Zavřít reklamu

Google Keep

Google Keep je nepochybně skvělým multiplatformním bezplatným nástrojem pro tvorbu základních poznámek, postřehů a záznamů. Proč by se jej měl tedy Google chtít zbavit?

Žádná podpora umělé inteligence: Google je nyní společnost zabývající se umělou inteligencí. Keep není produkt s umělou inteligencí. Tato jednoduchá aplikace na poznámky má starší kód a žádnou jasnou cestu, jak do ní Google implementuje Gemini.
Jednoduchost je jeho jádrem: Hlavní funkce Google Keep se od jeho uvedení na svět v roce 2013 nezměnily. To je jedna z jeho předností, ale mluvíme tu přece o Googlu. Jediné, co Google s Keepem udělal, bylo omezení jeho funkčnosti, například když v roce 2021 zrušil aplikaci Keep Chrome.
Obavy o zálohování a synchronizaci: Keep se dobře integruje s Diskem Google pro stolní počítače, což z něj dělá potenciální problém. Google už ukázal, že je ochoten své zálohovací služby neustále měnit. Až to udělá, cokoli se z Disku Google pro stolní počítače stane, pravděpodobně nebude Keep podporovat.

Disk Google pro stolní počítače

Ke kompletnímu zrušení cloudového úložiště od Googlu s největší pravděpodobností nedojde. Současná iterace Disku Google pro stolní počítače bude nicméně pravděpodobně nahrazena něčím jiným. Úložiště samotné od doby svého vzniku prošlo řadou proměn, až se stalo Diskem Google pro stolní počítače. Ale na jak dlouho?

Rebranding: Google se nedokáže dlouho držet jednoho jména. Historie desktopového klienta Disku Google je toho důkazem. Ale s tím, jak Google tlačí umělou inteligenci do všeho v rámci platformy Workspace, je snadné si představit kompletní redesign Disku Google pro stolní počítače. To nevyhnutelně povede ke změně názvu.
Problémy se synchronizací: Disk Google pro stolní počítače čelil kritice za to, že se nesynchronizuje tak hladce jako jeho předchůdce, což nebude pravděpodobně vyřešeno ničím jiným než novým produktem.
Konkurence: Disk Google je sice gigantem v oblasti cloudového úložiště, ale to neznamená, že Dropbox nebo OneDrive nezískají výhodu, zejména proto, že oba nabízejí integraci umělé inteligence do svých aplikací. Google bude v tomto prostoru brzy nucen konkurovat Dropbox AI a Copilotu.

Google Play Knihy

Google Play Knihy nezapadají do velkolepého plánu Googlu s umělou inteligencí. Mají roztomilé jméno a staromódní Material Design. Je to jako relikvie z minulé éry a to jsou všechny znaky aplikace, která se blíží svému konci. Google v posledních letech zbavil většiny svého Play brandingu, s výjimkou Play Knih a Obchodu Play. Zdá se nepravděpodobné, že by Google skutečně rebrandoval Obchod Play – i když to už jednou udělal. Proč by tedy měl pohřbívat Play Knihy? Rozhraní Google Play Knih je funkční a bylo to jedno z prvních čteček, které zavedlo tu cool animaci obracení stránek. Ale designový jazyk Googlu se vyvíjí a Play Knihy jsou v tuto chvíli už jen časová kapsle. Nicméně jedním z nejvýraznějších důvodů, proč by Google  mohl své Play Knihy zrušit, je opět umělá inteligence. Digitální knihovna se prostě nehodí do nové strategie Googlu.

Fitbit nebo Fit?

Zůstat může jen jeden. Google v roce 2014 vydal aplikaci Fit. Pak v roce 2019 koupil Fitbit – i s jeho vlastní aplikací. Obě aplikace dělají v podstatě to samé. I když Google zpočátku umožnil Fitbit zachovat si individualitu jako specifický produkt pro maratonské běžce, vzpěrače a instruktory jógy, faktem zůstává, že vlastní aplikace Fit od Googlu už existuje. Těžko ale říci, pro co se Google nakonec rozhodne.

Argumenty pro asimilaci Fitbitu: Aplikace Google Fit právě dostala aktualizaci a nyní nabízí personalizované poznatky a doporučení. Od kontroverzního redesignu v loňském roce se ale aplikace Fitbit žádných výraznějších změn ani akutalizací nedočkala.
Argumenty pro zrušení Fit: Na druhou stranu je docela možné, že Google Fit bude nakonec produktem, se kterým se budeme muset rozloučit. Jeho rozhraní je poněkud neohrabanější než Fitbit a připomíná před-AI éru Googlu.
Vzestup hodinek Pixel Watch: Pixel Watch se staly překvapivým hitem a staly se druhými nejprodávanějšími chytrými hodinkami na světě v roce 2022. Jsou postaveny s ohledem na Fitbit, a to natolik, že krabice Pixel Watch ve skutečnosti obsahují branding Fitbit. To z Google Fit dělá poněkud zbytečnou aplikaci – hezkou, ale ne nezbytnou pro většinu vašich úkolů s Pixel Watch.
Odpor je marný: Hypoteticky by Google mohl zrušit obě aplikace (spolu s Health Connect) a vytvořit pro Fitbit i celý Android zbrusu novou aplikaci pro zdraví poháněnou umělou inteligencí. Ale buďme upřímní, Google by pravděpodobně vytvořil další aplikaci, aniž by zabil ty dva, a pak zabil všechny tři.

Google Překladač

Překladač je mrtvý, ať žije Gemini? Nejnovější posedlost Googlu se jmenuje Gemini a jeho vzestup předznamenává zánik mnoha aplikací – včetně Google Překladač. Tato okouzlující umělá inteligence je multitalentovaná a jedním z jejích talentů je překlad. Je tedy dost možné, že společnost Google již neuvidí důvod udržovat Google Překladač při životě. Gemini překonává Překladač, protože se jedná o multimodální LLM. Rozumí nuancím, obrázkům a celým dokumentům. Google Překladač je fantastická aplikace, ale k tomu, co dělá, používá statická pravidla a předem naprogramovanou logiku. Gemini dokáže myslet samostatně a se svým učením se může neustále vyvíjet, což by mělo vést k lepším překladům.

Dnes nejčtenější

.