Pro rok 2024 představil Samsung nové duo svých ohebných telefonů, a to bez většího překvapení. Modely FE nebo Ultra či Slim zde ještě nemáme a kdo ví, jestli někdy mít budeme. Ze zmíněného dua je ale jistě atraktivnějším právě Galaxy Z Flip6. Nejen kvůli olympiádě, ale především pro ten jeho feeling.
Zájem budí pořád. Když někdo u Foldu řekne: „Hezké, ale nevyužil bych to,“ u Flipu toto tvrzení neplatí. Flip je totiž sexy, ať už jej používá dámské nebo pánské pohlaví. Díky dílčím upgradům je navíc zase použitelnější, i když bez mrknutí oka bych zahodil ultraširokoúhlý fotoaparát a ušetřil, nebo si naopak připlatil za teleobjektiv.
Onen ultraširokoúhlý fotoaparát zde ale přece jen jisté opodstatnění má, a to, když fotíte selfie při zavřeném telefonu. Jenže můj problém je, že většina mých fotek v galerii je prostě pořízena s optickým přiblížením, které Flip naopak nemá. Koupil bych si jej? Pořád ne, ale to neznamená, že si jej nekoupíte vy.
Těch záporů totiž vlastně moc nemá, protože vylepšení je hodně: lepší hlavní fotoaparát, jasnější displej, větší odolnost, větší baterie, 12 GB RAM, nejnovější a nejvýkonnější Snapdragon a 7 let aktualizací. Toto všechno hovoří proti tomu sáhnout po rok staré generaci, i když s rukou na srdci lze říci, že mnoha uživatelům by stačila a upgrade z ní na novinku zas tak smysl nedává.
Známý vzhled
Galaxy Z Flip6 je zatím nejlépe navržený Flip model. Vizuálně si můžete všimnout možná pouze prstenců, které Samsung přidal kolem fotoaparátů, ale je v tom víc, než se na první pohled zdá. Provedlo se několik důležitých designových vylepšení. Flip6 má totiž plošší designový jazyk, což je dobře vidět při složeném telefonu zejména ze spodní strany.
Snadno rozeznáte i výraznější plastový rámeček obklopující vnitřní displej. To je částečně to, co také Samsungu pomohlo získat u telefonu certifikaci IP48. Předchozí Flipy měly hodnocení IPX8, což znamená, že byly voděodolné, ale už ne prachotěsné. V novince je tomu pro objekty od velikosti 1 mm.
Pro zvýšení celkové odolnosti Samsung také vyztužil pant, aby lépe tlumil nárazy. A je menší, což pomáhá snížit viditelnost záhybu displeje. Jednoduše není tak zapuštěný do těla, takže také není tak rušivý po vizuální stránce ani když přes něho přejíždíte prstem. Mimochodem otevírání a zavírání je opravdu pevné. Díky tomu lze využít i Flex režim, který v různých otevření Flipu různě dělí obsah na displeji.
Dvě výtky ale mám. Je to samozřejmě dáno i konstrukcí, ale zapínací tlačítko je příliš nahoře a neovládá se zrovna příjemně. Může za to i ten fakt, že je zbytečně zapuštěné. Přitom by stačilo, aby bylo stejně vystouplé jako tlačítka ovládání hlasitosti nad ním. Za druhé: Samsung pořád u tak tenkého zařízení nedokázal dát do jedné linie USB-C port, reproduktor a mikrofony na spodní straně. Běžně to nevidíte, ale jsou to designové detaily, které prostě zamrzí.
Vnější displej
Vnější displej má stejné hardwarové specifikace jako ten u Flipu5. Má 3,4palcový Super AMOLED panel ve tvaru složky s obnovovací frekvencí 60 Hz a je dimenzován na jas 1600 nitů. I když se ale hardware nijak nezměnil, je tu spousta nových softwarových funkcí. Některé z nich také využívají Galaxy AI. Navrhované odpovědi zpráv ale u nás nevyužijeme (zatím).
Rozhodně fajn doplňkem je možnost mít až tři widgety na jedné obrazovce, což snižuje to, kolikrát musíte přejíždět po displeji prstem, abyste se dostali k potřebným informacím. Samsung zde také přidal možnost používat tapety Galaxy AI, což předchozí modely (opět zatím) nepodporují. Funguje zde také režim tlumočníka, kdy jedna strana vidí obsah na vnitřním displeji a druhá na tom vnějším.
Stejně jako předchůdce může Flip6 spouštět na vnějším displeji celoobrazovkové verze některých aplikací. Výběr podporovaných zahrnuje WhatsApp, YouTube, Netflix a Mapy Google. Můžete dokonce použít aplikaci Good Lock Samsungu, která vám na tomto malém displeji umožní spuštění jakékoli aplikace (včetně her).
Vnitřní displej
Vůbec poprvé je displej Galaxy Z Flipu srovnatelný s displeji ostatních vlajkových lodí Samsungu. Prošel totiž modernizací: má jas 2600 nitů, oproti 1750 nitům u Flipu5 a 1200 nitů u Flipu4. Jinak ale jde o AMOLED panel s proměnnou obnovovací frekvencí až 120Hz, podporou HDR10+ a rozlišením 1080×2640 pixelů.
