V dnešní digitální době je smartphone nedílnou součástí našich životů. Uchováváme v něm citlivé osobní údaje, finanční informace a přístupy k různým účtům. Přesto se mnozí z nás čas od času nechají zlákat a půjčí svůj telefon kamarádovi, rodinnému příslušníkovi nebo kolegovi. Je to ale opravdu dobrý nápad? Pojďme si rozebrat pět hlavních důvodů, proč byste se měli tomuto zvyku raději vyhnout.
Ohrožení soukromí
Půjčením telefonu otevíráte dveře do svého osobního života. Váš telefon obsahuje zprávy, fotky a soubory, které byste nejspíš nechtěli sdílet s každým. Stačí pár doteků a někdo může otevřít vaši galerii, přečíst si konverzace na sociálních sítích nebo získat přístup k citlivým e-mailům. I když věříte, že si druhá osoba vaše data neprohlíží, jistotu nemáte. Soukromí je jednou z nejcennějších hodnot, a proto je důležité jej chránit.
Škodlivý software
Dalším nebezpečím je šíření malwaru – tedy škodlivého softwaru, ohrožujícího váš telefon, osobní data i finance. Pokud by osoba, které jste telefon půjčili, navštívila nějakou podezřelou stránku nebo stáhla nebezpečnou aplikaci, mohl by se váš telefon nakazit virem. Ten by pak mohl poškodit vaše data nebo dokonce umožnit zloději vzdálený přístup k vašemu zařízení. Ne každý ví, jak správně zacházet se smartphonem. Někdo může neúmyslně stáhnout škodlivý soubor nebo navštívit podezřelou webovou stránku, která váš telefon infikuje virem. Škodlivý software může ukrást vaše data, zpomalit zařízení nebo vás dokonce finančně poškodit. I krátké půjčení telefonu může mít dlouhodobé následky, pokud není zařízení chráněno proti kybernetickým hrozbám.
Nesprávné zacházení
Váš smartphone pravděpodobně obsahuje aplikace s uloženými hesly, například internetové bankovnictví, nákupy online nebo sociální sítě. Kdo vám zaručí, že si osoba, které telefon půjčíte, nezkusí některou z těchto aplikací otevřít? I když nemá špatné úmysly, může neúmyslně změnit nastavení, odeslat zprávu nebo provést jinou akci, která vám způsobí nepříjemnosti. I když se vám zdá, že důvěřujete osobě, které telefon půjčujete, nikdy nemůžete mít úplnou jistotu. Může se stát, že vám telefon zapomene vrátit, poškodí ho nebo ho dokonce ztratí.
Finanční rizika
Mnoho aplikací umožňuje nákupy na jedno kliknutí, ať už jde o herní aplikace, e-shopy nebo streamovací služby. Osoba, která drží váš telefon, může omylem či úmyslně provést nákup, za který zaplatíte vy. I pokud jde o neúmyslnou chybu, vyřešení takové situace bývá časově náročné, a ne vždy se podaří peníze získat zpět. Pokud se vám stane, že někdo jiný provede na vašem telefonu nechtěný nákup, budete muset kontaktovat poskytovatele služby nebo vydavatele platební karty, abyste se pokusili o vrácení peněz. Tento proces může být velmi zdlouhavý a není zaručeno, že se vám podaří získat zpět celou částku.
Ztráta kontroly
Kromě výše uvedených rizik je třeba zmínit také možnost ztráty nebo poškození telefonu. I když se vám zdá, že důvěřujete osobě, které telefon půjčujete, nikdy nemůžete mít úplnou jistotu. Může se stát, že vám telefon zapomene vrátit, poškodí ho nebo ho dokonce ztratí. Závěrem lze říci, že půjčování smartphonu s sebou nese řadu rizik. Je to jako půjčovat někomu klíče od svého domu. I když důvěřujete dané osobě, nikdy nemůžete mít jistotu, že se nic nestane. Proto je nejlepší svůj telefon půjčovat co nejméně a pokud už se rozhodnete tak učinit, měli byste si být vědomi všech spojených rizik.