Zavřít reklamu

Ve Spojených státech je populace, pokud jde o mobilní operační systémy, rozdělena na dvě rovnocenné části. Na jedné polovině koláče jsou iPhony a na druhé telefony se systémem Android. To se však týká používání, nikoli prodejů. Společnost Consumer Intelligence Research Partners (CIRP) minulý týden dokázala, že telefony se systémem Android v tomto ohledu v USA ročně s velkým náskokem převyšují iPhony.

Je-li zde poměr mezi využíváním Androidu a iOS 50 na 50, ale lidé si každoročně kupují více telefonů se systémem Android, jasně to naznačuje, že tito své telefony aktualizují častěji než majitelé iPhonů a poslední zpráva CIRP společně s grafem níže to potvrzuje.

iPhone-Android-Users-Upgrades-Annually

Pro lepší orientaci se podívejme na graf detailněji. První modrý díl ukazuje, že 10 % majitelů iPhonů si před přechodem na něco jiného ponechalo svůj telefon rok nebo méně, což znamená, že 90 % z nich zůstává u svého smartphonu déle než rok, zatímco do této kategorie spadá 23 % uživatelů systému Android, tedy více než dvojnásobek. I když se posuneme do kategorie 1 až 2 roky, stále platí, že uživatelé Androidu upgradují rychleji, a to s velkým náskokem.

To je jistě zajímavé, ale klíčová otázka by měla znít: proč tomu tak je? V minulosti by snadným vysvětlením mohla být softwarová podpora, kdy se iPhony ve většině případů dočkaly aktualizací na nové verze iOS po dobu více než pěti let, ale v případě zařízení se systémem Android se dalo počítat zhruba se 2 roky.

Časy se ale mění a dnes už to pro mnoho výrobců Androidu neplatí. Samsung jako největší z nich ve světovém měřítku podporuje téměř všechny své telefony po dobu čtyř let, což přimělo ostatní k podobným příslibům, přičemž Google je nedávno všechny trumfnul, když se zavázal k sedmileté softwarové podpoře pro řadu Pixel 8.

První teorie, kterou CIRP předkládá, staví na tom, že telefony se systémem Android jsou v průměru levnější než iPhony, pročež mají majitelé větší tendenci k upgradu. V tom jistě kousek pravdy je, ale vezmeme-li v potaz, že některé z nejprodávanějších smartphonů s Androidem jsou nejen v USA cenově srovnatelné s iPhony, je tato argumentace přinejmenším diskutabilní, nemluvě o různých skládacích zařízeních, jež se rok od roku těší větší oblíbenosti a pohybují se nad cenovým průměrem cupertinské společnosti.

Další variantou je, že jsou iPhony odolnější než smartphony s Androidem. Ovšem i zde nad takovým tvrzením visí velký otazník. Telefony jsou dnes totiž v podstatě vyrobeny ze stejného nebo vlastnostmi velmi podobného materiálu a skutečnost, že zařízení s Androidem nižší třídy jsou vyrobena z plastu, by spíše mohlo znamenat, že míra odolnosti těchto telefonů je z určitého pohledu větší než u iPhonů, protože se při pádu nerozbije zadní strana.

Nejobstojnější teorií nabízenou CIRP tak je, že uživatele Androidu nutí častěji upgradovat bohatý výběr. Jinými slovy, protože každý rok je na trh uvedena jen hrstka iPhonů, přičemž k tomu dochází ve stejnou dobu, je v podstatě v průběhu každého roku na majitele iPhonů vyvíjen jen jeden velký tlak, aby vyměnili svůj stávající smartphone za nový model. Uživatelé Androidu jsou však k upgradu motivováni nejen tím, že každý rok uvede na trh několik telefonů jejich vybraný výrobce, ale také množství konkurenčních značek. S mnohem větší šíří nabídky, tedy roste také chuť po změně.

Špičkové Samsungy koupíte zde

Dnes nejčtenější

.