Zavřít reklamu

Samsung v jeho nadstavbě One UI často přináší mnohá vylepšení systému Android, která ten pak přijme za své. Může za to úzká spolupráce společnosti s Googlem. Nyní je tomu ale naopak. Samsung nesmyslně ruší smysl ovládání systému svými gesty, což pro vás bude opravdu velký problém, pokud jste si na ně zvykli. 

Samsung představil svá navigační gesta pro zařízení Galaxy už s Androidem 9 a první verzí One UI – jen kdybyste hned nevěděli, nyní zde máme Android 14 a One UI 6.1, takže to je dlouhých 5 let, co nás Samsung na tato gesta učil. Společnost si ponechala svou verzi navigačních gest jako volitelnou možnost i poté, co Google představil svou podobu těchto gest s Androidem 10.

Bohužel nyní už není mezi dvěma systémy navigace pomocí gest na výběr. Počínaje One UI 6.1 mohou uživatelé chytrých telefonů a tabletů Galaxy buď používat výchozí gesta Androidu, nebo se držet tradičních navigačních tlačítek na obrazovce. Asi netřeba zmiňovat, že to dokáže opravdu naštvat.  

Může za to AI? 

Je to proto, že tato gesta, která umožňují přístup na domovskou obrazovku, návrat zpět a zobrazení posledních aplikací přejetím prstu po displeji ze spodní části obrazovky nahoru, jsou vynikajícím středem mezi tlačítky na obrazovce a výchozími gesty Androidu. Byly v podstatě navrženy tak, aby uživatelům umožnily skrýt tlačítka a ti tak měli více využitelného prostoru na obrazovce, a přitom zachovaly jednoduchou navigaci. Gesta Googlu jsou pak vlastně jen kopií gest Applu, se kterými přišel s iPhonem X.

Samsung nicméně také odstranil možnost skrýt nápovědu pro gesto, což je ta tenká linka, která se zobrazuje ve spodní části obrazovky. Pravděpodobně je to kvůli funkci Circle to Search, která vyžaduje dlouhé stisknutí prostoru dole uprostřed displeje. Mohl by Samsung někdy v budoucnu svá gesta vrátit? Pravděpodobně ne, zvláště pokud je odstranil na příkaz Googlu právě kvůli zmíněné funkci umělé inteligence nehledě na to, že bude zatím dostupná jen v hrstce zařízení. 

Co s tím? Nic moc. Máte dvě možnosti. Ta první je samozřejmě se přizpůsobit a naučit se nová gesta. Ta druhá je neaktualizovat na One UI 6.1. Dříve či později vás to ale stejně doběhne a budete si muset minimálně pořídit nový telefon, který už samozřejmě tato gesta Samsungu mít nebude. Nový Samsung řady Galaxy S24 přeobjednáte nejvýhodněji u Mobil Pohotovosti, a to už za 165 Kč x 26 měsíců díky speciální službě Dopředný výkup. V prvních dnech navíc ušetříte až 5 500 Kč a získáte ten nejlepší dárek – záruku na 3 roky zcela zdarma! Více podrobností se dozvíte přímo na mp.cz/galaxys24. 

Řadu Galaxy S24 nejvýhodněji koupíte zde

Dnes nejčtenější

.