Minulý měsíc uvedl Samsung na trh novou cenově dostupnou vlajkovou loď Galaxy S24 FE, nástupce loňského „fanouškovského“ modelu Galaxy S23 FE, který na nás, kulantně řečeno, moc velký dojem neudělal. Už nyní můžeme prozradit, že Galaxy S24 FE je podstatně povedenější telefon, který napravuje hlavní nedostatky svého předchůdce, a který nabízí velmi dobrý poměr ceny a výkonu.
Balení? Nic nového pod sluncem
Pokud jste doufali, že do balení Galaxy S24 FE přidal Samsung něco navíc, musíme vás zklamat. Opět zde najdete jen to nejnutnější – kromě telefonu samého nabíjecí/datový kabel s USB-C koncovkami, jehlu na vytažení slotu na SIM kartu a několik manuálů. Nutno dodat, že i kdyby korejský obr změnil názor a chtěl do balení svých smartphonů opět přidávat nabíječku, už by nemohl, protože od podzimu 2024 začíná platit směrnice Evropské unie, která nabíječky v balení zakazuje. EU chce tímto krokem omezit elektroodpad a tak pomoci zachránit planetu, však to znáte. I tak by ale Samsung mohl nad rámec toho nejnutnějšího nabídnout třeba základní obal nebo fólii na displej. Přece jen je balení určitou vizitkou výrobce a něco o něm říká, na což by měl Samsung pamatovat a inspirovat se v tomto ohledu některými čínskými značkami.
Design a zpracování: Očekávaně prvotřídní
Galaxy S24 FE se po stránce designu od svého předchůdce prakticky neliší. Má jako on plochý displej s vycentrovaným kruhovým výřezem pro selfie kamerku, ploché boky a na zádech tři od sebe oddělené fotoaparáty. Snad jediným rozdílem jsou nepatrně tenčí rámečky kolem displeje. Rám je opět z hliníku a zadní strana skleněná. Obě strany však tentokrát chrání odolnější sklo, a to Gorilla Glass Victus+ (vs. Gorilla Glass 5). My jsme testovali černou barevnou variantu, která vypadá decentně a elegantně, a kromě ní se S24 FE nabízí ještě v mátové (světle zelené), žluté a světle modré barvě.
Telefon stejně jako předchůdce splňuje odolnostní krytí IP68, což znamená, že vydrží ponoření do hloubky až 1,5 m po dobu 30 minut. Rozměry jinak činí 162 x 77.3 x 8 mm, což znamená, že zařízení je meziročně o 4 mm výšku větší, o 0,8 mm širší a o 0,2 mm tenčí. V kapse jej ucítíte, váží totiž 213 g (S23 FE je o 4 g lehčí).
Podtrženo, sečteno design a zpracování se povedly na jedničku, S24 FE působí moderně a luxusně, což ale u dražších smartphonů Samsungu tak nějak očekáváme. Snad jedinou vadou na kráse je to, že telefon se stejně jako předchůdce na stole poměrně výrazně viklá, ale to je daň za „bezmodulový“ design fotoaparátu. A vlastně ještě něco: telefon lehce klouže z ruky, což jsme u S23 FE nezaznamenali (možná je to dané větší velikostí).
Displej je pastvou pro oči
Galaxy S24 FE disponuje Dynamic AMOLED 2X displejem s úhlopříčkou 6,7 palců, rozlišením 1080 x 2340 px, adaptivní obnovovací frekvencí až 120 Hz (60/120 Hz) a maximálním jasem 1900 nitů. Oproti předchůdci se tak zvětšil o 0,3 palce a zvýšil se jas o 450 nitů, což je znát především na ostrém slunci. Jinak je obrazovka krásně ostrá, má skvělé podání barev a vyvážený kontrast a výborné pozorovací úhly. Tím vším se může chlubit i S23 FE, nicméně na větším displeji tyto kvality vyniknou ještě více. Na tak velkou obrazovku, která je jen o 0,1 palců menší než ta na Galaxy S24 Ultra, je tak opravdu radost pohledět.
