Zavřít reklamu

Někdy předpokládáme, že je něco pravda na základě pouhé existence ve světě, někdy je však užitečné nechat si udělat oficiální studii, která naše předpoklady potvrdí. Například každý z nás pravděpodobně předpokládá, že influenceři na sociálních sítích a YouTube ve velké míře lžou o účelu některého obsahu, který vytvářejí. A nyní byla zveřejněna zpráva, která to dokazuje.

Podle agentury Reuters studie provedená v Evropské unii naznačuje, že čtyři z pěti influencerů neodhalí sponzorovaný obsah, běžně známý jako „sponcon“. V EU (a také v USA) je v rozporu se zákonem přijímat peníze za vytváření obsahu, aniž by byl zveřejněn jako reklama. Studie zkoumala celkem 576 influencerů a zjistila, že sponcon zveřejnili téměř všichni (97 %), ale 80 % tento obsah nezveřejnilo jako placenou reklamu. Identitu influencerů studie nezveřejnila, EU, resp. Evropská komise, však potvrdila, že 358 z nich důkladněji prošetří.

Studie navíc zjistila, že 119 influencerů propagovalo nezdravé nebo nebezpečné aktivity. Ty zahrnovaly konzumaci alkoholu, hazard nebo podezřelé finanční poradenství. „Problematické marketingové praktiky ilustrují, jak důležité je mít moderní robustní legislativu, která je adekvátní k zajištění digitální spravedlnosti pro spotřebitele na internetu,“ uvedla komise.

Problémem je zde samozřejmě vynucování příslušného zákona. Vlády mohou navrhovat nejrůznější zákony, které budou vyžadovat, aby se influenceři řídili etickými zásadami, pokud však neexistuje účinný způsob, jak odhalit a potrestat ty, kteří pravidla porušují, jsou takováto nařízení k ničemu. Dokud k tomu nedojde, je na spotřebitelích, aby pochopili, že existuje velmi vysoká pravděpodobnost, že influencer, kterého sledují, jim neříká, že je pouze placenou hlásnou troubou nějaké značky.

Dnes nejčtenější

.