Našli jste v nastavení telefonu funkci, která říká, že přidá více paměti RAM, aby bylo vše rychlejší a lepší? Toto nastavení tak trochu lže – neexistuje totiž žádný způsob, jak přidat do telefonu více paměti, a množství, které do něj bylo vloženo při jeho výrobě, nelze nikdy změnit. Lze nicméně provést určité softwarové triky, které by teoreticky mohly zvýšit jeho výkon. Řeč je o virtuální RAM. Co to ale je a hlavně: K čemu vám to je?
Co je RAM a jak funguje
RAM je zkratka pro Random Access Memory (paměť s náhodným přístupem) a jedná se o polovodičové paměti, které ke svému provozu potřebuje každý počítač, ale i další elektronická zařízení, jako jsou smartphony nebo tablety. Je to úložiště, které uchovává data o věcech, které děláte, a aplikacích, které aktivně používáte, a jeho optimalizace je důležitá kvůli jeho vlivu na výkon. Procesor vašeho zařízení s ním může komunikovat přímo a načítání dat z něj je prakticky okamžité.
Všechny operační systémy mají způsob, jak spravovat využití RAM, včetně Androidu. Část z ní musí být vyhrazena pro věci, jako je mobilní modem nebo videopaměť, takže pokud je váš telefon dodáván s 8 GB RAM, můžete použít zhruba jen 6,5 GB. Toto je část používaná k načítání aplikací a jejich souvisejících dat. Vaše aplikace nejsou nainstalovány v RAM, ale načtou se, když je otevřete. Možná jste už slyšeli fráze „Android je Linux“ a „volná RAM je plýtvání RAM“. Obě jsou technicky vzato pravdivé, ve skutečnosti to však není tak jednoduché.
Android není Linux, stejně jako Ubuntu není Linux. Android je vysoce optimalizovaný pro použití v systému s nízkou spotřebou a zdroji, což znamená, že spravuje paměť velmi odlišně. Jednoduchý způsob, jak si to představit, je, že se váš telefon „učí“, jaké aplikace používáte, a ponechá si je načtené v RAM, takže je lze okamžitě otevřít. Je to kvůli tomu, jak to ve skutečnosti funguje – otevřené aplikace jsou uchovávány v RAM, dokud není potřeba volné místo, a pak se aplikace, které tam byly nejdéle nepoužívané, vyčistí, aby se uvolnilo místo pro něco nového. Proto někteří říkají, že volná RAM je plýtváním.
Linuxové jádro také může používat odkládací soubor. Windows a macOS dělají totéž. Jedná se o místo na úložné jednotce, které je označeno k použití pro ukládání aplikací a dat pro rychlejší načítání. Pokud otevřete aplikaci a uloží se do odkládacího oddílu, načte se rychleji, než kdyby nebyla otevřena vůbec. A přesně toto dělají funkce virtuální paměti jako RAM boost a další.
Vyplatí se virtuální RAM používat?
Myšlenka vytvořit na úložné jednotce velký vyhrazený prostor pro výměnu dat je dobrá. Jakmile jsou vyřešeny všechny technické detaily, jednotka se skutečně chová jako fyzická RAM. Pro výrobce vašeho telefonu je to dobrý způsob, jak utratit méně peněz a slíbit vyšší výkon. Výrobci vědí, že na něco takového zákazníci rádi slyší, takže to dělají s radostí.
Smartphone ovšem není stejný jako stolní počítač a používání odkládacího prostoru pro přenos dat aplikací je k ničemu, protože je velmi pomalé. Je také zbytečné, protože Android byl navržen pro telefony bez velké paměti a agresivně tento fakt kompenzuje.
Na to, proč je používání virtuální RAM k ničemu, je snadné odpovědět: řada telefonů nabízejících funkci virtuální paměti používá úložiště typu eMMC. Tento typ úložiště je velmi pomalý a v žádném případě není vhodný pro použití jako odkládací disk. Čtení částí dat není rychlejší než první otevření aplikace a přenos dat dovnitř a ven není není pro aplikaci, která očekává data v určitém čase, dostatečně rychlý. Navíc se toto úložiště pomocí virtuální RAM opotřebuje mnohem dříve než bez ní.
Rychlejší úložné jednotky, jako je UFS, by byly lepší, ale ani ony nejsou zdaleka tak rychlé jako fyzická RAM. Na zařízení používajícím UFS byste stále měli problémy s výkonem při použití aplikace, která využívá virtuální RAM.
I když se tedy může představa větší RAM ve vašem telefonu zdát lákavá, ve skutečnosti je zbytečné funkci virtuální paměti používat. A jak jsme uvedli výše, může to být pro váš telefon i škodlivé. Dnes je zcela dostatečná velikost RAM u telefonu 8 GB a zařízení s takovouto kapacitou dnes můžete sehnat za cenu, která vaši peněženku nezruinuje. Funkci virtuální paměti tak můžete s klidem ignorovat. Samsung nabízí svou vlastní funkci RAM Plus. Pokud ji po přečtení tohoto textu chcete vypnout, uděláte tak skrze návod zde.
Android ma v sobe linuxovej kernel. Ubuntu JE linux, co jinyho to je?
Pardon, autor tohoto článku nerozumí ani za mák problematice. Netuší jak funguje kernel, co je a co není Linux, jak funguje správce paměti androidu nebo co to přesně je virtuální paměť. Současné eMMC paměti se trimruji, takže je jejich opotřebení stejnoměrné. Pokud si pořídíte levnější novy počítač, budete mít tam eMMC tak jako tak a bude se vám odkládat pagefile na disk tak jako tak.
Zde je zřejmě problém, že výrobci zde používají ZRAM, což je komprimovaný oddíl v paměti RAM. Současné procesory dokážou pracovat dost rychle i s komprimovaným svazkem jako s nekomprimovanym. Energii to tolik nebere a přidává to ergonomii pro multitasking.
Třebas právě můj samsung note 10.1 , na kterém právě tento komentář píšu ma ZRAM aktivovaný.