Zavřít reklamu

Velikonoční svátky jsou zde a s nimi i čas oslav a setkávání s rodinou a přáteli. Pro mnohé z nás to znamená i cestování autem. V tomto období se zvyšuje i počet dopravních nehod, a to zčásti i kvůli vlivu alkoholu. Řidiči by si proto měli být vědomi nebezpečí, které představuje řízení pod vlivem alkoholu, a to i v případě, že se jedná o „jen“ jedno pivo nebo sklenku vína.

Mobilní telefony se v tomto kontextu stávají důležitým nástrojem, který může řidičům pomoci s dodržováním bezpečnosti na silnicích. Existuje řada aplikací, které řidičům pomohou s výpočtem odbourávání alkoholu, s vyhledáváním nejbližšího taxi nebo s možností sdílet svou polohu s přáteli. V tomto článku se podíváme na to, jak mohou mobilní telefony řidičům o Velikonocích pomoct, a na to, jaká rizika s sebou jejich používání za volantem přináší.

Proč se nesmí sedat za volant po požití alkoholu?

Alkohol ovlivňuje řidičské schopnosti mnoha způsoby:

  • Zpomaluje reakční dobu: Řidiči pod vlivem alkoholu reagují pomaleji na neočekávané události na silnici, čímž se zvyšuje riziko nehody.
  • Oslabuje úsudek: Alkohol může vést k riskantnímu a nezodpovědnému chování za volantem, jako je předjíždění v nevhodných místech nebo nedodržování pravidel silničního provozu.
  • Zhoršuje koordinaci: Řidiči pod vlivem alkoholu mohou mít potíže s ovládáním vozu a udržováním správného směru jízdy.
  • Změny vnímání: Alkohol může zkreslit vnímání vzdáleností a rychlosti, což vede k nesprávnému odhadu situace na silnici.

Kdy zhruba vyprchá alkohol?

Rychlost, s jakou se alkohol z těla odbourává, závisí na řadě faktorů, jako je:

  • Pohlaví: Muži obvykle odbourávají alkohol rychleji než ženy.
  • Váha: Lidé s vyšší váhou obvykle odbourávají alkohol rychleji než lidé s nižší váhou.
  • Metabolismus: Rychlost metabolismu hraje důležitou roli v odbourávání alkoholu.
  • Množství alkoholu: Čím více alkoholu se zkonzumuje, tím déle bude trvat jeho odbourání.

V průměru se alkohol z těla odbourává rychlostí přibližně 0,1 promile za hodinu. To znamená, že pokud má řidič v krvi 1 promile alkoholu, bude trvat asi 10 hodin, než se alkohol z jeho těla zcela odbourá. S výpočtem toho, kdy je už vhodné po požití alkoholu sednout za volant, vám mohou pomoci i některé aplikace.

Existuje mnoho aplikací pro Android, které řidičům pomohou s výpočtem odbourávání alkoholu. Mezi nejoblíbenější patří:

Alkoholmetr alkohol kalkulačka: Tato aplikace umožňuje zadat informace o pohlaví, váze, množství a typu zkonzumovaného alkoholu a poté vypočítá přibližný čas, kdy bude alkohol z těla odbourán.

Alkohol kalkulačka: Aplikace Alkohol kalkulačka také představuje skvělý způsob, jak si přibližně spočítat hladinu alkoholu v krvi. Stačí jen zadat veškeré potřebné údaje a obratem získáte požadované informace.

Alcohol Calculator: Aplikace Alcohol Calculator využívá k výpočtu odhadované hladiny alkoholu ve vaší krvi mezinárodně uznávaný vzorec Widmark. Stačí jen do aplikace zadat množství zkonzumovaného alkoholu a nechat Alcohol Caculator vypočítat váš BAC a úroveň intoxikace.

Velikonoce jsou obdobím radosti a oslav, ale řidiči by si měli vždy pamatovat, že alkohol a řízení se neslučují. Použití aplikací pro výpočet odbourávání alkoholu může řidičům pomoci s zodpovědným plánováním cesty a s vyhnutím se riziku řízení pod vlivem alkoholu. Vždy je však nejlepší volbou nechat si po konzumaci alkoholu odvézt řidičem, který nepil, nebo využít veřejnou dopravu. Bezpečnost na silnicích je zodpovědností nás všech. Řiďte zodpovědně a chraňte sebe i ostatní.

Dnes nejčtenější

.