Zavřít reklamu

4G LTE je již deset let zlatým standardem pro konektivitu telefonů, v posledních letech však začínají přebírat vládu 5G smartphony, které se tím obvykle chlubí i ve svém názvu. Je tak dobré vědět, jak přepínat mezi těmito dvěma sítěmi, zvlášť pokud narazíte na problémy s připojením.

Pokud chcete, aby váš telefon používal pouze 5G sítě, můžete si tuto možnost vynutit. Neplatí to ovšem o všech telefonech. Pokud máte možnost si na svém telefonu vynutit 5G, je třeba mít na paměti, že tím zabráníte tomu, aby vaše zařízení přešlo na 4G, i když je 5G nedostupné, takže k této možnosti je třeba přistupovat opatrně.

I když 5G připojení ušlo dlouhou cestu, není zatím tak rozšířené jako 4G a v některých oblastech má ještě hodně velké rezervy (a to i například v oblasti spotřeby baterie). Současně se můžete setkat se situacemi, kdy je 5G síť tak zahlcená zařízeními (typicky na koncertě nebo na sportovní události), že vám přechod na 4G zajistí paradoxně vyšší rychlost.

Každý výrobce spoléhá na trochu odlišnou metodu, jak ovládat síťová nastavení. Dostupné možnosti závisejí nejen na telefonu, ale i operátorovi. Pokud jde o Samsung, většina jeho moderních zařízení má 5G modem, ať už je to aktuální nejvyšší „vlajka“ Galaxy S23 Ultra, nebo cenově dostupný Galaxy A14 5G. Korejský obr však již před nějakou dobou (konkrétně v polovině loňského roku) odstranil možnost v Nastavení přepínat režim sítě a od té doby nefungují ani aplikace třetích stran, jako je Netmonitor a Samsung Band Selection. Pokud tak máte moderní telefon Galaxy, budete si muset vystačit s automatickým výběrem sítě.

U ostatních androidových telefonů můžete použít zmíněnou aplikaci Netmonitor (ke stažení zde). Mějte však na paměti, že na některých telefonech nebude možné po nastavení režimu „LTE only“ provádět ani přijímat hovory a posílat ani přijímat SMS zprávy. Na některých smartphonech aplikace také neumožňuje tento režim vůbec zvolit.

Dnes nejčtenější

.