět, že Samsung se s ním dosud nevypořádal.
Výkonu má požehnaně, obsahuje to nejlepší
Galaxy Z Fold6 pohání stejný čipset jako aktuální vlajkovou řadu Samsungu Galaxy S24, tedy Snapdragon 8 Gen 3. Výkonu má tedy více než dost a problém pro něj nejsou ani graficky nejnáročnější hry. V benchmarku AnTuTu telefon získal 1 732 191 bodů, což je zhruba o 5 tisíc bodů více, než kolik v něm dosáhl základní model řady Galaxy S24, a v dalším populárním benchmarku Geekbench 6 činilo jeho skóre 2171 bodů (test jednoho jádra) a 6874 bodů (vícejádrový test) – to je zhruba o 5, resp. 6 % více než v případě S24.
Výkon Z Foldu6 jsme samozřejmě otestovali i ve hrách, konkrétně v graficky náročných titulech NFS No Limits a Call of Duty: Mobile. Ani s jednou neměl nejmenší problém, obě běžely bez jakéhokoli zaškobrtnutí, a to i při delším hraní. Pochopitelně se přitom zahříval, tomu se nevyhne zvlášť při delších herních seancích žádný telefon, nikdy však nebyl na omak horký. Je to podle všeho i proto, že oproti předchůdci disponuje o 1,6x větší výparníkovou komorou. Hry se na něm díky jeho velkému displeji hrají opravdu příjemně, i když to není jeho primární určení.
Fotoaparát: Stejný jako minule, tedy stejně dobrý jako minule
Galaxy Z Fold6 dostal do vínku trojitý fotoaparát s rozlišením 50, 10 a 12 MPx, přičemž hlavní má světelnost objektivu f/1.8 a optickou stabilizaci obrazu (OIS), druhým je teleobjektiv s 3x optickým přiblížením a OIS a třetím širokoúhlý objektiv s úhlem záběru 123°. Zadní fotosestavu doplňují dvě selfie kamerky – jedna standardní ve výřezu vnějšího displeje s rozlišením 10 MPx a druhá umístěná pod ohebnou obrazovkou s rozlišením 4 MPx. Pokud jsou vám tyto parametry povědomé, nemýlíte se, úplně stejnými disponoval Z Fold5.
Jinými slovy nová generace Z Foldu fotí stejně jako ta předchozí. To znamená, že kvalita snímků ve dne je velmi dobrá, jsou perfektně ostré a plné detailů, mají široký dynamický rozsah a barvy jsou akorát syté. V noci pak fotky mají jen málo šumu, velice solidní dynamický rozsah a barevné podání je poměrně věrné realitě (byť barvy jsou trochu kontrastnější než za dne).
Pokud jde o natáčení videa, ty dokáže Galaxy Z Fold6 pořizovat v rozlišení až 8K při 30 snímcích za sekundu, stejně jako předchůdce. I zde tak platí, že kvalita videa ve dne je výborná, nahrávky jsou perfektně ostré, mají široký dynamický rozsah, dobrý kontrast a relativně věrné barevné podání. V noci jsou videa bohužel stejně rozmazaná jako ta pořízená loňským Z Foldem, mají mizerné detaily, barevně dosti „ujíždějí“ a fotoaparát má viditelné problémy s ostřením.
Celkově můžeme konstatovat, že fotografické schopnosti nového Z Foldu jsou výrazně nadprůměrné a mnohé uživatele zcela uspokojí, nicméně za úplnou špičku v podobě telefonů řady Galaxy S24 zaostávají.
Operační systém: Prim hraje AI a multitasking
Galaxy Z Fold6 softwarově běží na Androidu 14 a nadstavbě One UI 6.1.1. Ta přináší zejména celou řadu nových funkcí využívajících umělou inteligenci Samsungu, tedy Galaxy AI. Mezi ně patří například Asistent kreslení, Živý efekt, Portrétní studio nebo vylepšená funkce Circle to Search, kterou je nyní možné použít k identifikaci hudby a nalezení řešení matematických problémů. Za zmínku stojí i novinky v aplikaci Galerie, jako je okamžité zpomalení videa nebo Flex Camcorder, kterážto funkce umožňuje natáčet videa podobná videokamerám.
