Zavřít reklamu

Fanoušci Applu mají své iPhony a jejich operační systém iOS, zbytek světa má různá řešení různých výrobců, kteří jedou na Androidu Googlu. To není nic nového. Nová není ani aktualizační politika Applu. Je ale skutečně tak skvělá, jak vám mohou uživatelé iPhonů tvrdit?

Kdykoli Apple vydá aktualizaci svého operačního systému, a je v podstatě jedno, jestli jde o iOS iPhonů, iPadOS iPadů nebo macOS počítačů Mac, udělá tak naráz pro všechny podporované modely. V čase, kdy Apple aktualizace vydá, se App Store, tedy obchod s aplikacemi pro zařízení Applu, také naplní aktualizacemi aplikací, které je optimalizují pro všechny v systému nově příchozí změny.

Odlišný smysl aktualizací

Je samozřejmé, že se model aktualizací systému Android od toho Applu v mnohém liší. „Luxus“ podobný tomu iPhonů nabídnou prakticky jen telefony Google Pixel, které u nás navíc nejsou společností oficiálně distribuované a celosvětově mají skutečně malý podíl na trhu. Ten zásadní mají třeba produkty Samsungu, jenže ten je odkázán na milost právě Googlu a tomu, kdy aktuální verzi pro veřejnost vydá. Poté musí reagovat a postupně přinášet aktualizace na své telefony a tablety. Najedou to zde prostě nejde.

To naráží i na fakt, že vývojáři aplikací Androidu nemají patřičnou motivaci k tomu, aby okamžitě zareagovali a novou aktualizaci své aplikaci, která integruje novinky Androidu, přinesli. Může za to ještě ta věc, že nejrozšířenější verzí Androidu není ta nejnovější, ani ta předešlá. Za to naopak může aktualizační politika jednotlivých společností, která typicky dává jen dva roky ostré verze Androidu. Výjimkou je jen hrstka výrobců, aktuálně sám Google, Samsung a snaží se i Xiaomi a Oppo. Ostatní na to spíše kašlou, čímž zařízení zastarávají, ale jejich Android se stále dá velice dobře používat. Celé to pak má za následek zpomalování pokroku.

Nejrozšířenějším Androidem je ten roky starý, kterému se ladí nejvíce aplikací, a ten nový je až na konci seznamu, o který se vývojáři zajímají. Než tedy jednotlivé aplikace integrují novinky, trvá to dlouhé měsíce. Jsou zde dvě výjimky – Google a Samsung. Oba pravidelně aktualizují své tituly, kdy k tomu nemusíte aktualizovat systém jako v případě iOS. Ostatně o novinkách v aplikacích vás informujeme poměrně pravidelně. K tomu je Samsung poměrně svědomitý v aktualizacích své nadstavby One UI Androidu.

Je opravdu iOS tak skvělé?

Oba modely přístupu k aktualizacím jsou rozdílné, přičemž Apple dokáže udělat velký rozruch svou každoroční velkou aktualizací (jako nyní s iOS 17) a některými menšími (jako jistě bude budoucí 17.1 atd., které přinesou třeba novou aplikaci Deníku). Jenže aby Apple se svými aplikacemi cokoli udělal, musíte k tomu aktualizovat celý systém, a to je opruz už jen pro ty GB, které je nutné stáhnout. V jistém ohledu tedy není přístup prostých aktualizací zásadních aplikací skrze Google Play vůbec špatný. V kombinaci s aktualizacemi One UI, které ještě rozšiřují možnosti Androidu, které přidává sám Google, nám vlastně ve světě Samsungu nic nechybí.

Ve finále je to tedy jednoduché. Novinky do iOS dává jen Apple skrze aktualizace systému, které jsou obvykle obrovské, i když jde jen o opravy chyb, nebo jednu ušmudlanou novinku Safari. Oproti tomu novinky do Androidu dává nejen Google, ale i výrobci telefonů skrze své nadstavby. Aktualizace aplikací pak probíhají skrze Google Play, kdykoli. V oblasti přísunu tedy jasně vede právě svět Androidu, který přináší vylepšení jednodušeji a častěji, než Apple.

Telefony Samsungu koupíte zde

Dnes nejčtenější

.