Jak jsem již zmínil, záhyb je nyní méně znatelný, ale pořád zde samozřejmě je. S postupem let a zvykem ale jeho přítomnost vadí stále méně. Flip6 má nicméně zvláštní poměr stran, tedy extra vysoký a úzký, takže ovládání jednou rukou, kdy chcete dosáhnout palcem až na horní stranu displeje, může být občas složité.
O Flexu toho bylo řečeno a napsáno už hodně. Je to příjemné jej používat, pokud ale vůbec víte, které aplikace jej používají a co v něm nabídnou. Věřím, že většina uživatelů prostě jen otevřou telefon do maximální možné polohy a nějaké „poloviční“ rozhraní nepoužívají. Zajímavé je, že u aplikací, které ho oficiálně nepodporují, můžete ručně režim aktivovat a změnit tak spodní polovinu obrazovky na touchpad. Můžete dokonce zapnout ukazatel myši pro přesnou navigaci po displeji jako na počítači.
Fotoaparáty
Galaxy Z Flip6 přináší dlouho očekávaný upgrade, kdy Samsung konečně dal Flipu 50MPx hlavní fotoaparát, tedy ten, který používá v řadě Galaxy S24. Fotoaparát je skutečně schopný a Samsung mu dokonce přidal dvojnásobné přiblížení do režimu Portrét, který u předchozích modelů logicky nebyl k dispozici.
Kvalita fotografií je jednoduše srovnatelná s tím, co získáte s Galaxy Z Foldem5 nebo Galaxy S24/S24+, se spoustou detailů a velmi přesnou reprodukcí barev na snímcích pořízených během dne. Při slabém osvětlení je pak přítomna dobrá regulace šumu. Kvalita se zlepšila i u ultraširokoúhlého fotoaparátu, ale přiznejme si, že ten je zde jen do počtu. Selfie fotoaparát v průstřelu vnitřního displeje je 10MPx a stačí. Chcete-li skvělá selfie, fotografujte při zavřeném telefonu.
Telefon nahrává 4K videa při 60 fps se všemi třemi fotoaparáty telefonu. To nebylo možné u předchozích generacích možné. Samsung zde ale vynechal možnost nahrávání 8K záznamu, pravděpodobně proto, že by zde hrozilo přehřívání.
Výkon a baterie
Nový Flip přichází s několika významnými vylepšeními výkonu. Je poháněn Snapdragonem 8 Gen 3, tedy stejným čipsetem, který pohání řadu Galaxy S24 a Z Fold6, a není nic, co by nezvládl. Uživatelské rozhraní telefonu je plynulé, aplikace se spouštějí rychle a nedochází zde k nějakému zadrhávání a zpoždění. Flip 6 také může mít v paměti více aplikací než předchozí modely, protože je standardně dodáván s 12 GB RAM. Více paměti RAM také pomáhá výkonu funkcí Galaxy AI.
Galaxy Z Flip6 je také prvním telefonem řady, který má systém chlazení parní komorou. Kvůli tenkému profilu to ale není tak znatelné, takže je se zahříváním nutné počítat. Ale co si budeme povídat, Flip nikdy nebyl ideální pro hráče mobilních her. Pravděpodobně proto zde ani nenajdeme rozhraní DeX.
Zařízení hned po vybalení jede na Androidu 14 s One UI 6.1.1 s Galaxy AI. I po této stránce je to naprostá špička, což podtrhuje slíbených 7 let softwarové podpory. Je ale třeba zmínit, že telefonu chybí Wi-Fi 7 a podpora ultraširokopásmového připojení (Wi-Fi 7 ale není k dispozici ani na Galaxy Z Fold6, ani na Galaxy S24 či S24+).
Nový Flip také dostal novou a větší baterii. Ta má hodnotu jako ta v Galaxy S24, a to 4 000 mAh. V plném zápřahu s vámi tak bude držet krok celý den a noc k tomu. I když koukáte na YouTube, surfujete na webu, používáte Galaxy AI atd. Podporuje 25W nabíjení, a za půl hodiny mu dotlačíte 50 % kapacity. Plné nabití vám zabere ale cca 100 minut.
Ten nejlepší Flip?
Samozřejmě že je to ten nejlepší Flip, když je také nejnovější! Pokud se ale podíváme na meziroční přírůstky, jsou sice skvělé a chtěné, nejsou ale ničím, co by člověka posadilo na zadek. Samsung spíše pořád ladí nedostatky předchozích verzí, je ale pravda, že jsme zde teprve u 6. generace produktu.
Pokud o Flipu uvažujete, musíte se připravit na jisté kompromisy, ale i tak prémiovou cenu. Bez mála 30 tisíc Kč, tedy konkrétně 28 990 Kč (když nepočítáme stále aktivní a velice výhodné bonusy), není málo, a je to také to hlavní, co proti telefonu hraje. Vždyť za tu cenu můžete mít iPhone 15 Pro, tak proč chtít Flip? Odpověď je jednoduchá: Je to zábava.
iPhony Applu jsou už po roky nudné, Flip ale pořád zaujme, a to nejen vás ale i vaše okolí. Baví jej používat, baví se na něho i jen dívat. Věřím pak, že ty fotoaparáty budou také většině stačit, vždyť i základní iPhone má jen dva, kdy je ten druhý ultraširokoúhlý stejně špatný. Samsung Galaxy Z Flip6 se zkrátka povedl, i když nepřinesl revoluci a jen mírnou evoluci. Pokud tedy překousnete tu cenu, je to naprosto ideální zařízení pro vstup do segmentu skládaček.