Nicméně nový Z Fold je stále zařízením, které díky své velké vnitřní obrazovce přímo vybízí k intenzivnímu multitaskingu. Na vnitřní obrazovce můžete mít opět spuštěné až tři aplikace najednou, přičemž v tomto režimu bude vždy jedna aplikace zabírat polovinu displeje a u ostatních dvou můžete měnit jejich velikost. Velmi užitečný je také „laptopový“ režim Flex, kdy se vybraná aplikace zobrazí v horní polovině ohebného displeje a ta spodní se promění v touchpad s ovládacími prvky. Užitečné je to např. při editaci fotek nebo přehrávání videa. Telefon tak může dočasně, i když samozřejmě ne plnohodnotně, nahradit notebook.
Systém je jinak perfektně odladěný, pohyb v prostředí je zcela plynulý a vše naprosto intuitivní, jak jsme ostatně u One UI zvyklí. Sluší se dodat, že jako nové vlajkové zařízení Galaxy má Z Fold6 nárok na sedm upgradů Androidu a po dobu sedmi let bude dostávat pravidelné bezpečnostní aktualizace.
Výdrž baterie: Zlepšení nečekejte
Galaxy Z Fold6 čerpá energii z baterie s kapacitou 4400 mAh, jako v případě fotoaparátu tak ani v této oblasti nedošlo meziročně k žádné změně. Nový Z Fold sice používá energeticky efektivnější čipset, což by mohlo zaznačovat, že jeho výdrž bude o něco lepší, v praxi to však není vidět. Z Fold6 tedy vydrží v pracovní zátěži na jedno nabití něco málo přes jeden den, což na tak drahé zařízení vskutku není moc.
Z Fold6 se jinak opět nabíjí výkonem 25 wattů, který je dnes již zcela nedostatečný. U takovéhoto zařízení bychom očekávali rychlost alespoň 45 W, jakou podporují vyšší modely řady Galaxy S24. Plné dobití baterie pomocí nabíječky trvá necelou hodinu a půl, což je ve srovnání s jinými značkami skutečně hodně dlouhá doba. Například některé špičkové modely společnosti Xiaomi se plně dobijí za méně než 20 minut. V této oblasti by tak měl Samsung už konečně zabrat. Dodejme, že telefon alespoň podporuje bezdrátové nabíjení s výkonem 15 W a 4,5W reverzní bezdrátové nabíjení.
Koupit, či nekoupit, to je otázka
Takže si to pojďme shrnout: Samsung opět vyprodukoval špičkovou skládačku, která se může pochlubit skvělými displeji s úctyhodným maximálním jasem, vysokou odolností a fortelnou konstrukcí, ohromným výkonem, velmi dobrým fotoaparátem nebo dokonale odladěným prostředím s funkcemi To samé bychom však bývali mohli napsat o loňském Z Foldu. Jeho nástupce přináší jen některá dílčí vylepšení, které uživatelskou zkušenost nijak zásadně neposouvají kupředu. Zařízení je stále příliš tlusté a těžké, což je oproti konkurenci, zejména té čínské, poměrně výrazný hendikep. (Čínské ohebné telefony se nicméně jen málokdy dostanou za hranice. Pomalu se to však mění.) Je to škoda, protože Samsung evidentně ví, jak vyrobit ohebný telefon s potřebnými vylepšeními. Ano, máme na mysli v říjnu představenou speciální edici Galaxy Z Foldu6, která je však ke zklamání mnohých dostupná pouze v Jižní Koreji a Číně. Můžeme tak doufat, že příští „hlavní“ skládačka“ Samsungu bude vycházet právě ze speciální edice letošního Z Foldu.
Z výše řečeného vyplývá, že pokud máte Galaxy Z Fold5, upgrade na „šestku“ se vám v žádném případě nevyplatí. Troufáme si však tvrdit, že Z Fold5 má jen velmi málo z vás, jestli vůbec někdo, protože ten a obecně modely řady Z Fold nejsou primárně určeny běžným spotřebitelům. Cílovou skupinou jsou v první řadě řídící pracovníci, kteří využijí velkou vnitřní obrazovku, jež může částečně nahradit tablet (a v jistých případech i notebook), a možnosti multitaskingu. O tom, že tato zařízení nejsou určena běžným zákazníkům, svědčí také to, že jsou velmi drahá. Galaxy Z Fold6 u nás Samsung aktuálně startuje od 41 490 Kč.