Zavřít reklamu

Po měsících soudních přelíčení a letech poté, co Epic poprvé zažaloval Google kvůli údajnému monopolu v Google Play, dospěla porota k verdiktu. Ta potvrdila, že má Google v distribuci digitálního obsahu nelegální monopol. Postavila se tak na stranu vývojářského studia Epic, které stojí třeba za hitem Fortnite, a potvrdila vznesená obvinění. Tento rozsudek může způsobit zemětřesení nejen v Androidu. 

Stále není zcela jasné, jaké důsledky z verdiktu pro společnost Google vyplynou. Porota se sice vyjádřila, ale rozhodnutí je na soudci Jamesi Donatovi, který na případ dohlíží. Podle serveru The Verge společnost Epic nepožadovala finanční odškodnění a místo toho bojovala za to, aby vývojáři měli větší výběr, včetně možnosti, aby si každý z nich mohl vytvořit vlastní obchod s aplikacemi se svým systémem účtování. 

Mezitím Epic v tiskové zprávě oslavuje verdikt jako „vítězství pro všechny vývojáře aplikací a spotřebitele na celém světě.“ Uvádí, že: „V průběhu soudního řízení jsme viděli důkazy, že společnost Google byla ochotna zaplatit miliardy dolarů, aby potlačila alternativní obchody s aplikacemi tím, že platila vývojářům za to, aby se vzdali snah o vlastní obchody a plánů přímé distribuce, a nabízela vysoce lukrativní dohody s výrobci zařízení výměnou za vyloučení konkurenčních obchodů s aplikacemi.“ Epic dále napsal, že „tyto dohody měly upevnit dominantní postavení Googlu jako jediného obchodu s aplikacemi na platformě. Více než 95 % aplikací je v systému Android distribuováno právě prostřednictvím Google Play.“ 

Viceprezident Googlu pro vládní záležitosti a veřejnou politiku Wilson White k tomu uvádí: „Proti rozsudku se hodláme odvolat. Android a Google Play poskytují větší výběr a otevřenost než jakákoli jiná hlavní mobilní platforma. Soud jasně ukázal, že tvrdě konkurujeme společnosti Apple a jejímu obchodu App Store, stejně jako obchodům s aplikacemi v zařízeních se systémem Android a herních konzolích. Budeme i nadále bránit obchodní model systému Android a zůstáváme hluboce oddáni našim uživatelům, partnerům a širšímu ekosystému Androidu.“ 

Případ by mohl mít velké důsledky na celou budoucnost Androidu. Google používá opatření, aby zabránil narušení svého ekosystému. Namísto desítek nezávislých obchodů s aplikacemi model Google Play zajišťuje, že většina zařízení může provozovat stejný software s jednoduchou centralizovanou distribucí. Může zde hrozit značné roztříštění, nejasná podpora, nejistá ochrana osobních údajů a mnohé další problémy, pokud budete kupovat digitální obsah od vývojáře, a ne od Googlu, tedy z Google Play. Anebo také ne a může být všechno zcela průhledné a úplně v pořádku. 

V podobném předchozím případu stál Epic proti Applu. V něm se ale stejného vítězství nedočkal, proto to šel zkusit na Google. Případ byl ale od počátku trochu jiný, protože se nespoléhal na porotu, a protože ekosystém společnosti Apple funguje zásadně jinak než ekosystém Googlu. Může za to fakt, že neexistují žádní další výrobci telefonů třetích stran používající iOS, se kterými by se Apple mohl dělit o příjmy, kdy pro distribuci aplikací také neexistuje jiná možnost, než kterou je App Store. V soudním procesu Epic vs. Apple rozhodl soudce ve prospěch Applu v devíti z deseti bodů, přičemž společnost Apple již nesmí bránit vývojářům, aby informovali uživatele o alternativních možnostech účtování. Vše se zde má ale také příští rok změnit, a to kvůli tlaku EU, takže pravděpodobně i na iOS dojde na sideloading. 

Dnes nejčtenější

.