Zavřít reklamu

Apple nabízí jedinečný ekosystém, pro který byla společnost po dlouhá léta chválena. Je jí ale z pohledu Android a Windows uživatele co závidět? Samsung má velice povedenou provázanost mezi jednotlivými produkty tak, že se zde výhody americké společnosti naprosto stírají. 

Samsung má svůj vlastní originální ekosystém a ve funkčnosti je v určitých ohledech vlastně ještě lepší než jeho konkurence (zejména tedy právě Apple). Není to přitom jen nějaká reklamní fráze ale holý fakt. Dále se tak dozvíte některé z klíčových důvodů, proč je to v mnoha ohledech skutečně pravda. 

Samsung pokrývá celé cenové spektrum 

Na to, jak je Apple velká společnost, je jeho portfolio velice omezené a orientované převážně do nejvyššího cenového segmentu (minimálně u smartphonů a počítačů ano). Oproti tomu nabídne Samsung v každém cenovém segmentu něco, ať už se bavíme o smartphonech a tabletech tak třeba o TWS sluchátkách nebo chytrých hodinkách potažmo fitness náramku Galaxy Fit3. Jediný neduh je zde v oblasti počítačů, k těm se ale ještě dostaneme. 

Plnohodnotná alternativa 

Ať už Samsung postavil proti každému produktu Applu své řešení, nebo to bylo naopak, v tom hlavním nabízejí obě společnosti to nejdůležitější. K Apple Watch zde máme Galaxy Watch, k AirPodům zase Galaxy Buds, k iPadům řady Galaxy Tab, Samsung má i svůj AirTag v podobě Galaxy SmartTagu2. Samsung nemá nic jen proti chytrému reproduktoru HomePod, ale nabízí reproduktory k televizím. A protože má přímo své televize, nepotřebuje nic jako Apple TV. Má i obyčejné, herní nebo chytré monitory (které zase nemá Apple). Víme také, že pracuje na svém headsetu. Apple Vision Pro se ale stejně jako HomePody na českém trhu oficiálně neprodávají. 

Pak jsou zde ty počítače. Rodina Mac je velice zajímavá a Samsung se jí snaží konkurovat zejména řadou Galaxy Book, tedy svými přenosnými počítači, má ale alternativu i ke stolnímu iMacu. V našem případě je však škoda, že pro změnu Samsung právě své počítače na český trh oficiálně neposílá. Windows se ale se Samsungy naučily velice dobře pracovat za pomoci aplikace Link to Windows, takže i s jakýmkoli počítačem s operačním systémem Microsoftu dokážete z přítomného ekosystému vytěžit maximum. Můžete z počítače posílat zprávy i přijímat hovory atd. 

A dále je zde rozhraní DeX, které z vašeho smartphonu nebo tabletu Samsungu udělá zařízení, které se rozhraní desktopovému systému velice podobá. Apple na něho přitom nemá odpověď žádnou, protože se bojí, že by se jeho zákazníci spokojili jen s podobnou „formou systému“ a nekupovali si jeho počítače. V tomto ohledu jsou nejvíce kritizovány právě iPady. Potenciál i výkon by měly, ale brzdí je hloupý systém iPadOS, který je pořád spíše iOS iPhonů než macOS počítačů Mac. 

Maximální všestrannost 

iPhony vypadají už po řadu let stejně. Jenže pokud nechce mít telefon a tablet, můžete mít u Samsungu jen Galaxy Fold, který zastoupí obě zařízení. K tomu zde máme širší podporu stylusů. Podporují je nejen tablety a řada Fold, ale od Galaxy S22 i modely s přídomkem Ultra. Díky tomu dokážete dělat více a rychleji a dá vám to nový pohled na interakci se zařízením. Apple má jen několik modelů Apple Pencil, tedy stylusů k jeho iPadům, které si musíte koupit zvlášť. Samsung ale stylus integroval do modelů Ultra přímo do těla telefonů a k tabletům jej přímo přibaluje. 

Aktualizace 

Nebudeme upírat Applu to, že byl po dlouhou dobu lídrem v softwarové podpoře svých zařízení. Jenže už i Samsung nabídne 7 let aktualizací svým nejlepším zařízením, takže tuto výhodu vyrovnal. Apple nicméně vede v tom, že když vydá aktualizaci, vydá ji pro všechna podporovaná zařízení naráz. Toto se u Samsungu neděje a nikdy dít nebude proto, jak široké je jeho portfolio. Apple má pořád přece jen poměrně málo iPhonů, pro které musí systém optimalizovat. Systém je navíc výhradně jeho, takže má práci o to jednodušší. 

Samsung oproti tomu musí v mnohém čekat na Google, až pak si může ladit svou nadstavbu One UI. I tak je ale v softwarové podpoře svých zařízení nejlepší v celém Android světě. V rukávu pak má jednu výhodu. Apple musí své vlastní aplikace aktualizovat se systémem (ať už jde o Safari, Hudbu, nebo třeba jen aplikaci Fotky či Zprávy). Samsung může vydávat aktualizace nezávisle na systému nebo nadstavbě, takže když chce přinést nové možnosti do Galerie, vydá aktualizaci jen pro tuto aplikaci. 

Skutečně podobné možnosti 

Ať už jde o aplikace nebo samotné funkce, obě společnosti vlastně nabízejí to stejné. Apple to má možná řešené intuitivněji, za ty roky ale i jeho systém patřičně „nakynul“ a je pro mnohé nepřehledný. Má svou Domácnost, Samsung má SmartThings, aplikaci, která je i alternativou k Najít. I u Samsungu je aplikace Health (Zdraví), aplikaci Watch pak zastupuje Galaxy Wearable. Místo Safari má prostě a jednoduše Internet, a tak bychom mohli pokračovat dál. U mnoha věcí navíc můžete využít i alternativy od třetích stran, jako jsou třeba Google Zprávy, to u Zpráv Applu nemůžete. Stejné je i snadné párování, předávání zvuku mezi zařízeními a mnoho a mnoho dalšího. 

Ekosystém Samsungu tedy vyrostl a nemusíme být daleko od toho, kdy svět Applu snadno přeroste. Ostatně ještě letos bychom měli přivítat Galaxy Ring, tedy chytrý prsten, který může pohnout trhem novým zajímavým směrem. Od Applu se podobné zařízení čeká v horizontu několika následujících let. 

Produkty Samsungu koupíte nejvýhodněji zde

Dnes nejčtenější

.