Softwarový ekosystém společnosti Tesla dosud nepodporoval ani Android Auto Googlu, ani Apple CarPlay a převážně se omezoval na aplikace vytvořené samotnou automobilkou. To se však nyní konečně mění, jelikož Tesla vydala oficiální dokumentaci API pro vývojáře, díky níž mohou začít vytvářet své aplikace.
Některý software třetích stran již dnes ve vozech Tesla běží, spoléhá se však na neoficiální API a z hlediska funkčnosti je relativně omezený. Většinou se jedná o mobilní prohlížeče. Nyní je API vývojářům konečně k dispozici, i když to má háček.
Nová dokumentace je poměrně omezená a přizpůsobená podnikovým subjektům s vozovými parky Tesla, aby je firmy mohly efektivněji spravovat. Je ovšem zajímavé, že zmiňuje například také aplikace pro integraci chytrých hodinek. Záznamy rovněž uvádí, že by nové API měly od příštího roku využívat všechny aplikace třetích stran.
Přestože se nejedná o plnohodnotnou dokumentaci API a SDK (Software Development Kit), je to významný krok k rozvoji otevřenějšího a uživatelsky přívětivějšího ekosystému. Také už bylo na čase, neboť Elon Musk o tom mluví již od roku 2016. Sám si představuje uživatelské prostředí podobné systémům CarPlay a Android Auto, které by však běželo nativně ve vozidlech Tesla. Uvidíme, co přinese další vývoj a jak se k situaci postaví tvůrci aplikací. Každopádně stran propojení nejen chytrých telefonů v elektromobilech Tesla nejspíš svítá na lepší časy.