Zavřít reklamu

Možná si na to už nevzpomínáte, ale Samsung měl před deseti jinou pověst, než jakou má jako výrobce telefonů v současné době. Před deseti lety jeho smartphony používaly androidovou nadstavbu TouchWiz, která vypadala nevzhledně, nefungovala dobře a softwarové aktualizace nebyly zdaleka zaručeny (a když už dorazily, byly většinou zastaralé). To se ovšem změnilo, korejský obr se v posledních několika letech etabloval jako král androidových aktualizací. Jeho vláda však v této oblasti skončila, když Google představil nové telefony Pixel 8 a 8 Pro.

Ještě minulý měsíc byl Samsung ve světě Androidu nejlepší volbou pro dlouhodobou softwarovou podporu. Všechna zařízení řad Galaxy S a Z a vybrané modely řady A vydané po řadě Galaxy S21 mají garantovány čtyři upgrady Androidu a pět let bezpečnostních aktualizací. Google tou dobou nabízel pouze tři upgrady svého operačního systému a pět let bezpečnostních updatů.

Začátkem října Google uvedl na scénu nové telefony Pixel 8 a 8 Pro, které do oblasti softwarové podpory přinášejí menší revoluci – americký technologický gigant jim totiž garantuje sedm upgradů Androidu a sedm let bezpečnostních aktualizací. Tato zařízení tak budou na poli softwaru relevantní až do roku 2030.

Nejen my bychom uvítali, kdyby se Samsung v tomto ohledu na Google dotáhl, nebo se mu alespoň přiblížil. Je tu však významný háček jménem Qualcomm. Některá zařízení, jako např. OnePlus X, nedostanou slíbené aktualizace, protože Qualcomm přestane dodávat aktualizované ovladače. Aktualizovat zařízení pomocí starých ovladačů je sice možné, je s tím však hodně práce a může to způsobit problémy s výkonem. Připomeňme, že Google v nových Pixelech používá svůj nový čipset Tensor G3, takže má nad jeho aktualizacemi naprostou kontrolu.

Samsung má samozřejmě své vlastní čipsety, které by mohl použít, chceme však, aby všechny telefony Galaxy poháněly čipy Exynos? Ty jsou totiž známé tím, že mají o něco horší výkon a podstatně horší energetickou efektivitu než čipsety Qualcommu. I když nedávno poodhalený Exynos 2400 by to mohl změnit.

Zásadní otázka tedy zní: stála by tato nepředvídatelnost za delší softwarovou podporu? Řekli bychom, že ne. Na slibu rozšířené softwarové podpory záleží pouze v případě, že telefon stojí za to používat tak dlouho, a za každou cenu je třeba se vyhnout jakémukoli zařízení s výkonovými problémy předchozích čipů Exynos. Samozřejmě, situaci může změnit zmíněný čipset Exynos 2400 nebo nějaký buodoucí.

Jisté každopádně je, že Samsung bude muset na krok Googlu nějak zareagovat. Jak a jaký dopad to bude mít na uživatele zařízení Galaxy, se teprve uvidí. Pokud se vrátí ke svým čipům, můžeme jen doufat, že budou skutečně konkurenceschopné.

Špičkové Samsungy s bonusem až 10 000 Kč koupíte zde

Dnes nejčtenější

.