Zavřít reklamu

Technologie za poslední roky urazila dlouhou cestu. Dnešní chytré telefony mají velké dotykové displeje, působivé fotoaparáty a spoustu špičkových funkcí. Zatímco dříve se telefony používaly především k telefonování, dnes je používáme například k poslechu hudby, prohlížení webu, hraní her nebo sledování kočičích videí na YouTube. Jaké vlastnosti by mohly nabídnout budoucí smartphony? Pojďme si na ně posvítit v tomto sci-fi okénku.

Ovládání myslí

Fyzická klávesnice byla v minulosti hlavním způsobem používání telefonu a nakonec ji nahradily dotykové displeje, které používáme dnes. Díky službám, jako je Google Assistant a Gemini Live, můžeme nyní se svými zařízeními komunikovat také jen pomocí hlasu. Umíte si představit ovládání telefonu pouhou myslí? Tato technologie by umožnila provádět všechny úkoly, které lze provádět pomocí dotyku nebo hlasu, pomocí mysli. Mohli byste otevřít vybranou aplikaci, přehrát konkrétní video na nějaké futuristické verzi YouTube, a dokonce upravovat obrázky pomocí myšlenek.

„Natahovací“ telefony

Skládací telefony už dávno nejsou ničím neobvyklým. Jak by asi vypadaly telefony, které by se jednoduše roztáhly na požadovanou velikost? Místo toho, abyste telefon rozkládali kvůli většímu prostoru na displeji, jako je tomu například u modelu Z Fold 6, roztahovali byste ho, abyste zvětšili jeho velikost. Stačilo by telefon roztáhnout ze dvou rohů po úhlopříčce. Tento typ konstrukce by umožnil rychle zvětšit velikost zařízení při sledování videí a zmenšit jej tak, aby se vešlo do kapsy. Je zřejmé, že by existovalo omezení, jak daleko můžete zařízení roztáhnout. Pokud by tímto limitem bylo například 50 % velikosti telefonu, znamenalo by to, že byste mohli 6″ displej přeměnit na 9″.

Na poli roztažitelných displejů se již pracuje, ale k tomu, aby se plně roztažitelné telefony staly realitou, je ještě daleko. Společnost Samsung na této technologii pracuje od roku 2017 a nedávno oznámila svou nejnovější verzi natahovacího displeje micro LED, který se dokáže roztáhnout o 25 %. Společnost LG se tento měsíc posunula o stupeň výš se svým vlastním natahovatelným displejem, který se dokáže roztáhnout o 50 %.

Měnící se barvy

Telefony se vyrábějí v různých barvách a vybrat tu nejlepší může být často problém. Černá, stříbrná a bílá působí klasičtějším dojmem, ale pro někoho mohou být nudné. Červená, zelená nebo fialová barevná provedení více vyniknou, ale pro změnu mohou zařízením dodat méně „seriózní“ vzhled. Se smartphony budoucnosti si už možná nebudete muset vybírat mezi reprezentativním a originálním vzhledem. Představte si telefon se zcela průhlednými zády z materiálu podobného sklu, který plně pohlcuje světlo. Zařízení by mělo uvnitř jedno nebo více LED světel, jejichž barvu byste mohli měnit v nastavení telefonu.  Tato technologie by vám umožnila přepínat mezi různými barvami tak často, jak byste chtěli. Funkce by také mohla mít režim pro automatickou změnu barvy na denní bázi. Pomocí několika správně umístěných LED světel uvnitř byste také mohli vytvářet gradientní barvy.

 Nabíjení „ze vzduchu“

Funkce moderních smartphonů jsou obdivuhodné, často však na úkor životnosti baterie. I když máte špičkový telefon, jako je Galaxy S24 Ultra s obrovskou 5 000mAh baterií, stále se v nejlepším případě dočkáte jen asi dvou dnů průměrného používání. Jakmile se zařízení vybije, musíte ho buď připojit k síti, nebo položit na bezdrátovou nabíjecí podložku, pokud ji váš telefon podporuje. V budoucnu by to mohlo být úplně jinak. Společnost Xiaomi například nedávno představila nabíjecí řešení nazvané Mi Air Charge, které má dosah několik metrů. Toto řešení se sice ještě nedočkalo svého oficiálního uvedení na trh, mohlo by být ale předzvěstí rozmachu možnosti nabíjení smartphonů „na dálku“ vzduchem.

OLED i elektronický inkoust

Displeje OLED jsou skvělé pro sledování videí a hraní her, ale nejsou nejlepší pro čtení. Spousta lidí přitom na svých smartphonech i tabletech čte nejrůznější elektronické publikace, pro které je e-ink, známý třeba z čteček Kindle, ideální. Jednou z jeho největších výhod je, že maximálně šetří zrak, což je u OLED displejů prakticky nemožné. Chytré telefony budoucnosti by mohly umět zkombinovat technologie OLED a E-ink do jedné, což by jistě uvítali všichni, kteří si z různých důvodů nechtějí ke smartphonu či tabletu pořizovat ještě čtečku. Jednoduchým klepnutím v nastavení byste mohli změnit displej OLED na displej E-ink a číst knihy, články a různé dokumenty, aniž by vám do obličeje svítilo světlo. E-ink displej je také mnohem méně náročný na spotřebu energie, což by mohlo znamenat delší výdrž baterie.

Ty nejlepší současné smartphony koupíte zde

Dnes nejčtenější

.