Zavřít reklamu

Android již dlouho podporuje tzv. hladké aktualizace (seamless updates), které dříve či později přijala většina výrobců smartphonů, nikoli však ten největší, tedy Samsung. Ten od samého začátku tvrdošíjně odmítá svá zařízení přesunout do systému A/B, který tyto aktualizace využívají. Android nyní plánuje učinit z hladkých aktualizací jediný podporovaný aktualizační mechanismus, ale ani to nemusí donutit Samsung aktualizace na něj přejít.

Stručně řečeno, hladké aktualizace umožňují telefonům s Androidem nainstalovat systémovou aktualizaci na pozadí, když telefon běží, a použít ji, když uživatel zařízení restartuje. I když to může technicky trvat déle, výrazně to zkracuje dobu, po kterou zařízení není k dispozici pro použití, a kromě toho poskytuje i některé bezpečnostní mechanismy, jako je možnost aktualizaci vrátit zpět, pokud se něco pokazí. Google také postupem času hladké aktualizace vylepšil, přičemž na jeho telefonech Pixel se v poslední době výrazně zrychlily.

Samsung se však jejich zavedení stále zuby nehty brání, nepodporuje je ani jeho nejnovější vlajková řada Galaxy S24. Android však může korejskému gigantovi jeho tvrdošíjné „ne“ brzy ztížit. Nový komentář na stránce systému AOSP (Android Open Source Project) říká, že Android se připravuje na odstranění podpory pro aktualizace nevyužívající systém A/B. Jinými slovy, v budoucnu mají být podporovány pouze různé formy hladkých aktualizací.

Jak ale zdůrazňuje známý expert na Android Mishaal Rahman, Samsung by se stále mohl technicky používání hladkých aktualizací vyhnout. Podle něj by totiž mohl vyvinout svůj vlastní aktualizační mechanismus nebo jednoduše vrátit zpět změnu Googlu v dotčených verzích Androidu.

Jediným způsobem, jak by Google mohl Samsung skutečně donutit používat hladké aktualizace, by bylo vynutit si je v požadavcích na kompatibilitu Androidu nebo prostřednictvím licenčních smluv pro aplikace Googlu. Americký gigant k tomuto kroku již dříve přistoupil u Androidu 13, nakonec však tento požadavek rozvolnil, což vedlo k tomu, že Samsung se hladkým aktualizacím nadále vyhýbá.

Aktuální vlajkovou řadu Galaxy S24 koupíte zde

Dnes nejčtenější

.