Zavřít reklamu

Android a iOS jsou vyspělé mobilní operační systémy nabízející podobné funkce a možnosti přizpůsobení. Existují však rozdíly, kdy jeden mobilní OS dokáže pokrýt vaše potřeby lépe. Všichni víme, že ekosystém Applu je dokonale vyladěný, ale uzavřený, kdy tomu nepomáhá ani EU. Oproti tomu Android nabízí otevřený a přizpůsobitelný uživatelský zážitek, jenž uspokojí specifické potřeby uživatele bez omezení stanovených operačním systémem nebo výrobcem zařízení. Pokud jste dlouholetým uživatelem iPhonu a napadlo vás, že byste mohli přejít na „zelenou stranu“, zde je pět důvodů, které by vás k tomu měly přesvědčit.

Omezené možnosti výběru na iOS

Ekosystém Applu vám nedává tolik možností výběru jako Android. Když si koupíte iPhone, máte čtyři možnosti se dvěma velikostmi obrazovky – 6,1 a 6,7 ​​palce. Ale co když chcete telefon s velikostí obrazovky mezi těmito hodnotami? Nebo možná chcete telefon s ještě větším displejem? Bohužel, vaší jedinou možností je držet se svého současného iPhonu a doufat, že Apple u své příští řady iPhonů velikost obrazovky zvětší nebo nabídne více velikostí.

Naopak ekosystém Androidu nabízí v tomto ohledu nepřeberné možnosti. Můžete mít telefon s velikostí od zhruba 6 palců po téměř 7 palců a prakticky vše mezi tím. V rámci Androidu si také můžete pořídit skládací smartphony, které Apple nenabízí a podle všeho ještě dlouho nabízet nebude. Například Samsung Galaxy Z Fold5 může velice snadno zvýšit vaši produktivitu i na cestách.

Omezené možnosti výběru se netýkají jen velikosti obrazovky, ale i nabíjení. Apple u iPhonů (i těch nejšpičkovějších) nabízí jen 20–30W kabelové nabíjení, kdežto u androidových telefonů se můžete setkat i s více než 100W nabíjením. S takto rychlým nabíjením se může androidové zařízení plně dobít i za méně než 15 minut. Nutno podotknout, že v této oblasti nezáří ani Samsung, který u svých telefonů nabízí maximální nabíjecí výkon 45 W.

Hlubší integrace s Googlem

Pokud hodně spoléháte na aplikace a služby Googlu, telefon s Androidem je pro vás jako dělaný. Androidové smartphony nabízejí hlubší integraci s Googlem, což vám může zjednodušit život. Na telefonech řady Galaxy S24, Pixelech 7 a 8 získáte velmi praktickou funkci Circle to Search, díky kterému bude hledání nebo překládání věcí na obrazovce hračkou.

Telefony s Androidem také mají nativní podporu protokolu Cast od Googlu. To vám umožní zrcadlit nebo odesílat z telefonu obsah do televizorů s operačními systémy Android/Google TV pomocí několika klepnutí. Za zmínku též stojí, že pokud máte kompatibilní androidová sluchátka, můžete plynule přepínat mezi telefonem, televizorem s Android TV, Chromebookem, a dokonce i počítačem s Windows PC. Je pravdou, že Apple má lepší integraci ekosystému. Pokud ale nepoužíváte Mac nebo jiná zařízení/služby cupertinského obra, používání telefonu s Androidem může poskytnout uspokojivější zážitek.

Univerzálnější a flexibilnější fotoaparáty

iPhony platí za jedny z nejlepších fotomobilů, androidové telefony se však mohou chlubit univerzálnějšími fotoaparáty. V oblasti zoomu se některé androidové smartphony chlubí objektivy s 5x nebo 10x přiblížením, které svým výkonem překonávají i to nejlepší, co může Apple nabídnout. Řada telefonů s Androidem, zejména těch od Samsungu, také pořizuje kvalitnější snímky za horších světelných podmínek. Je to díky tomu, že jejich větší senzory dokáží pojmout více světla. A pokud si „pohrajete“ se správnými nastaveními, některé androidové smarphony dokáží pořídit lepší fotografie než iPhony i za dne. Mimochodem aplikace Fotoaparát na iPhonu vám ani nemužní pokročilé možnosti.

Lepší systém oznámení

Pokud iPhone používáte roky, po migraci na Android vás zcela jistě „dostane“ notifikační lišta. Je pravděpodobné, že na svém iPhonu máte nekonečný seznam oznámení, která musíte ještě projít. To je způsobeno tím, jak systém iOS notifikace zpracovává. I když se vaše oznámení objeví na zamykací obrazovce a v Centru oznámení, systém s nimi zachází jako se dvěma samostatnými položkami.

Dalším problémem s oznámeními na iPhonech je nedostatek kanálů oznámení. Pokud aplikace sama nenabízí potřebné možnosti, musíte zobrazit všechna příchozí oznámení nebo vůbec nic. V rámci Androidu oproti tomu můžete pomocí kanálů oznámení určitá oznámení zakázat. Například můžete nechat aplikaci Amazon upozornit na stav doručení balíku, ale vypnout další propagační oznámení. Jakmile systém oznámení Androidu jednou zakusíte, uvědomíte si, že ten na Phonu je ve srovnání s ním archaický.

Podpora schránky v klávesnici

Pokud v telefonu často pracujete s více dokumenty nebo odpovídáte na e-maily, pravděpodobně vás bude na vašem iPhonu frustrovat nedostatečná podpora schránky. V rámci Androidu jsou nejlepší aplikace klávesnic dodávány se zabudovanou schránkou, a ty jsou dokonce dostatečně chytré na to, aby automaticky zkopírovaly poslední pořízený snímek obrazovky pro rychlé sdílení. Kromě toho můžete do schránky vložit svou adresu, e-mailové přihlašovací údaje a další detaily a vložit je přímo, kdykoli to bude potřeba. I když se podpora schránky klávesnice může zdát jako nevýznamná, může výrazně zvýšit vaši mobilní produktivitu.

 

Dnes nejčtenější

.