Výkon je na špici
Galaxy S24 FE pohání 4nm čipset Exynos 2400e, který je lehce podtaktovanou verzí vlajkového čipu Exynos 2400, který na většině trhů pohání modely Galaxy S24 a S24+. Díky tomu je telefon skoro stejně výkonný jako jeho „nevlastní“ sourozenci a nesrovnatelně rychlejší než S23 FE. Ostatně se stačí jen podívat na pár čísel z populárních benchmarků: v AnTuTu S24 FE získal 1 711 793 bodů a v Geekbenchi 6 v testu jednoho jádra 2122 bodů a ve vícejádrovém 6614 bodů. V případě S23 FE výsledky činily 763 775 bodů, resp. 1605 a 4065 bodů.
Výkon jsme také otestovali i v „reálu“, konkrétně ve třech oblíbených a zároveň graficky náročných hrách Apshalt Legends Unite (dříve Asphalt 9: Legends), Call of Duty Warzone a Shadowrun Legends a všechny běžely hladce bez jakýchkoli záseků, nicméně telefon se při delším hraní poměrně výrazně zahříval (snímková frekvence však byla po celou dobu stabilní).
Pohyb v prostředí je jinak zcela plynulý, reakce jsou okamžité, včetně spouštění aplikací, a během našeho několikatýdenního testování kde nenarazili byť na jediný „lag“ systému. Tomu zcela jistě napomáhá i odladěnost systému.
Výdrž ale mohla být lepší
Galaxy S24 FE napájí baterie s kapacitou 4700 mAh, což je o 200 mAh více než v případě S23 FE. Pokud jste si mysleli, že vyšší kapacita a úspornější čipset bude se výrazně pozitivně projeví na výdrži baterie, musíme vás zklamat. Ano, zlepšení zde je, ale velmi malé. Při běžném používání (v našem případě trvale zapnutá Wi-Fi, několik hodin hraní a občasné focení či natáčení videa) telefon na jedno nabití vydržel zhruba den a čtvrt. Při minimálním vytížení (zapnutí Wi-Fi jen v případě potřeby, poslání „esemesky“ apod.) se můžete dostat na 2 a více dnů.
Telefon podporuje 25W rychlé nabíjení (jako předchůdce nebo základní model S24) a z 0–100 % se 25W nabíječkou nabije za necelou hodinu a čtvrt. To je oproti konkurenci velmi dlouhá doba, některé čínské smartphony se dokáží doplna dobít i pětkrát rychleji. Samsung má ale zjevně jiné priority než rychlost nabíjení.
One UI 6.1.1: V hlavní roli umělá inteligence
Galaxy S24 FE softwarově běží na z Androidu 14 vycházející nadstavbě One UI 6.1.1, který přináší řadu novinek, jako je vylepšený zážitek při práci s více okny, snadnější kopírování a přesouvání souborů, možnost vytvářet zástupce souborů na domovské obrazovce, vylepšenou funkci automatického blokování nebo nové fotografické funkce, jako je okamžité zpomalení videa nebo možnost vytvářet pohyblivé nálepky a GIFy dlouhým stisknutím osob nebo předmětů na fotkách. Tou hlavní novinkou jsou však nepochybně nové funkce Galaxy AI, jako je Asistent kreslení (skicování do obrázku), efekty počasí na tapetě, Překryvný překlad nebo vylepšená funkce Circle to Search, kterou lze nyní použít k identifikaci hudby a nalezení řešení matematických problémů.
Naším favoritem z funkcí využívajících AI se stal Asistent kreslení, který promění i ten nejjednodušší náčrtek na působivě vypadající obrázek. Jak s ní pracovat, si můžete přečíst zde.
Za zmínku stojí, že Samsung své nejnovější „budgetové vlajce“ slibuje 7 let softwarové podpory, tak jako telefonům řady Galaxy S24. To znamená, že v budoucnu dostane 7 upgradů Androidu a 7 let mu bude dodávat bezpečnostní aktualizace. Oproti tomu S23 FE bude podporován pouze čtyři roky, tedy do roku 2027.
