Samsung a Apple, věční rivalové na poli moderních technologií. Jeden často kopíruje druhého, stejně jako druhý prvního. Nyní známe podobu a možnosti obou v ohledu jejich snah integrace umělé inteligence do systémů. Kdo má ale jak v tomto odvětví našlápnuto?
Toto není srovnávací článek o tom, co která sada nabídne a jestli to nabídne lépe nebo hůře. Zde se jedná o osobní komentář s vlastním pohledem na věc, se kterým se vůbec nemusíte ztotožnit. A ano, jistou roli zde hrají i peníze.
Pokud jste si mysleli, že umělé inteligenci utečete, pravděpodobně se vám to nepovede. Ona už je ostatně dlouhou dobu hluboce integrována do našich smartphonů, tabletů i počítačů. Stačí třeba jen vyfotit fotku, kdy mají na konečný výsledek svůj jasný vliv četné algoritmy, které s AI úzce spolupracují.
Galaxy AI
Samsung představil Galaxy AI spolu se svou vrcholnou řadou smartphonů Galaxy S24. S jejich ostrým startem prodeje pak byly funkce okamžitě dostupné široké veřejnosti. Společnost ale chtěla svou AI sadu dostat mezi co největší počet zákazníků, proto ji dala všem vrcholným zařízením minulého a předminulého roku, kdy ty z roku 2021 dostaly alespoň funkci Circle to Search.
Aktuálně pak uniklo na veřejnost, že Samsung chce dostat Galaxy AI i na letošní modely řady Galaxy A. To by se navíc mohlo stát relativně brzy s jejich aktualizací na One UI 6.1.1. Je to skvělá zpráva pro všechny ty, kteří nepotřebují utrácet za vrcholné smartphony Samsungu, ale rádi by tyto pokročilé možnosti měli.
Za nejlevnější nový telefon, který Galaxy AI nabízí, by se dal považovat Galaxy S23 FE, i když samozřejmě ještě seženete i Samsungy řady Galaxy S23 nebo S22, stejně jako Z Flip5. Ty všechny už ale mají své nástupce, kdežto o Galaxy S24 FE se zatím jen spekuluje. Galaxy S23 FE vás v obchodě Samsungu vyjde na 12 990 Kč. Jenže Galaxy A35, který by tedy možnosti Galaxy AI mohl také dostat, stojí 8 490 Kč. Jednalo by se tak o jasně nejdostupnější smartphone nabízející tak široké možnosti umělé inteligence.
Apple Intelligence
Když se ale podíváme na situaci u Applu, tak ten představil Apple Intelligence v červnu na své konferenci WWDC, tedy o půl roku později. Nestihne ji navíc připravit do ostrého vydání iOS 18, takže jeho iPhony, které společnost představí za měsíc, budou bez těchto AI možností. Dostanou je až s aktualizací systému na iOS 18.1, pravděpodobně někdy během října. Jenže je zde příliš mnoho omezení. Tím nejzásadnějším je, že Apple Intelligence půjde z počátku používat jen se zařízením, které má jako jazyk nastavenou americkou angličtinu.
Ani Galaxy AI neumí kompletně česky, což se týká především hlasových funkcí. I tak jej ale můžete používat v českém prostředí. Textové funkce navíc nemají s češtinou problém. K tomu je zde ten skutečně kratičký seznam zařízení, která Apple Intelligence dokážou obsloužit. V případě aktuálních iPhonů jde totiž jen o iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Samozřejmě se očekává, že pojede na celé řadě iPhonů 16. Jenže iPhone 15 Pro v Apple Online Store stojí 29 990 Kč. Základní iPhone 16 teoreticky vyjde na 23 990 Kč, pokud nebude Apple zdražovat (protože tolik nyní stojí iPhone 15).
Není všem dnům konec
Apple možná nabízí sadu Apple Intelligence komplexněji, jak Samsung své Galaxy AI. Je to dáno i strukturou systému a jeho možnostmi. Jenže i když představil Apple množství funkcí, ty poslední se do systému dostanou až příští rok (Siri s povědomím činnosti na displeji zařízení). Samsung se v tomto držel při zemi a představil ne mnoho možností, ale na druhou stranu je okamžitě svým zákazníkům poskytl. Navíc s One UI 6.1.1 přidává další a dá se věřit, že s One UI 7 přijdou ještě další.
Pokud se tedy pokusím na situaci podívat nezaujatým pohledem, jasným vítězem je zde Samsung, alespoň tedy pro českého uživatele, který nechce utrácet za telefony desetitisíce. Ještě bude ale jistě zajímavé sledovat, co všechno ukáže Google 13. srpna u představení svých Pixelů 9. Válku nemá ještě nikdo vyloženě vyhranou ani prohranou, někdo jej tento boj aktuálně vede, a v mých očích jím je Samsung.
To co Samsung představil, to není žádná “Ai”. Dokud přímo na zařízení nepoběží mikro LLM, tak ať si to nechají. Klasický nedodělek a věc k ničemu, hlavně honem honem. Ale dopadlo to jak je u Korejských pleček tak nějak obvyklé.
Máš totálně zkreslené představy o tom, co je AI a jak funguje a co je vše (ne)schopen telefon rozjet lokálně a v jaké kvalitě. Měřítkem úspěchu považuješ zavedení lokálního LLM, asi další věci nepotřebuješ, stačí, když si pokecáš s botem o základních věcech. Asi čas si najít kamarády a jít ven? 🙂
Až na to, že běží. Něco si o tom zjisti, až příště nejsi za hlupáka. Nebo si snad myslíš, že např. překlad tel. hovoru probíhá přes internet? :-D. Ubožák Apple momentálně nemá doslova nic, čím by na tohle odpověděl.
Jako fakt? Však ten překlad hovoru je naprosto nefunkční tragikomedie. Překládá to naprosté, naprosté kraviny a ještě totálně špatně. Ta Samsung “Ai” není ani k smíchu, to je opravdu už k pláči. Jen doufám, že u ostatních značek to alespoň fungovat bude a nebude to taková tragická rychlokvaška jako u korejských pleček.
Apple se bohužel nedotáhl ani na ty korejské plečky. Samsung to už má nasazené ve svých přístrojích a funkční. Pokud vezmu v úvahu jak bojovali v čase třeba se Siri, tak z toho teď musí mít slušný vítr. Tohle se nespíchne za měsíc. Applu se teď budou hodit EU restrikce, na které ve finále svoji blamáž s Apple Inteligence svalí.
Naprosté kraviny tady meleš leda ty, ovečko. Je to na začátku vývoje a už se to bude jen zlepšovat. Když si třeba vzpomenu na začátky Apple map, kdy se za ně museli omluvit 😀
Už jen ta tvoje lež, že nemají svůj jazykový model ukazuje, že jsi jen ublížená iOvce. Ty si roky (marně) čekej na AI od jablka.