Zavřít reklamu

Nechtělo se mi do toho. Od představení Galaxy Watch Ultra k nim mám jistý odpor v tom ohledu, jak Samsung bezostyšně okopíroval svou populárnější konkurenci. A protože je recenze subjektivní, nemusím se stydět to říci na plná ústa. Kdyby ale Galaxy Watch Ultra nevypadaly tak, jak vypadají, bylo by všechno jinak. Jsou to totiž nejlepší hodinky Samsungu. 

I Jihokorejci jsou jen lidi a někdy prostě neví, kudy kam. A je to lidské. Na designéry se ani tak nelze zlobit, jako na jejich vedení, které mělo bouchnout do stolu a říci: „Tak takhle ne“. Ono bouchnutí nakonec přišlo, ale pozdě. Doufejme tedy, že Galaxy Watch Ultra stejně jako Galaxy Buds3 a Buds3 Pro byly jen ojedinělým výstřelkem, na který brzy zapomeneme. 

Ctrl + c, ctrl + v 

Galaxy Watch Ultra jsou hloupé už pojmenováním, kdy prostě musí Samsung za každou cenu kopírovat Apple Watch Ultra. Nic na tom nemění ani telefony Galaxy S Ultra, protože dva roky zpět jsme zde měly Galaxy Watch5 Pro, kterými chtěl Samsung vypálit rybník Applu použitím pro něho typického označení. Ten se mu ale s Apple Watch Ultra vysmál a Samsung, i když mohl ve své Pro řadě směle pokračovat, nechtěl. Ultra je přece víc jak Pro a těch změn je podle Samsungu tolik, že Pro je pro Ultry prostě málo. Také nad tím kroutíte hlavou?

Nicméně z Apple Watch Ultra tu máme hranaté pouzdro (i když kulatý ciferník), třetí tlačítko spouštějící vybrané akce, oranžové doplňky a téměř 1:1 okopírovaný řemen. Samsung dokonce „musel“ přijít s vlastním systémem jeho uchycení. Buď proto, aby víc vypadal jako Apple, nebo aby víc naštval zákazníky tím, že si musí kupovat speciální řemeny a nemohou použít jakékoli. Pravda ale je, že je velice pohodlný.

Od Garminů naopak Samsung okopíroval sendvičové pouzdro, které je typické zejména pro vyšší modely a konkrétně řadu Fenix. Nahoře titan, dole titan, mezitím polykarbonát. To ostatně u nových Galaxy Watch Ultra opravdu zarazí. Chápu tlak na snižování váhy, protože hodinky jsou i tak pořád těžké, ale ten plast vypadá prostě blbě. U Garminu ho člověk tak nějak bere, ale proč musí být tady? I ten výstup kolem tlačítek vypadá extrémně lacině.

Po stránce designu nemám ke Galaxy Watch Ultra jediné kladné slovo, a kdybych jej měl hodnotit na stupnici od 0 do 10, kdy je deset to nejkrásnější zařízení ze všech, dostanou Ultry Samsungu pěkně baňatou nulu. To i kočkopes vypadá lépe. Pokud se náhodou budete chtít do komentářů na toto téma vyjadřovat, tak připomínám, vzhled je subjektivní záležitost a zrovna pro vás mohou být nové vrcholné hodinky Samsungu na zcela opačné straně spektra a můžete hejtit naopak Apple Watch Ultra i Garmin Fenix 8. Hodnocení vzhledu je, bylo a bude vždy jiné člověk od člověka.

Specifikace hodné vlajkového produktu 

Mimochodem pro kompletnost, pouzdro hodinek je o velikosti 47,4 x 47,4 mm s výškou 12,1 mm. Váha je 61 g. Displej je 1,5“ Super AMOLED s rozlišením 480 x 480px a je skutečně krásný. Samsungu se povedl i základní ciferník, který Ultry Applu kopíruje jen minimálně a vzdáleně (ještě že tak). I když je tělo hranaté, displej je tedy kruhový, a mírně jej kryje vystouplá luneta. Má samozřejmě zabránit možnému poškození, protože Ultry jsou přece určeny i do ultra náročných podmínek. Sklo je safírové, takže by ale mělo něco vydržet. Příjemné však je, že zde prakticky není žádný černý rámeček displeje, takže displej přechází přímo do lunety.

Spodní strana obsahuje BioActive senzor krytý keramikou a safírem. Proč je ale kolem zase ten plast, je další nezodpovězenou otázkou. Nehledě na něho, jsou ale hodinky testovány podle MIL-STD 810H, takže o celkovou odolnost bychom neměli mí strach. Voděodolnost je udávaná do 10 ATM. Samsung říká, že Watch Ultra mohou fungovat při teplotách v rozmezí -20 °C až 55 °C a klidně i v nadmořské výšce 9 000 metrů. 

Obsažený čip je Exynos W1000, je pětijádrový a je založen na 3nm výrobním procesu. V této oblasti není hodinkám co vyčítat. Doplňují jej 2GB paměti RAM, integrované úložiště je 32GB. Galaxy Watch Ultra nyní obsahují L1+LG dvoufrekvenční GPS namísto pouhého L1 GPS. To samozřejmě zlepšuje přesnost sledování polohy a blíží se řešení Garminu.

Kolik vydrží? 

