Zavřít reklamu

Popularita chytrých zařízení nejen pro osvětlení domácnosti je na vzestupu a při jejím budování dnes máme na výběr poměrně širokou paletu možností. Patří mezi ně také řešení pomocí radiofrekvenčních přijímačů, jako je dimLED Tuya PR 2K a dimLED Tuya PR 5K. Ty dokáží pracovat jak s jednobarevnými a CCT LED panely či pásky, tak s RGB, RGBW a RGB+CCT prvky, přičemž je lze ovládat pomocí dálkových ovladačů řady dimLED, které navíc mohou být vzájemně kombinovány, i skrze aplikaci ve smartphonu.

Co se nachází v balení a jaké jsou fyzické vlastnosti přijímačů?

Relativně nenápadné balení představující krabičku skromných rozměrů se štítkem v sobě ukrývá kromě samotných přijímačů v bílé barvě ještě přehledný manuál se všemi potřebnými informacemi týkajícími se způsobů zapojení i párování. Oba modely se rozměrově neliší a zaberou pouze 114 mm na šířku, 38 mm do hloubky a 20 mm na výšku. Jelikož není nutné, aby na sebe přijímače a vysílače přímo viděly, nic nebrání instalaci pod sádrokarton, do nitra skříněk či jiného kusu nábytku. Tu navíc usnadňují výřezy po stranách i popis na povrchu zařízení, kde se nachází také tlačítko označené MATCH/SET společně s led kontrolkou, jejíž chování a barva informují o aktuálním stavu. Vstupní část pro přívod napájení je umístěna nalevo, zatímco vpravo najdeme jednotlivé výstupy, jejichž konfigurace se liší v závislosti na konkrétním modelu.

Základní technické parametry

Přijímače dimLED Tuya PR 2K a dimLED Tuya PR 5K nesdílejí jen fyzické proporce, ale též další aspekty technického rázu. Patří mezi ně především Wi-Fi 2,4 Ghz, již zmíněná kompatibilita se všemi ovladači dimLED RF pracujícími v témže pásmu, přístup ke všem parametrům přes aplikaci Tuya Smart nebo Smart Life, jež jsou k dispozici ke stažení na Google Play i v App Store, a nelze opomenout také podporu hlasového ovládání přes Amazon Alexa, Asistenta Google nebo SmartThings Bixby Samsungu. Oba produkty se mohou pochlubit dosahem signálu až 30 m i schopností fungovat zároveň jako WiFi-RF převodníky, díky čemuž nic nestojí v cestě přes ně řídit další RF přijímače. Společnou mají také výhodu spárování až s 10 ovladači. S ohledem na stupeň krytí IP20 se nabízí montáž ve vnitřních prostorách, zároveň jí však teplotní rozsah -30 až + 55° nebrání například na chodbách, v garážích nebo průjezdech. V případě výpadku oceníte paměť nastavení intenzity, která se díky ní po opětovném připojení automaticky vrátí do předchozího stavu.

Naopak rozdíly spočívají ve výstupním a vstupním napětí, zatížení i využitelných funkcích. Zatímco je dimLED Tuya PR 2K předurčen pro jednobarevné a CCT LED panely či pásky a umožňuje nastavování chromatičnosti i stmívání ze 100 % až po úplné zhasnutí bez blikání při napětí 12-36V DC a zatížení 5A na kanál (tedy celkem 10A), dimLED Tuya PR 5K váš domov rozehraje barvami, neboť dokáže pracovat s RGB, RGBW a RGB+CCT prvky. Rozsah napětí se u něj pohybuje od 12 do 24V DC a každý z 5 kanálů snese zatížení 3A (tím pádem celkem 15A), přičemž disponuje též deseti předinstalovanými efekty.

Párování a ovládání

To, jestli nejprve propojíte přijímač s aplikací ve svém chytrém telefonu, nebo s některým s ovladačů, je ve vaší vlastní režii. Pro přehlednost je možná užitečnější začít u Smart Life nebo Tuya Smart, proces přidání není nic složitého. Je zapotřebí pouze software spustit, zaregistrovat se pomocí emailu, případně přes služby Googlu nebo Applu a povolit přístup k místní síti a Bluetooth.

