Zavřít reklamu

Procesorový obr Qualcomm na veletrhu MWC 2024 předvedl umělou inteligenci běžící nativně na všech možných typech zařízení. Ukázal také všechna řešení související s AI, jež vyvinul za poslední rok, a představil též všechny komerčně dostupné produkty, které využívají jeho řešení k nabízení funkcí umělé inteligence.

Qualcomm na MWC 2024 odhalil platformu umělé inteligence s názvem Qualcomm AI Hub. Ta obsahuje knihovnu předem optimalizovaných modelů umělé inteligence pro nasazení aplikací a služeb na zařízení, která jsou poháněna čipsety Snapdragon. Knihovna se skládá z více než 75 modelů generativní AI, včetně Baichuan 7B, ControlNet, Stable Diffusion a Whisper, které jsou optimalizovány tak, aby bez problémů fungovaly přímo v zařízení.

Každý model je navržen tak, aby využíval výhod akcelerátorů umělé inteligence uvnitř Qualcomm AI Engine, což je sada hardwarových a softwarových komponent sloužících ke zvýšení AI výkonu čipsetů Snapdragon. Vývojáři mohou tyto modely snadno integrovat do svých aplikací, což má vést k rychlejšímu vývoji aplikací, vyššímu výkonu, lepší optimalizaci a nižším nákladům.

Společnost kromě toho poprvé na smartphonu s Androidem předvedla multimodální AI model LLaVA (Large Language and Vision Assistant), který se chlubí více než 7 miliardami parametrů a který dokáže přijímat více typů vstupu, včetně obrázků a textu. Běží rychlostí odezvy tokenů, což znamená, že má lepší ochranu soukromí a je spolehlivější.

Qualcomm také ukázal AI model s názvem LoRA (LLM Low Rank Adaptation) běžící na Androidu. Ten uživatelům umožňuje vytvářet vysoce kvalitní obrázky s textovými výzvami, přičemž mohou zadat své osobní nebo umělecké preference, aby dosáhli požadovaných výsledků.

Společnost vedle toho na notebooku s čipsetem Snapdragon X Elite ukázala, jak je možné na zařízení vytvořit obrázek vytvořený AI během 7 sekund. Řešení od konkurentů používajících architekturu x86 (AMD a Intel) je prý oproti tomu třikrát pomalejší. Qualcomm k demonstraci použil opensourcový editor obrázků GIMP s pluginem Stable Diffusion.

Aby toho nebylo málo, Qualcomm také ukázal schopnosti umělé inteligence a generativní umělé inteligence platformy Snapdragon Digital Chassis Platform pro připojená auta. Řidičům a cestujícím může nabídnout přizpůsobené zážitky efektivním, výkonným, bezpečným a spolehlivým způsobem. Představil rovněž připojené mobilní zařízení Humane AI Pin, které pohání čipset Snapdragon a které využívá zcela nový „bezobrazovkový“ způsob, jak zažít AI a najít informace o věcech.

A konečně, společnost na MWC 2024 odhalila nový modem Snapdragon X80 Modem-RF System, který využívá druhou generaci 5G AI procesoru a nabízí vylepšené pokrytí mobilní sítě, latenci, výkon a energetickou účinnost, a spolu s ním systém mobilního připojení FastConnect 7900, což je světově první Wi-Fi 7 systém optimalizovaný pro umělou inteligenci. Nabízí maximální rychlost 5,8 Gb/s, standard Bluetooth 5.4 s prostorovým zvukem a podporu komunikačního protokolu ANT+.

Dnes nejčtenější

.