Zavřít reklamu

Microsoft je bezesporu jedním z největších hráčů v technologickém světě. V průběhu let, a zejména v posledních několika letech, znovu objevil sebe a své produkty. Jeho poslední verze Windows – Windows 11 – přinesla zásadní změnu designu a nové funkce a jeho notebooky Surface se vyšvihly mezi ty nejlepší na trhu. Společnost také hodně sází na umělou inteligenci a je jedním z největších světových poskytovatelů cloudových služeb.

Stejně jako jiní technologičtí giganti však i Microsoft čas od času „zařízne“ nějakou tu aplikaci. Zde je pět, u kterých máme pocit, že je ukončil příliš brzy.

Cortana pro Windows

Začněme virtuální asistentkou Cortanou. Technicky se zrodila v roce 2001 ve videoherní sérii Halo, jako virtuální asistentka nastoupila na scénu v roce 2014 s operačním systémem Windows Phone a nakonec se dostala na počítače s Windows 10. Cortana přišla na počítače v době, kdy zažívala boom jiná virtuální asistentka Microsoftu – Siri –, která byla bohatší na funkce. Softwarový obr byl zaneprázdněn přidáváním funkcí do Cortany, které už Siri měla, a uživatele to prostě nezajímalo. To nakonec vedlo k tomu, že Microsoft Cortanu „předělal“ na kancelářskou asistentku pro psaní e-mailů a dalších úkolů v aplikacích Teams a Outlook. Její funkce do značné míry nahradil (alespoň tedy ve Windows 11) AI nástroj Copilot.

cortana_hi

Xbox Console Companion

Aplikace Xbox Console Companion byla spuštěna v roce 2014 a pomohla s integrací funkcí Xboxu na počítačích s Windows, takže jste mohli vidět achievementy, procházet hry nebo pořizovat záznam z hraní. S rozmachem služby Xbox Game Pass však Microsoft začal tlačit uživatele právě do ní, a to na úkor předchozí xboxové aplikace. U ní společnost hodlá ukončit podporu 28. srpna, přičemž ve výchozím nastavení již není ani nainstalována na Windows 11.

Xbox_console_companion_appka

Pro mnohé uživatele to bude škoda, protože aplikace Xbox Console Companion umožňovala stahovat a sdílet klipy pořízené na konzoli z počítače. Aplikace Xbox Game Pass tuto funkci ještě nedostala.

Windows Movie Maker

Pro řadu z vás bude Windows Movie Maker aplikací vašeho dětství. Na scénu se dostala kolem roku 2000 coby součástí systému Windows Me a objevila se i v následujících dvou systémech Windows XP a Windows Vista. Šlo o aplikaci pro přehrávání videosouborů, která měla velmi pěkné rozhraní založené na časové ose, a na PC umožňovala snadno přidávat titulky, přechody, hlasové komentáře a upravovat videa. Později se „rozpustila“ do značek Windows Live a Windows Life Essentials a Microsoft nakonec její funkce přenesl do editoru videa v aplikaci Fotky (v této podobě však stále není kompletní jako kdysi).

Windows_Movie_Maker_appka

Zune

Kapesní multimediální přehrávač Zune byl jedním z největších neúspěchů Microsoftu před zmíněným mobilním systémem Windows Phone, to ale nechme historii, my jsme zde kvůli softwaru. Pro přehrávač byla totiž dostupná stejnojmenná (a na rozdíl od přehrávače velmi populární) aplikace, která byla v podstatě verzí iTunes od Applu. Aplikace měla futuristicky působící, na dlaždicích založené rozhraní, které bylo pro správu hudby jako dělané. Aplikace také umožňovala ripovat skladby z „cédeček“ nebo  nastavit obrázek alba jako pozadí na celé obrazovce.

Microsoft ekosystém Zune „zaříznul“ v roce 2012 a zbývající předplatitele převedl na platformu Groover. Aplikaci nicméně překvapivě letos oživil a vy si ji můžete stáhnout zdarma třeba zde. Jen pozor, v současném stavu není úplně stabilní.

4041926607_66b84b15e1_c

MSN Sports

Posledním zástupcem v našem seznamu je MSN Sport. Tato aplikace bývala součástí Windows 10, v červenci roku 2021 však zmizela. Nyní máme ve Windows 11 widgety, které uživatele přesměrovávají na webové sportovní zážitky, aplikace však byla podle mnohých podstatně lepší. Umožňovala totiž si připnout oblíbený tým do nabídky Start, spravovat oblíbené sporty, získat různá pozadí pro každý sport (antuku pro tenis, pneumatiky pro závody apod.) nebo mít obrazovku Dnes se všemi titulky na jednom místě.

MSN_Sports_aplikace

 

Dnes nejčtenější

.