Zavřít reklamu

Telefony s operačním systémem Android s displeji s vysokou obnovovací frekvencí se staly běžnou záležitostí. Dokonce i některé z našich oblíbených levných telefonů jsou nyní vybaveny 90 nebo 120Hz displejem, zatímco některé z nejlepších herních telefonů jsou dodávány s displejem s obnovovací frekvencí 144 Hz. Co přesně ale znamená obnovovací frekvence displeje? A jaký přínos má při každodenním používání? Je displej se 120Hz obnovovací frekvencí lepší než displej s 90Hz? V tomto článku se tuto záležitost pokusíme v kostce vysvětlit.

Vysoká obnovovací frekvence je užitečná při procházení seznamů, hraní her optimalizovaných pro takovou obnovovací frekvenci a sledování obsahu HFR (vysoká snímková frekvence). V opačném případě nemá smysl neustále obnovovat displej s frekvencí 120 Hz, protože to systém dodatečně zatěžuje a způsobuje vybíjení baterie. Díky technologii LTPO a dalším technologickým vylepšením upravují displeje smartphonů s vysokou obnovovací frekvencí svou obnovovací frekvenci za chodu v závislosti na zobrazovaném obsahu.

Výhody vyšší obnovovací frekvence

Výhody použití displeje s vysokou obnovovací frekvencí jsou četné, a to i při běžném použití. Animace, jako je posouvání nebo otevírání a zavírání oken, se zobrazují plynuleji a aplikace se používají svižněji. Díky lepší plynulosti animací a prvků uživatelského rozhraní je interakce s telefonem přirozenější. Při hraní her zase vyšší obnovovací frekvence umožňuje rychlejší reakce.

Nevýhody vyšší obnovovací frekvence

Možná vás to překvapí, ale vyšší obnovovací frekvence s sebou nese i jisté nevýhody. Může se jednat například o rychlejší vybíjení baterie smartphonu, což ale řada výrobců řeší adaptivní obnovovací frekvencí, kterou může zařízení operativně měnit. Vyšší obnovovací frekvence displeje bývá i náročnější na systémové prostředky smartphonu.

Adaptivní obnovovací frekvence displeje

Okamžitou výhodou je lepší výdrž baterie, protože displej může při zobrazování statického obsahu snížit obnovovací frekvenci až na 1 Hz a snížit tak spotřebu energie. Seznam telefonů, je však malý. Patří mezi ně například Samsung Galaxy S23 Ultra nebo i iPhony 15 Pro. opodstatnění to má i v případě Always On displeje, kdy se obrazo obnoví jen jedenkrát za sekundu a ne hned 120x.

Záleží na obnovovací frekvenci displeje?

Displeje s vyšší obnovovací frekvencí v telefonech nabízejí viditelné zlepšení, které nelze ignorovat. Není divu, že je výrobci telefonů se systémem Android v posledních letech rychle zavádějí. To však neznamená, že 60Hz displeje jsou špatné nebo se staly irelevantními. Stále jsou schopny poskytovat plynulý uživatelský zážitek (což dokazují i základní iPhony 15). Pokud ale hrajete hry s podporou vysokých snímkových frekvencí nebo jste nároční uživatelé, kupte si telefon s displejem s vysokou obnovovací frekvencí, protože si výhod všimnete okamžitě.

Ty nejlepší smartphony koupíte zde

Dnes nejčtenější

.