Zavřít reklamu

Příští verze Androidu, tedy Android 15, přinese několik vylepšení bezdrátového zvuku. Nedávno vyšlo najevo, že v něm bude vylepšen standard Bluetooth LE Audio, a nyní bylo odhaleno, že Android 15 přinese podporu standardu Dynamic Spatial Audio.

Google do Androidu 13 přidal podporu pro Bluetooth LE Audio a Spatial Audio. Chyběla však podpora Dynamic Spatial Audio nebo kombinace Bluetooth LE Audio a Dynamic Spatial Audio. To se však s Androidem 15 mění, protože Google do něj přidává podporu pro Dynamic Spatial Audio přes Bluetooth LE Audio.

Tato funkce nabízí ještě více pohlcující zvuk při sledování obsahu s prostorovým zvukem. Google ústy manažera divize Android Media and Camera Karthica Veery uvedl, že Dynamic Spatial Audio přes Bluetooth LE Audio „poskytuje nižší latenci sledování hlavy a lepší využití šířky pásma pro ještě více pohlcující zážitek“. Toto vylepšení bezdrátového zvuku pravděpodobně dorazí na způsobilé smartphony a tablety Galaxy s aktualizací One UI 7.0 koncem letošního roku.

Na vysvětlenou: smartphony a tablety nenabízejí zážitek z prostorového zvuku jako v kině, protože disponují pouze stereo (neboli dvoukanálovými) reproduktory. Je však na nich možné simulovat prostorový zvuk přes sluchátka a software. Funkce Spatial Audio simuluje 5.1kanálový (nebo vyšší) zvuk pomocí softwarového triku.

Dynamic Spatial Audio toto posouvá ještě o krok dál tím, že zachovává umístění těchto simulovaných zvukových kanálů sledováním pohybu vaší hlavy vzhledem k obrazovce telefonu nebo tabletu. Takže když pohnete hlavou doleva nebo doprava, pozice simulovaných zvukových kanálů se nepohybuje s vaší hlavou. Tato funkce výrazně zlepšuje zvukový zážitek, vyžaduje však více výkonu, což může způsobit nižší kvalitu nebo vyšší latenci. Pro negaci latence bude Android 15 používat již zmíněný standard Bluetooth LE Audio.

Dnes nejčtenější

.