Zavřít reklamu

Řešíte, jak zhodnotit volné finanční prostředky, snažíte se najít nejvýhodnější povinné ručení, plánujete nákup nemovitosti nebo jen hledáte běžný účet, který by vám svými parametry nejvíce vyhovoval? Pak je tu portál banky.cz, který v sobě propojuje porovnávač finančních produktů a on-line poradenství v nebývale přehledném provedení. Jeho nabídka zahrnuje prakticky všechny tuzemské finanční instituce, jejich produkty i pobočky. Nechybí zde ani seznam bankomatů a vkladomatů, které lze vyhledávat zadáním údajů jako je kraj, město a název nebo si pomoci povolením přístupu k polohovým službám.

Tím ovšem výčet možností portálu rozhodně nekončí. Především zde můžeme porovnat více než 560 produktů databáze, ať už jsou to hypotéky, pojištění, různé typy účtů, spoření či termínované vklady. Součástí webu je také on-line poradna, na kterou se lze obrátit s konkrétním dotazem nebo zhlédnout ty již zodpovězené a získat tak cenné rady. Současně stojí za zmínku i užitečný a průběžně doplňovaný slovník osvětlující nejdůležitější pojmy z oboru financí, kterým se dá velmi rychle procházet skrze abecední roztřídění. Stačí tedy kliknout třeba na písmeno „k“ a dozvíme se, co je to kampelička, kryptoměna, kvintace a mnoho dalších. Aktuálně je na výběr více než 770 záznamů. 

Na banky.cz narazíte na množství článků uspořádaných podle témat typu daně, akcie a investice, politika nebo osobní a rodinné finance, za nimiž stojí zkušení redaktoři a specialisté. Prostřednictvím menu nebo též zadáním požadovaného spojení do vyhledávacího pole je tedy nalezení zajímavých a potřebných informací velmi jednoduché. Například zadáme-li do vyhledávání „daň z nemovitosti“, objeví se výsledky, které lze podle typu dále filtrovat výběrem samotných článků, jednotlivých srovnání nebo dotazů na poradnu, přičemž zde zaznívají odpovědi na otázky jako: budu platit daň z nabytí nemovitosti nebo musím k nemovitosti podat daňové přiznání a množství dalších.

Pojďme blíže prozkoumat jednotlivé sekce portálu a odhalit co všechno zde lze najít i jaká řešení banky.cz nabízí.

Hypotéky

Hypoteční úvěr si jako produkt s ohledem na výši poskytnutých prostředků a relativně dlouhou dobu splácení zaslouží větší pozornost. Většina z nás si nepořizuje nemovitost „každý den“ a při zvažování té ideální, ať už jako vysněného bydlení nebo investice, se může vynořit řada otázek a nejasností.

O důvod víc nahlédnout na banky.cz, jež se oblasti financování nemovitostí prostřednictvím hypotečního úvěru věnují velmi detailně. Výběrem této položky se rozbalí nabídka různých typů hypoték od té na byt, pozemek nebo stavbu domu až po americkou, úvěr ze stavebního spoření a další. K problematice hypoték portál nabízí služby hypotečního poradce, kalkulačku, možnost porovnání a zmiňuje též aktualizované podmínky pro získání hypotéky v roce 2023. To vše doplňuje ve velmi povedeném menu několik užitečných pojmů a návrhů souvisejících článků webu.

Ať už vás s ohledem na vaše plány zaujme kterýkoli z nabízených typů, úvodem přivítá stručný popis vlastností následovaný kalkulačkou, v níž lze nastavit výši úvěru, dobu splácení i časový rámec, ve kterém máte v plánu realizovat svůj záměr. Stránka upozorňuje na některé rizikové faktory, na něž je dobré se zaměřit a vyhnout se tak možným potížím například stran věcného břemene, umístění v záplavové oblasti a podobně. Zároveň nabídku jednotlivých variant hypoték vzájemně propojuje a příbuzné srovnává, čímž zájemci rozšiřuje možnosti. V častém případě hypotéky na rekonstrukci tak staví vedle sebe její samostatnou alternativu s tou kombinující ji s čerpáním prostředků na koupi domu či bytu.

Kromě zmíněné možnosti obrátit se na hypotečního poradce, pak portál poskytuje unikátní možnost skrze hypoteční bankovnictví za asistence specialisty uzavřít hypotéku z pohodlí vašeho domova, čímž se lze vyhnout opakovaným návštěvám pobočky i s tím spojeným časovým ztrátám. V rámci této služby je uživatelům k dispozici sledování vývoje na poli hypoték, s ohledem na nějž pak mohou nastat okolnosti, kdy eventualita refinancování úvěru nabývá na aktuálnosti.