OK dimLED Tuya PR 2K pairing iPhone 1

Následně stačí na vybraném přijímači zhruba po dobu 2 sekund podržet tlačítko MATCH nebo jej dvakrát po sobě krátce stisknout a v aplikaci pak klepnout na symbol „+“ v pravém horním rohu rozhraní. Tím započne prohledávání a poté zbývá nalezené zařízení potvrdit. Prostředí je naštěstí velmi přehledně zpracováno a poskytne vám kontrolu nad vším, čeho je daná sestava schopna, tedy jasem a nastavením teploty, volbou barevného odstínu i konkrétní scény, včetně položky „Music“, kdy bude reagovat na hudbu. Nechybí samozřejmě ani běžné záležitosti, jako je přejmenování nebo seskupení s dalším podporovaným vybavením domácnosti.

Jak již bylo řečeno, kromě aplikace můžete vybírat z široké nabídky ovladačů řady dimLED a v balení každého z nich objevíte opět srozumitelně zpracovaný manuál, s nímž nebude montáž na zeď nebo jakýkoli jiný povrch ani spárování žádný problém.

Osobní zkušenosti a hodnocení

Přijímače dimLED Tuya PR 2K a dimLED Tuya PR 5K jsem měl šanci vyzkoušet v kombinaci s 24V CCT panelem, RGBCCT LED páskem a několika typy šikovných dálkových ovladačů, konkrétně vzhledově efektním jednokanálovým LINEA RGBCCT, univerzálním čtyřkanálovým OVS ALLMIX 4KS a OV PNS RGBCCT 5v1 4CH, který má design klasického nástěnného vypínače a rovněž disponuje čtyřmi kanály. Při dodržení instrukcí jsem se nesetkal s jakýmikoli obtížemi, když se napárování zdařilo napoprvé a v řádu sekund, přičemž reakce byly prakticky okamžité. Při testování na mne nejvíce zapůsobila svižnost odezvy, a to bez ohledu na to, jaký ze způsobů řízení jsem použil. Ovšem vícekanálové ovladače, skrze které lze komunikovat s několika přijímači z jednoho místa jsou jednoznačnou výhodou. Při správném umístění tak získáte například se OV PNS RGBCCT 5v1 4CH přístup ke komfortnímu ovládání až čtyřech zón v rámci jedné nebo i více místností, zatímco máte současně vše stále po ruce ve svém smartphonu, což považuji za nesmírně praktické.

dimLED Tuya PR 2K, 5K set 3 remote controls front 1 blue

Pokud jde o stabilitu spojení, obě sady si jej udržely i přes patro rodinného domu a dokonce i když jsem vyšel ven. V otevřeném prostoru jsem se dostal bez jakéhokoli narušení až přes silnici zhruba na vzdálenost 26 m. Celkově jsem nabyl dojmu, že mezi hlavní přednosti tohoto řešení patří rychlost, snadná instalace a především variabilita ovládání. Poněkud neuspořádaně působí jazyková nejednotnost aplikace, která je ve výchozím nastavení „Same as the system language“ částečně v češtině a angličtině, ale pohodlnému přístupu ke všem funkcím to nijak v cestě nestojí.

Cena

Pokud byste čekali, že teď přijde na řadu onen háček, kterým bude finanční náročnost, pak dobrou zprávou je nejen to, že oba produkty mají stejnou cenovku, ale i její výše u prodejce T-LED – 699 Kč. Stejně tak pořízení některého z kompatibilních ovladačů nebude znamenat jakkoli výrazný zásah do rodinného rozpočtu. Například zmíněný OV PNS RGBCCT 5v1 4CH totiž stojí v bílém i černém provedení jen 620 Kč. Zvažujete-li učinit osvětlení domova o něco chytřejším, dimLED Tuya PR 2K a 5K se nabízí jako dostupná, efektivní a přizpůsobitelná cesta, jak toho docílit.

Dnes nejčtenější

.