PlayStation 3 jako superpočítač
Herní konzole máme obvykle spojené výhradně se zábavou. Proto možná mnohé z vás překvapí, že americké letectvo kdysi vytvořilo superpočítač z více než 1700 kusů herních konzolí PlayStation 3. Tato neobvyklá sestavu dokázala efektivně zpracovávat satelitní snímky, a to za výrazně nižší náklady než klasické superpočítače. I když se podobný projekt dnes už asi nezopakuje, jde o fascinující příklad lidské vynalézavosti.
Když si počítače vymyslí vlastní jazyk
Společnost Meta (dříve Facebook) se dlouhodobě zajímá o umělou inteligenci. Když se v roce 2017 pokusila o vytvoření vlastního AI chatbota a zkoušela jeho provoz v praxi, setkala se s nečekaným jevem. Dva chatboti, Alice a Bob, začali mezi sebou v jistou chvíli čile komunikovat ve vlastním jazyce, kterému nerozuměli ani jejich tvůrci. I když to zní jako začátek sci-fi filmu, ve skutečnosti šlo o zajímavý experiment, který ukázal, jak rychle se umělá inteligence dokáže vyvíjet.
Pohřebiště videoher
Možná se i k vám před pár lety dostala informace o tom, že se kdesi v poušti v Jižní Americe nachází tajemné pohřebiště videoher a herních konzolí. Legenda o hromadném pohřbívání starých herních konzolí a cartridgí Atari v poušti Nového Mexika se nakonec opravdu ukázala být částečně pravdivá. V roce 1983 zde bylo skutečně zakopáno několik herních produktů včetně legendární hry E.T. the Extra-Terrestrial. Hřbitov videoher a konzolí se nachází v oblasti Alamogordo v Novém Mexiku.
Když se chatbot zblázní
Společnost Meta/Facebook není jediným technologickým gigantem, který za sebou má neblahou zkušenost s chatbotem, jež se tak trochu vymkl kontrole. Společnost Microsoft se v minulosti pokusil vytvořit chatbota jménem Tay, který měl simulovat komunikaci s mladou americkou dívkou. Bohužel, místo přátelských konverzací začal Tay velmi rychle šířit rasistické, homofobní a sexistické názory. To bylo způsobeno tím, že se chatbot učil z interakcí s uživateli, kteří ho záměrně provokovali. Je tedy pochopitelné, že se Microsoft rozhodl Tay okamžitě vypnout.
Zapomínat iPhone na baru se nevyplácí
V roce 2010 se softwarový inženýr z Applu Gray Powell vydal do baru, aby zde spláchl starosti všedního dne. Zapomněl zde ale prototyp tehdy ještě nevydaného iPhonu 4, přičemž majitel baru se postaral o to, aby se telefon dostal do rukou redakce časopisu Gizmodo. Redakce přístroj odkoupila za 5 tisíc dolarů a postarala se o medializaci. Tento incident způsobil senzaci a odhalil detaily o chystaném modelu dříve, než Apple plánoval. Ačkoliv se Apple snažil situaci řešit, případ se stal mediálním skandálem a dodnes patří mezi nejznámější úniky informací v historii technologií.