Zavřít reklamu

Při představování nových modelů smartphonů jakékoliv značky zaznívá celá řada nejrůznějších parametrů. Jedním z nich je i nejvyšší jas. Ten u řady high-endových smartphonů může činit třeba 4000 nebo 4500 nitů. Co to ale vlastně znamená, a je hodnota nejvyššího jasu displeje pro řadové uživatele skutečně klíčová?

Nejvyšší jas se vztahuje k jasu ve velmi malé oblasti obrazovky, především při přehrávání obsahu, jako jsou videa HDR. Jinak se na běžné používání nevztahuje. Neexistují ani žádné hry pro operační systém Android, které by HDR (a tedy špičkový jas) využívaly. To však nebrání výrobcům chytrých telefonů, aby se tímto údajem chlubili. Trend, kdy se společnosti chlubí údaji o špičkovém jasu, trvá již několik let, ale dalo by se tvrdit, že nejnovější vlna začala zhruba před rokem s modelem Galaxy S23 Ultra. Samsung se pochlubil špičkovým jasem 1 750 nitů a zbytek výrobců rychle přešel k vyzdvihování ještě větších čísel.

Pixel 8 Pro od Googlu nabízí maximální jas 2 400 nitů, Xiaomi 13T Pro přináší 2 600 nitů a Find X6 Pro od OPPO se dostal na 2 500 nitů. V posledních několika měsících jsme se také dočkali modelů Xiaomi 14 Pro (3 000 nitů), OnePlus 12 (4 500 nitů), Realme GT 5 Pro (4 500 nitů), OPPO Find X7 Ultra (4 500 nitů) a Redmi řady K70 (4 000 nitů). Vše začíná působit jako jakási prapodivná soutěž, kde ale vlastně není moc jasné, zda vítězství skutečně něco znamená.

Automatický a manuálně nastavený jas

Nejdůležitější čísla jasu se týkají manuálního jasu a také automatického jasu (dnes známého také jako adaptivní jas). Hodnoty manuálního a automatického jasu jsou mnohem nižší než čísla maximálního jasu, ale vztahují se k úrovni jasu celé obrazovky. Automatický jas dynamicky upravuje jas displeje na základě světelných podmínek v okolním prostředí a má tendenci poskytovat vyšší maximální jas než manuální režim. Mnoho značek nabízí v rámci funkce automatického jasu také takzvaný režim vysokého jasu (HBM), který zvyšuje jas při venkovním sledování. Režim HBM však lze udržet pouze několik minut, než se sníží, a to především kvůli spotřebě energie, vypalování obrazovky a obavám ze zahřívání.

Obecně platí, že v interiéru chcete mít jas obrazovky 200 až 300 nitů. Používáte telefon na přímém slunečním světle? Pak obvykle potřebujete 600 nitů nebo více, abyste jasně viděli, co se na displeji nachází.

Samsung Galaxy S24 Ultra například nabízí „jen“ 2 600 nitů špičkového jasu, ale také disponuje režimem vysokého jasu, který je schopen dosáhnout 1 500 nitů (údaje o manuálním jasu Samsung nezveřejnil). Při každodenním používání tak vlastně máte k dispozici podobné úrovně jasu, ale všechny tyto telefony vás i tak dobře pokryjí pro sledování venku. Toto srovnání do značné míry ukazuje, proč na špičkovém jasu vlastně nezáleží.

Závěrem

Je zřejmé, že značky chytrých telefonů se ve snaze vyniknout z davu upnuly na špičkový jas. Tento údaj je však pro mnoho spotřebitelů, kteří chtějí jen vidět obrazovku svého telefonu, když jsou venku, irelevantní. I když pravidelně sledujete obsah HDR, vnímání jasu není lineární; špičkový jas 4 000 nitů není dvakrát jasnější než jas 2 000 nitů. Jinými slovy, čím větší čísla, tím více se snižuje návratnost, a cokoli kolem 2 000 nitů nebo výše je pro HDR velmi dobré.

Řadu Galaxy S24 koupíte nejvýhodněji zde

Dnes nejčtenější

.