Kdo by nestál o odolné telefony? I těm, kteří své smartphony neberou na dobrodružství do hlubin džungle, se může stát, že dojde k poškození jejich telefonu vodou nebo prachem. I proto řada lidí při výběru smartphonu hledí i na stupeň krytí. Jak je to se smartphony se stupněm krytí IP-69?
Nedávno byl na trh uveden nový OnePlus 13, který se pyšní stupněm krytí IP69, přičemž běžným standardem v současné době je IP67 a IP68. Co tento relativně nový stupeň krytí proti vodě a prachu vlastně skutečně přináší?
Co je IP69 a proč existuje?
Stupeň krytí IP (Ingress Protection) je mezinárodní standard pro měření toho, jak dobře zařízení odolávají prachu a vodě. První číslice se týká ochrany proti prachu a dosahuje maximálně šesti. Druhá číslice označuje odolnost proti vodě a může dosáhnout až devíti. Většina moderních chytrých telefonů má stupeň krytí IP67 nebo IP68, což znamená, že jsou maximálně prachotěsné a přežijí stříkající vodu a dokonce i ponoření do vody. Skládací smartphony jsou však často výjimkou, protože mohou mít drobné štěrbiny, kterými může proniknout prach nebo voda. Až do letošního roku nebylo na trhu k dostání žádné běžné zařízení s krytím IP69, zatímco spousta odolných telefonů se jím honosila již delší dobu. Je to proto, že výrobci musí platit nezávislé laboratoři třetí strany za testování a certifikaci svých zařízení podle určitého standardu IP. Testování je nákladné a zvyšuje tedy i konečnou cenu daného telefonu.
Jak je to s ponořením?
Odolnost vůči stříkající vodě je jedna věc. Jak je to ale u jednotlivých stupňů krytí s odolností vůči ponoření? Zařízení s krytím IP67 mohou být ponořena do vody až do hloubky jednoho metru po dobu 30 minut. Norma IP68 je určena pro extrémnější scénáře a je schopna odolat hloubce alespoň 1,5 metru po dobu 30 minut. Je nicméně nutné mít na paměti, že daný stupeň krytí váš smartphone automaticky plně nechrání před všemi důsledky ponoření. Voda je zkrátka nepřítel elektroniky a je potřeba s tím počítat.
Pokud jde o stupeň krytí IP69, ten chrání zařízení i před vysokotlakými vodními proudy a párou. To znamená, že telefon bude teoreticky fungovat i v podmínkách s extrémně vysokou teplotou a vlhkostí, jako je vnitřek sauny nebo třeba sušičky na prádlo. Tato úroveň ochrany byla vytvořena pro lékařská zařízení, která potřebují sterilizaci, nebo silniční zařízení, která mohou potřebovat hloubkové čištění vodními tryskami. Zatímco představa, že telefon s krytím IP69 přežije vysokotlaké vodní proudy nebo páru, zní působivě, realita je pro většinu z nás mnohem méně imponující. Naše smartphony jsou přece jen zřídkakdy vystaveny tlakovému mytí nebo páře. Testování IP69 nám navíc neříká nic o ponoření a neznamená automaticky, že můžete zařízení vzít do větších hloubek. Proto je OnePlus 13 inzerován jako zařízení s krytím IP68 i IP69 – ve skutečnosti je hodnocení IP69 zkrátka pouze jakýmsi doplňkem pro velmi specifické podmínky.
„Neoficiální“ ochrana
Je pravděpodobné, že mnoho zařízení na trhu již má stejnou úroveň ochrany potřebnou pro hodnocení IP69, jen zkrátka bez formálního hodnocení. Právě touto strategií se ještě před několika málo lety řídila společnost OnePlus, aby udržela nízké ceny – hrdě prohlašovala, že její vlajkové telefony jsou konstruovány tak, aby odolaly ponoření, ale odmítala platit za certifikaci. Ani IP69 neznamená, že je váš smartphone vodotěsnější než zařízení s nižším stupněm krytí. Voděodolnost je vždy o testování v pečlivě kontrolovaných scénářích, jako je čistá voda z kohoutku v laboratorních podmínkách. Pokud i telefon s hodnocením IP69 upustíte do mořské vody nebo písku, nemusí to zkrátka a jednoduše přežít. Navíc v takovém případě určitě nemůžete počítat se standardní zárukou.
Dobrý den. Jak je na tom samsung a35 ? Děkuji