Zavřít reklamu

Waze a Mapy Google sdílejí mnoho stejných zdrojů dat. Množství lidí však dává Waze přednost kvůli dopravnímu zpravodajství v reálném čase a osobitým funkcím, které dokáží trochu zpestřit pokyny na odbočku za odbočkou, čímž si kromě jiného naštěstí aplikace zachovala vlastní identitu. Dnes byla oznámena další jedinečná novinka Waze, která by mohla být řidičům na cestách skutečně nápomocná.

Společnost Google sdělila, že upozornění na historii nehod se ode dneška dostávají do Waze pro Android a iOS. Nyní se při navigaci v aplikaci zobrazí upozornění předtím, než odbočíte na cestu, která je neobvykle náchylná k nehodám.

Waze určuje nadstandardně vysokou míru rizikovosti pomocí umělé inteligence, která analyzuje hlášení uživatelů a dopravní údaje v kombinaci s praktickými informacemi, jako je to, zda se jedná o silnici nebo dálnici, k hodnotícím kritériím připojuje také fyzikální vlastnosti, tedy například nadmořskou výšku a sklon. Pokud se tyto faktory sečtou a vytvoří obzvláště nebezpečný scénář, aplikace zobrazí na souhrnné kartě v dolní části obrazovky oznámení o historii nehod.

Toto však vynechává úseky, po kterých se běžně pohybujete, jelikož by to namísto přínosu mohlo být spíše rozptylující. Waze chápe, že upozornění odvádějící vaši pozornost v potencionálně nebezpečné dopravní situaci by mohlo působit kontraproduktivně, pročež o ní aplikace informuje pouze před vjezdem a snaží se maximalizovat relevantnost i omezit celkový počet těchto oznámení. Google uvádí, že funkce byla spuštěna dnes, lze však očekávat, že zavádění bude postupné a potrvá několik týdnů, než bude prostřednictvím aktualizace na straně serveru k dispozici všem uživatelům.

Google zmiňuje, že automobilové nehody jsou každý den příčinou zhruba 3 700 úmrtí na celém světě. Odhady hovoří o tom, že jde o osmou nejčastější příčinu smrti. Cokoli, co by tento počet pomohlo snížit, by bylo nejen pro společnost přínosem. Waze je zde však v choulostivé pozici, neboť 14 % těchto událostí s tragickým koncem se týká používání mobilního telefonu a jen v roce 2021 bylo podle amerického Národního úřadu pro bezpečnost silničního provozu 3 522 úmrtí způsobeno rozptýlením řidičů. Neopatrná implementace nové funkce by tak mohla mít opačný účinek, než je jejím záměrem, proto je dobré vidět, že inženýři Waze zmíněná upozornění implementovali promyšleně.

Waze Google Play

Dnes nejčtenější

.