Fotí a natáčí nadmíru dobře
Galaxy S24 FE je jako jeho předchůdce vybaven stejnou trojicí zadních fotoaparátů, tedy 50MPx hlavním s OIS, 8MPx teleobjektivem s 3x optickým přiblížením a OIS a ultraširokoúhlým objektivem s rozlišením 12 MPx a úhlem záběru 123° (abychom byli přesní, teleobjektiv používá jiný snímač, v praxi to však není nijak poznat). Zadní fotosestavu doplňuje 10MPx přední kamerka. Telefon oproti S23 FE podporuje – stejně jako řada Galaxy S24 – sadu nástrojů využívajících umělou inteligenci jménem ProVisual Engine, která dle slov Samsungu „vylepšuje fotografie a videa o ostré detaily a bohaté textury a rozšiřuje tak možnosti nad rámec pouhého pořízení snímku“, v praxi jsme však toto vylepšení nezaznamenali. (Sada nicméně zahrnuje některé šikovné funkce, jako je Portrétní studio, Super HDR nebo zmíněné okamžité zpomalení videa.) Jinými slovy řečeno, S24 FE fotí i natáčí prakticky stejně jako předchůdce.
Fotografie za dne jsou tak perfektně ostré, překypují detaily, mají velmi velmi slušný dynamický rozsah a barevné podání je na půl cesty mezi realističností a líbivostí. Teleobjektiv pak očekávatelně dobře funguje do 3x optického přiblížení, poté již obraz začíná viditelně ztrácet ostrost a začínají se v něm ztrácet detaily. I na nejvyšší, tedy 30x digitální přiblížení, však teleobjektiv produkuje celkem použitelné snímky, nejsou to žádné „mazanice“. I „širokáč“ podává velmi solidní výsledky, když zkreslení po stranách je minimální a barevně „neujíždí“.
I noční fotky jsou povedené, jsou velice slušně prosvětlené, barevně poměrně věrné a dostatečně ostré. Teleobjektiv je použitelný maximálně na 2x přiblížení, cokoli vyššího vyprodukuje menší či větší „mazanici“. Ultraširokoúhlý objektiv je v noci kupodivu docela použitelný, ovšem barevně se zcela odchyluje od reality.
Telefon umí natáčet videa v rozlišení až 8K při 30 snímcích za sekundu, což je lehké zlepšení oproti předchůdci, který zvládal „jen“ 8K/24 fps. Možná se budete divit, ale rozdíl 6 snímků je v praxi zachytitelný. Lepších výsledků ale dosáhnete při natáčení v rozlišení 4K při 60 fps – přece jen rozdíl mezi 60 a 30 fps je viditelný na první pohled. Kvalita denních videí je, tak jako u S23 FE, velmi dobrá, jsou perfektně detailní s minimem šumu, solidním dynamickým rozsahem a mají akorát syté barvy. Pochválit musíme i na jedničku fungující stabilizaci videa (ta funguje ve všech natáčecích režimech, což je rozdíl oproti levnějším telefonům, jako jsou modely řady Galaxy A).
O nočních videích platí do slova a do písmene to, co jsme na příslušném místě napsali o S23 FE, tedy že je v nich až příliš šumu, že se v nich ztrácejí detaily a že celkově nevypadají tak, jak bychom za „ty peníze“ očekávali.
Tak co? Koupit, či nechat být?
Z výše uvedeného vyplývá, že Galaxy S24 FE se nám veskrze líbil. Napravuje většinu nedostatků svého předchůdce a téměř dokonale splňuje definici „skorovlajky“. Může se pochlubit parádním velkým displejem, moderním minimalistickým designem a kvalitním zpracováním, nesrovnatelně vyšším výkonem, než má předchůdce, vyladěným systémem s novými funkcemi Galaxy AI a dlouhou podporou a velmi schopnou fotosestavou. Zápory se hledají poměrně obtížně, tím největším je patrně nevalná kvalita nočního videa. Menšími nedostatky jsou pak na tak drahý telefon stále poměrně tlusté rámečky kolem displeje, vyšší hmotnost, sklouzávání z ruky a jen průměrná výdrž baterie.
Celkově se jedná o velice zdařilý smartphone s minimem ústupků oproti „plnotučným“ vlajkovým lodím Galaxy S24 či S24+, který nabízí opravdu velice dobrý poměr ceny a výkonu. Samsung jej u nás prodává ve dvou paměťových variantách, a to 8/128 a 8/256 GB, přičemž první stojí 18 990 a druhá 19 990 Kč. Sehnat jej však můžete až o několik tisícovek levněji.