Zavřít reklamu

Když Samsung představil řadu Galaxy S24, dočkali jsme se i několika funkcí umělé inteligence zabalené do názvu Galaxy AI. Jak skvělý krok to ze strany společnosti byl, dokazují nejen parádní prodejní úspěchy řady, ale i konkurence, která se snaží držet krok. Byl to ale Samsung, který ukázal směr. 

Můžete namítat, že jisté náznaky ukázal už Google v rámci podzimní Keynote s představením Pixelů 8, jenže tyto náznaky byly velice letmé a týkaly se převážně jen fotografie. Samsung ukázal, jaký potenciál AI v telefonech má, kdy se nesoustředil jen na nějaké chatboty v podobě ChatGPT nebo Copilot, ale skutečně přinesl užitečné možnosti ulehčující nám každodenní život.

Ostatně právě o tom by měla umělá inteligence v mobilních zařízeních být. Snažit se vám při každodenních činnostech ulehčit práci, díky čemuž vlastně trávíte nad displeji zařízení i méně času. Např. u souhrnů webových článků je nemusíte číst celé, a i tak se dozvíte to nejdůležitější, u textového asistenta zase dojde k úpravě formulací tak, aby odpovídaly původnímu úmyslu. Hodí se vám v případě, že třeba chcete poslat zdvořilou zprávu kolegovi z práce nebo vymyslet chytlavý slogan na sociální sítě. 

V nativní aplikaci Samsung Notes je zase skrze Galaxy AI funkce poznámkového asistenta, která umožňuje vytvářet jejich shrnutí, formátovat poznámky pomocí přednastavených šablon nebo k nim tvořit titulní strany s náhledem. U hlasových zpráv v aplikaci Záznamník je naopak přítomna funkce asistenta přepisu s převodem hlasu na text. A pak je zde kupříkladu ta nejlepší funkce vyhledávání, kterou je Circle to Search. Jednoduše podržíte prst na displeji a následně zakroužkujete to, o čem se chcete dozvědět více. Je přitom jedno, kde se nacházíte, tedy v prostředí systému, fotkách, webu, hrách… 

Ani Google, ani Apple 

Samsung není Apple ani Google a slyší, když k němu jeho zákazníci promlouvají. Protože se z Galaxy AI stal okamžitý hit, tak dokonce společnost rozšířila portfolio zařízení, která mají na tyto možnosti nárok. Původně se mělo jednat o řadu Galaxy S24 a loňské vlajkové modely, tedy řadu Galaxy S23 včetně Galaxy S23 FE, ale i tablety řady Galaxy Tab S9 a ohebné telefony Galaxy Z Fold5 a Z Flip5. Nakonec však došlo i na vrcholné modely roku 2022, takže řadu Galaxy S22, Galaxy Z Fold4 a Galaxy Z Flip4 i řadu tabletů Galaxy Tab S8. Modelům z roku 2021, konkrétně tedy řadě Galaxy S21 (vyjma Galaxy S21 FE) a ohebným telefonům Galaxy Z Fold3 a Galaxy z Flip3 dal Samsung alespoň Circle to Search. 

Máme za sebou vývojářskou konferenci Google I/O, která byla o AI celá. V červnu nás pak čeká WWDC Applu. V obou případech ale víme, že se tato konkurence snaží Samsung nějakým způsobem dohnat a dorovnat to, co my už máme a aktivně využíváme. Navíc v případě iOS 18 budou majitelé iPhonů čekat až do září, pokud jde o Android 15, ten pravděpodobně vyjde ještě o měsíc později, tedy v říjnu. Samsung tak má jasný náskok nezanedbatelného třičtvrtě roku, během kterého klidně může ještě nějaké novinky v oblasti Galaxy AI ukázat. Už v létě mají totiž přijít nové ohebné telefony Galaxy Z Fold6 a Galaxy Z Flip6, kde se dá jistě také něco vymyslet. 

Dnes nejčtenější

.