Výdrž baterie je uváděna jako jedna z hlavních předností hodinek. Galaxy Watch Ultra zlepšily ve srovnání s předchozí generací Galaxy Watch6 Classic svou výdrž, ale oproti Galaxy Watch5 Pro se zde zas tolik nemění. Přítomna je 590mAh baterie, kterou mají právě i Galaxy Watch5 Pro vydané před dvěma lety, takže rozdíl tady může dělat jen efektivita čipu.

Vypnete-li Always On displej, což asi chtít nebudete, dostanete se s aktivací displeje zvednutím zápěstí, automatickým jasem, měřením tepové frekvence každých 15 minut v klidu, s klasickým ciferníkem a s některými kratšími cvičeními, sledováním spánku a samozřejmě běžnou komunikací na 72 hodin. Takže pro vyšší řady hodinek typické tři dny. S Always On zvládnou hodinky bez problémů dva dny. 

Nabíjení se vám ale líbit nebude. Vždy mě baví, jak mnozí uvádějí: „Jdu do sprchy, dám hodinky nabíjet, a další den dají v pohodě.“ Ultry budete nabíjet dvě hodiny, a tak dlouho svou očistu asi neděláte. I když je pravda, že byste ji s nimi mohli provádět jen jednou za dva/tři dny, takže trošku na prasáka. Mimochodem hodinky nejde dobíjet s bezdrátovými nabíječkami třetích stran. V tomto ale naráží i Apple, i Garmin, takže nic nového pod sluncem.

Systém a software na špici 

Galaxy Watch Ultra běží na nejnovější verzi Wear OS 5 s vlastní nadstavbou One UI Watch 6 od Samsungu. Je zde tedy hluboká integrace do ekosystému Samsungu, a právě ten důvod, proč si ke smartphonu jihokorejského výrobce koupit i jeho hodinky. Ve srovnání s předchozí verzí Wear OS 4 + One UI Watch 5 nabízí ta novější jen několik změn uživatelského rozhraní, a nemnoho nových funkcí. Ve skutečnosti, pokud jste dosud používali Wear OS 4 nebo 3, budete se s Watch Ultra cítit jako doma. 

Samozřejmě je zde také aplikace Galaxy Wearable, ve které hodinky párujete, ale i nastavujete. V tomto ohledu se mění jen nabídky, které nové Ultry umožňují, třeba jako možnost vybrat si, co vlastně bude dělat nové rychlé tlačítko Akce. Pořád platí že některé reakce můžete spouštět dvojitým stisknutím nebo stisknutí a podržením tlačítka.

Zajímavým novým přírůstkem do seznamu funkcí je Siréna. Prostě podržíte akční tlačítko a aktivuje se tím docela hlasitá siréna. Je to bezpečnostní prvek, který se může hodit, pokud se ztratíte v lese, zraníte se nebo někde uvíznete. A ne, není to nic originálního, ale nehodí se to kritizovat, protože to může zachránit život.

Samsung Health vám nyní třeba umožňuje importovat GPX data pro podrobnou navigaci na trasách a navádění bere v úvahu i nadmořskou výšku. Systém vám pak umožňuje sledovat i stejnou trasu zpět, kdybyste se ztratili (nebo abyste se neztratili). Vylepšila se také jízda na kole, protože si můžete zaznamenat svou vlastní trasu a závodit na ní s vlastním časem. Až ji příště zase pojedete, budete dostávat aktuální informace o tom, jak si oproti minule vedete.

Je tu i Galaxy AI. To se zase používá k určení vašeho energetického skóre, které se skládá z různých zdravotních ukazatelů – spánku, srdeční frekvence během spánku a každodenního cvičení. Na základě těchto faktorů získáte denní skóre, a pokud je zde něco, co vyžaduje vaši pozornost, aplikace Samsung Health vás provede tipy na zlepšení každodenních návyků. Nic, co musíte mít, ale je to fajn. Mimochodem spánek nově bere v úvahu i vaši variabilitu srdeční frekvence.

Stačí jen vystrčit hlavu ze zadního vylučovacího ústrojí Applu 

Galaxy Watch Ultra jsou nejlepšími chytrými hodinkami Samsungu. Mají na poměry Wear OS skvělou výdrž baterie, mají superrychlý a výkonný čip, mají bezkonkurenční sadu funkcí a jsou opravdu odolné. Jen nejsou originální, mohly mít větší displej, běžné uchycení řemenů a rádi bychom je nabíjeli běžnými bezdrátovými nabíječkami. Pokud ale překousnete ten okopírovaný design, dostanete to nejlepší, co Samsung i Wear OS nabízejí a jistě budete s výsledkem spokojeni.

Postupně padá i jejich cena, kdy se aktuálně pohybujeme někde kolem 15 tisíc Kč. Oproti Apple Watch je to tedy zásadní cenový rozdíl, Garmin Fenix 8 pak dokonce stojí jednou tolik. Je prostě škoda, že Samsung nedokáže vymyslet něco vlastního a originálního, z čeho bychom mohli být nadšeni nejen po funkční stránce ale i po stránce vzhledu. Upřímně doufám, že tento trend připodobňování se konkurenci nebude společnost dále prohlubovat. Unifikovanost Galaxy S25 Ultra (tedy na základě leaků) a podobnost One UI 7 s iOS 18 tomu ale bohužel nasvědčuje.

Samsung Galaxy Watch Ultra koupíte zde

Dnes nejčtenější

.