Banky.cz hypo menu screen 1

Paletu uzavírá výčet nejčastějších dotazů společně s odkazy na související články webu, což je velmi praktický model, na který průběžně narazíte v podstatě u všech nabízených produktů.

Pojištění

Oblast pojištění, snad vyjma povinného ručení, často zůstává tak trochu mimo naši pozornost. Mnoho těch, kdo ale někdy řešili některé složitější životní situace, na to později změní názor. To se dotýká například havarijního pojištění, kdy se vám čerstvě po koupi automobilu podaří sjet do příkopu nebo úrazového pojištění, kdy se člověk v důsledku zranění ocitne odkázaný na státní nemocenské dávky, což může představovat citelné ztenčení osobního rozpočtu. Záběr portálu je přitom v tomto směru velmi široký a zahrnuje kromě již zmíněných cestovní a životní pojištění, pojištění odpovědnosti, nemovitosti, domácnosti nebo zvířat. Současně menu portálu zmiňuje některé důležité související pojmy typu bonus, škodná událost či pojistník.

Na počátku každé ze stránek věnované jednotlivým druhům pojištění se setkáte se základními fakty, tedy k čemu pojištění slouží a na co se vztahuje, následovanými velmi přehledně zpracovanými kalkulačkami nebo kontaktními formuláři, skrze něž lze rychle získat zdarma přehled o nejvýhodnějších nabídkách.

Pokud jako příklad zvolíme úrazové pojištění, navazují zde na formulář s nezávaznou poptávkou bližší informace týkající se jeho variant a situací, které dokáže pomoci řešit. Dále jsou uvedena kritéria, od kterých se odvíjí cena pojištění, možnosti jeho sjednání on-line i výhody a nevýhody. Okolo úrazového pojištění také panuje několik omylů, kterým je proto věnován samostatný odstavec podotýkající například, že úrazové pojištění nekryje všechny úrazy, kdy za odmítnutím plnění ze strany pojišťovny může stát alkohol, vlastní způsobení úrazu a některé další faktory. Na závěr zaznívají odborně zodpovězené nejčastější dotazy k tématu.

Půjčky

Nejen okolnosti, doslouží-li vaše auto lednice, pračka nebo třeba bojler, patří mezi ty, kdy je často relativně rychle zapotřebí finančních prostředků. Pro tyto a podobné případy mohou banky.cz posloužit jako odrazový můstek k nalezení ideálního řešení. Kromě množství potřebných informací zde totiž lze nabídky jednotlivých finančních institucí porovnat na základě klíčových parametrů a díky tomu vybrat tu nejvíce vyhovující alternativu. Portál společně s účelovou a neúčelovou půjčkou nabízí předpřipravený model úvěru na 100, 150, 200 i 500 tisíc.

Zaměříme-li se pro představu na první v pořadí, tedy půjčku na 150 000 Kč, opět máme nejprve příležitost se seznámit se základními údaji doprovázenými nejčastějšími příklady využití prostředků. Poté si lze v rychlosti udělat obrázek zadáním částky a doby splácení, čemuž pak případně můžeme přizpůsobit nákup zboží či rozsah plánovaného projektu. Dále nás průvodce vede k variantám půjčky na 150 000 a rovnou upozorňuje, kde je vhodné zpozornět a čemu se raději vyhýbat.

Při srovnání více než 30 produktů portál nepomíjí aspekty jako poplatky za předčasné splacení, možnost odkladu splátek nebo sankce z prodlení a dodává i několik praktických rad, z nichž můžeme jmenovat například výčet potřebných dokladů nebo výpisy z účtu za poslední 3 měsíce, jež mohou posloužit jako náhrada za potvrzení příjmů zaměstnavatelem. Zbývá už jen za pomoci pravidelně aktualizované kalkulačky vybrat to pravé řešení, přičemž řazení je možné vzestupně i sestupně podle RPSN, splátky nebo maximální výše úvěru. Prostřednictvím banky.cz lze navíc celou záležitost řešit on-line. Ani tentokrát nechybí několik odkazů na inspirativní články zabývající se tématem a některé zodpovězené související dotazy.

Karty

Zatímco někteří lidé kreditním kartám s ohledem na některá úskalí spojená s jejich používáním příliš neholdují, mnozí vnímají jejich výhody, což platí zejména pokud člověk hodně cestuje. Ve srovnání banky.cz se nachází 26 produktů tohoto typu, které lze řadit podle nákladů na vedení karty, úroku, minimální útraty i bezúročného období směrem nahoru i dolů a získat tak velmi dobrý obrázek, na jehož základě je snadné vybrat přesně tu nabídku, která odpovídá vašim požadavkům.

