Zavřít reklamu

Google v úterý zahájil svou vývojářskou konferenci I/O 2024, v jejímž úvodu představil zejména novinky spojené s umělou inteligencí, např. nové modely pro generování obrázků a videa. Včera Google na akci prozradil, jaké novinky se chystají do Androidu 15, a zároveň s tím vydal jeho druhou betaverzi.

Druhá betaverze Androidu 15 přináší zejména tyto novinky:

  • Private Space: (soukromý prostor): Tato funkce je podobná Zabezpečené složce na zařízeních Samsungu, která uživatelům umožňuje skrýt soukromé aplikace a soubory v zabezpečeném prostoru. Když je složka Private Space uzamčena, aplikace v ní jsou pozastaveny a nezobrazí se v zásuvce aplikací, nabídce multitaskingu (Poslední aplikace) a nabídce sdílení. Pozastavena jsou rovněž jejich oznámení.
  • Lepší multitasking na ohebných telefonech a tabletech: Google zavedl způsob, jak připnout hlavní panel na obrazovku pro vylepšený multitasking na zařízeních s velkou obrazovkou, jako jsou skládací smartphony a tablety. To umožňuje uživatelům rychle přepínat mezi aplikacemi. Uživatelé mohou vytvářet páry aplikací a připínat je na hlavní panel. Na skládačkách Samsungu je funkce párů aplikací dostupná již několik let.
  • Hladší obraz v obraze (PiP): Android 15 zobrazuje plynulejší přechody při vstupu do režimu PiP. Tato plynulost bude výrazně patrná v aplikacích s prvky uživatelského rozhraní překrývajícími se nad videem, přičemž nepodstatné prvky UI budou skryty v okně PiP.
  • Personalizované náhledy widgetů: Podobně jako u iOS mohou nyní widgety pro Android zobrazovat personalizovaný náhled v nabídce pro jejich výběr. To umožňuje uživateli vidět, jak by widget vypadal v reálném čase ještě před jeho přidáním na domovskou obrazovku.
  • Defaultně zapnuté prediktivní heslo Zpět: Prediktivní heslo Zpět je relativně novou funkcí Androidu. Nabízí náhled obrazovky, na kterou se zařízení vrátí, když uživatel použije gesto pro návrat zpět. Tato funkce byla představena v Androidu 14, ve výchozím nastavení však nebyla zapnuta a a uživatelé museli přejít do nabídky vývojářských možností, aby ji aktivovali. V Androidu 15 bude ve výchozím nastavení zapnuta.
  • Vlastní vibrační efekty u oznámení: Android 15 nyní umožňuje vlastní vibrační efekty, takže uživatel může rozlišovat mezi různými typy oznámení bez nutnosti se dívat na obrazovku.
  • Delší výdrž baterie: Android 15 mění služby v popředí a zlepšuje výdrž baterie zařízení. Služby na popředí udržují aplikaci aktivní, aby mohla provádět některé operace. S Androidem 15 je činnost služby na popředí omezena na šest hodin. Kromě toho Android 15 přináší určité požadavky na spouštění služeb v popředí, když aplikace běží na pozadí. Aplikace se tedy budou chovat lépe a vývojáři již nebudou moci zneužívat systémové prostředky. Všechny tyto změny podle Googlu zlepší výdrž baterie a energetickou efektivitu smartphonů a tabletů.
  • Rychlejší spouštění aplikací a výkon systému: Android 15 nyní podporuje velikost stránek 16 kB, což umožňuje rychlejší spouštění náročných aplikací a rychlejší odezvu během zátěže náročné na paměť. Například aplikace fotoaparátu se má spustit o 6,6 % rychleji při prvním spuštění a o 4,48 % rychleji při po sobě jdoucích spuštěních. Zařízení se podle Googlu mohou spouštět v průměru o 1,2 % rychleji.

Dalšími změnami jsou přepracovaný panel hlasitosti, možnost nastavit kontrast u textu tlačítek a ikon nebo nová možnost Bluetooth s názvem Automatically turn on again tomorrow (automaticky zapnout zítra znovu). Google by měl vydat minimálně ještě dvě betaverze Androidu 15, přičemž vypuštění ostré verze se očekává někdy na podzim (podle některých úniků to bude začátkem října).

Dnes nejčtenější

.