Internet je nedílnou součástí našich životů. Na internetu nakupujeme, pracujeme, bavíme se, setkáváme se s přáteli, vzděláváme se nebo hrajeme hry. Jedním z nejoblíbenějších způsobů využití internetu jsou však online nákupy. Proč se hnát v davu na Black Friday, když si můžete z pohodlí svého notebooku pořídit zboží se slevou?
Mnoho webů nabízí produkty a služby, které si můžete koupit online. Obvykle přesně víte, co hledáte, ale někdy díky reklamám náhodně objevíte něco nového. Samozřejmě, weby to občas přeženou, což vás může přesvědčit k instalaci blokování reklam, ale jak často se vám stalo, že jste viděli reklamu, která cílí na vaše záliby až trochu podezřele přesně? Odpověď je snadná: Může za to Google.
Jak nás Google „poznává“
Protože je Google nejoblíbenějším vyhledávačem na světě a spravuje celou řadu stejně populárních webů, společnost dostává každou hodinu záplavu informací. Podle vlastních FAQ Google společnost prochází aktivitu lidí, kteří používají aplikace a weby vlastněné Googlem, filtruje data podle klíčových slov a používá je k personalizaci reklam. Příklady relevantních informací zahrnují internetové cookies a sledovací data, zhlédnutá videa na YouTube, historii hledání na Google a Chrome a zaznamenané IP adresy. Pokud vyhledáte „plenky“, algoritmus Googlu to bude vnímat jako signál, že jste rodič s batoletem, a tudíž vám zobrazí více reklam na plenky a oblečení pro miminka. Pokud ovšem máte obavy, že Google získává informace o vás z osobních e-mailů a telefonních hovorů, pak si můžete být jisti, že společnost nic takového nedělá. Nemá to zapotřebí – my sami totiž často nevědomky Googlu prozrazujeme vše, co je potřeba.
Co o nás Google ví
Informace, které o vás Google shromáždí, lze rozdělit do dvou kategorií. První, co o nich Google rozhodně ví, se vysvětluje samo sebou. Sám jste Googlu poskytli určité informace o sobě vyplněním formulářů potřebných k vytvoření účtu Google, ale také můžete poskytnout přesná data pomocí telefonů a aplikací nebo psaním čehokoli do vyhledávacího řádku.
Toto jsou všechny údaje, které o vás Google ví:
- Vaše pohlaví
- Váš věk
- Vámi preferovaný jazyk
- Prohlížeče a aplikace, které používáte
- Zařízení, která používáte
- Vaše IP adresa
- Reklamy, na které kliknete
- Využití zařízení, diagnostika, stav baterie a systémové chyby u zařízení s OS Android
Většina personalizovaných reklam je výsledkem toho, co si Google o vás myslí. Kdykoli navštívíte web, kliknete na odkaz nebo něco napíšete do vyhledávacího řádku, Google tyto údaje použije k tomu, aby se o vás dozvěděl více. Algoritmus pak na základě výsledků dělá vzdělané odhady o vás a přizpůsobuje reklamy tomu. Předpoklady Googlu mohou být znepokojivě přesné nebo naprosto mimo, v závislosti na vaší internetové aktivitě.
Co o vás může Google předpokládat:
- Váš rodinný stav
- Vaše vzdělání
- Váš příjem v domácnosti
- Máte-li děti
- Jste-li majitel domu
- Obor vašeho zaměstnání
- Velikost firmy vašeho zaměstnavatele
Jak zjistit, co o mně Google ví, a změnit to
Nyní už jsme si udělali přibližnou představu o tom, co o nás Google ví, co se o nás domnívá, a jak tyto informace využívá. Nyní se společně podíváme na to, jak zjistit, co si Google o vás konkrétně myslí, a také, jak můžete společnost Google donutit, aby o vás přestala shromažďovat data.
Jak zjistit co Google o mně ví
- Navštivte Google.com.
- Klikněte na ikonku vašeho profilu vpravo nahoře.
- Klikněte na možnost Spravovat účet Google.
- Klikněte na Spravovat data a ochranu soukromí v sekci Ochrana soukromí a personalizace.
- Posuňte se dolů k Personalizované reklamy a klikněte na Moje centrum reklam.
Zde uvidíte jednotlivé kategorie, které Google používá k personalizaci reklam spolu s dalšími užitečnými údaji. Pomocí šipek na obrazovce můžete procházet všemi těmito kategoriemi. Pokud chcete trvalou kopii všech údajů, které o vás Google má, můžete je zálohovat a exportovat pomocí služby Google Takeout.
Pokud se vám nelíbí představa, že vás Google sleduje online, nejste sami. Ne všem je příjemné, že o nich Google shromažďuje informace. Zde je návod, jak můžete vypnout metody sledování ze strany společnosti Google:
- Navštivte stránku Ovládací prvky aktivity na svém účtu Google.
- Klikněte na možnost Vypnout v sekci Aktivita na webu a v aplikacích.
- Zvolte buďto Vypnout nebo Vypnout nastavení a smazat aktivitu.
- Vyberte, zda chcete, aby Google automaticky mazal data každých tři, 18 nebo 36 měsíců.
Je nutné podotknout, že ačkoliv Google shromažďuje spoustu dat, často to bývá pro naše vlastní pohodlí. Může to například zlepšit cílení reklam a pomoci nám najít relevantní informace rychleji. Nicméně je pochopitelné, že ne každý chce, aby o něm bylo online tolik informací uchováváno. Doufáme, že vám tento článek pomohl pochopit, jak Google o vás získává informace a jak můžete omezit jeho schopnost je shromažďovat.