Zavřít reklamu

Výběr správných hodinek pro túry všeho druhu je složitější, než byste si mysleli, protože žádná značka nemá všechny funkce pro navigaci a bezpečnost. Kdo čas od času vyrazí nalehko do nenáročného terénu, ten si jistě vystačí s některým ze základních modelů, doplněným třeba o Google Mapy. Pokud ale podstupujete náročnější výšlapy a chcete i měřit některé zdravotní funkce, je výběr rázem složitější.

Navigace a vlastní trasy

Hodinky značek Garmin, Suunto a COROS podporují možnost importovat soubory GPX z jiných aplikací nebo vytvářet vlastní trasy v rámci každé příslušné aplikace. Jen mějte na paměti, že hodinky základní úrovně, jako je Forerunner 265, používají navigaci, kdy se trasa zobrazuje na prázdném místě bez okolního terénu pro kontext. Pro zobrazení kompletní mapy namísto čáry potřebujete model vyšší třídy, například Forerunner 955. Při výběru navigačních a mapových aplikací se hodí sáhnout po těch, které nabízí i možnost stažení trasy pro offline použití.

Topografické mapy

Vyhledávání a stahování tras před každou túrou dá spoustu práce, a pokud se nakonec vydáte jinou cestou, soubor GPX vám nepomůže dostat se zpět do výchozího bodu, pokud nemáte v úmyslu pokaždé opakovat své kroky. Lepší variantou je mít předem stažené topografické mapy vašeho regionu, země nebo kontinentu, takže nehrozí, že byste zabloudili – a můžete volně improvizovat a objevovat.

Hodinky Garmin Forerunner 9XX, Fenix nebo Epix jsou dodávány s předinstalovanými topo mapami a možností zakoupení a stažení dalších balíčků. Hodinky Forerunner 965 nebo Epix 2 Pro vám poskytnou nádherné mapy v kvalitě AMOLED, díky nimž jsou detaily ostřejší. Spousta turistů používajících Android doporučuje tuto aplikaci Mapy třetí strany od Trackwear.io pro stahování topo map do hodinek; jen je přímo v typické tréninkové aplikaci nevidíte.

Další vlastnosti

Je samozřejmé, že bez ohledu na značku chcete turistické hodinky s dlouhou výdrží baterie, přesným sledováním GPS, kompasem pro navigaci podle odboček a výškoměrem pro měření převýšení. Pokud se věnujete spíše denní turistice, dvoufrekvenční GPS vám zajistí, že se budete méně potýkat se ztrátou signálu kvůli listí nebo blízkým horám. Ti, kteří vyráží na vícedenní výlety, by se měli poohlédnout po úsporných režimech baterie, které sledují GPS méně často, aby se prodloužila její životnost, nebo po hodinkách se solárními panely.

Dalším faktorem, který je třeba zvážit, jsou nouzové a bezpečnostní funkce. Měli byste si překontrolovat, zda hodinky disponují funkcí detekce pádu, možností zasílání zpráv kontaktům v případě nouze nebo volání na tísňovou linku či možností umožnit rodině sledovat váš postup v reálném čase prostřednictvím údajů GPS. Garmin by byl jasnou volbou, až na to, že pouze poslední generace hodinek Forerunner 945 LTE má podporu mobilních sítí, takže ostatní jsou závislé na telefonu, který data předává. Skvělou službu vám ale prokáží některé modely Galaxy Watch.

V neposlední řadě budete chtít věnovat pozornost odolnosti a hmotnosti. Některé špičkové hodinky Garmin s nejlepšími mapovacími nástroji také váží mnohem více, protože jsou vyrobeny z oceli nebo titanu. Díky tomu mají větší šanci, že přežijí pád, ale také více zatěžují vaše zápěstí při dlouhé túře.

Hodinky Garmin koupíte zde

Diskuze k článku

    Malá výdrž baterie byl v podstatě jediný důvod, proč jsem zahodil Samsungu Watch a zase se po letech vrátil zpátky k analogu. Párkrát vám dojde baterie v nevhodnou chvíli a začnete se ptát, jestli všechny ty serepetičky na ruce vlastně stojí za to…

Vložte vlastní komentář

celý text

Dnes nejčtenější

.