Kreditní kartu lze podle portálu chápat jako „bezúročnou půjčku, kterou máte stále u sebe“. Za předpokladu, že ji její majitel dokáže správně využít, to odpovídá pravdě. Ve snaze odbourat některé předsudky se v rámci této sekce web věnuje také detailnímu osvětlení principu jejich fungování a pozitivním stránkám produktu. Zvláště v tomto případě je typická nabídka článků a odpovědí na zadané dotazy velmi užitečná, přičemž pro pořádek shrnuje všechna pro a proti samostatná stránka nazvaná Výhody a nástrahy kreditní karty přístupná z menu.

Účty

Placení účtů, zboží v e-shopech nebo za aplikace v telefonech, to vše a mnohem více se odehrává prostřednictvím našich účtů. Opačným směrem na ně zpravidla proudí vydělané peníze od zaměstnavatelů nebo institucí například v podobě nemocenské či výplaty rodičovské dovolené, pročež se minimálně bez běžného účtu v dnešní době většina lidí neobejde. Nabízené typy účtů banky.cz se však neomezují jen na tento nejčastější, pročež zde najdeme také ty studentské, dětské nebo určené pro seniory společně s prémiovými, devizovými, jistotními a chráněnými.

Pokud jde o běžný účet, srovnání portálu aktuálně zahrnuje 35 produktů s možností vzestupného i sestupného řazení podle vybraných parametrů, jako jsou náklady na vedení účtu, možnost okamžité platby, výběr z cizího bankomatu nebo poplatek za odchozí platbu do cizí banky prostřednictvím internetbankingu. Kalkulačku doprovázejí bližší a přehledně strukturované informace o porovnání běžných korunových účtů, včetně jejich charakteristiky i několika užitečných tipů pro výběr toho nejlepšího. Dále banky.cz radí, jak postupovat, když potřebujete běžný účet zrušit, převést do jiné banky nebo jak jej snadno zřídit on-line. Před závěrečnými dotazy na poradnu portál jmenuje konkrétní výhody a nevýhody, kde rovnou navádí k možným řešením. U zmínky ve většině případů nulového úročení na běžných účtech tak najdeme odkaz k nabídce těch spořících, s nimiž je možné volné prostředky lépe zhodnotit.

Spoření

Banky.cz se oblasti spoření věnují v samostatné sekci, která zahrnuje penzijní a stavební spoření, termínované vklady i spořící účty, včetně jejich přehledu a porovnání.

Pokud pojmeme za vzorový příklad penzijní spoření, uvítá nás základní info, ve kterém se hovoří o účelu a přínosu penzijního spoření, díky němuž se člověk nejen finančně zajišťuje do budoucna, ale získá také státní příspěvky i možnost každoročních slev na dani, k čemuž se připojuje kalkulačka srovnávající více než 40 produktů s výběrem dynamických, vyvážených, konzervativních či transformovaných fondů. Mezi kritéria řazení v obou směrech patří výnosy za rok 2020, 2021 i 2022 a rizikovost.

Následují rady jak k penzijnímu spoření přistoupit i jakou strategii zvolit s ohledem na věk společně s vysvětlením rozdílů mezi penzijním připojištěním a doplňkovým penzijním spořením i konkrétními výhodami a nevýhodami, které pro ně platí. K lepšímu zorientování se v problematice zaznívají také doporučení, u kterého penzijního fondu spořit a na závěr pak odpovědi na nejčastější otázky týkající se penzijního spoření.

Přehledy bank, pojišťoven a další užitečné informace

Za velmi praktickou součást portálu lze považovat nabízený přehled bank působících u nás i u našich nejbližších sousedů na Slovensku, družstevních záložen i subjektů, jež nabízejí nebankovní půjčky, přičemž se po kliknutí na kteroukoli z položek zobrazí její charakteristika. Stejně efektivně funguje také již zmíněné vyhledávání poboček, bankomatů a vkladomatů. Pakliže jsou v centru vašeho zájmu spíše pojišťovny, je i zde uspořádání obdobné, kdy se výběrem kterékoli z pojišťoven dostaneme k jejímu popisu.

Závěrem

Mezi hlavní výhody portálu patří jeho jasné uspořádání, snadná navigace díky dobře strukturovanému menu, které návštěvníka vede také k souvisejícím článkům a doplňujícím informacím. Rozsahem, velkým výběrem kalkulaček, praktickým slovníkem i možností vyřešit značnou část záležitostí on-line se banky.cz řadí mezi nejpropracovanější weby svého druhu.

Dnes nejčtenější

.