Fanoušci Applu mají své iPhony a jejich operační systém iOS, zbytek světa má různá řešení různých výrobců, kteří jedou na Androidu Googlu. To není nic nového. Nová není ani aktualizační politika Applu. Je ale skutečně tak skvělá, jak vám mohou uživatelé iPhonů tvrdit?
Kdykoli Apple vydá aktualizaci svého operačního systému, a je v podstatě jedno, jestli jde o iOS iPhonů, iPadOS iPadů nebo macOS počítačů Mac, udělá tak naráz pro všechny podporované modely. V čase, kdy Apple aktualizace vydá, se App Store, tedy obchod s aplikacemi pro zařízení Applu, také naplní aktualizacemi aplikací, které je optimalizují pro všechny v systému nově příchozí změny.
Odlišný smysl aktualizací
Je samozřejmé, že se model aktualizací systému Android od toho Applu v mnohém liší. „Luxus“ podobný tomu iPhonů nabídnou prakticky jen telefony Google Pixel, které u nás navíc nejsou společností oficiálně distribuované a celosvětově mají skutečně malý podíl na trhu. Ten zásadní mají třeba produkty Samsungu, jenže ten je odkázán na milost právě Googlu a tomu, kdy aktuální verzi pro veřejnost vydá. Poté musí reagovat a postupně přinášet aktualizace na své telefony a tablety. Najedou to zde prostě nejde.
To naráží i na fakt, že vývojáři aplikací Androidu nemají patřičnou motivaci k tomu, aby okamžitě zareagovali a novou aktualizaci své aplikaci, která integruje novinky Androidu, přinesli. Může za to ještě ta věc, že nejrozšířenější verzí Androidu není ta nejnovější, ani ta předešlá. Za to naopak může aktualizační politika jednotlivých společností, která typicky dává jen dva roky ostré verze Androidu. Výjimkou je jen hrstka výrobců, aktuálně sám Google, Samsung a snaží se i Xiaomi a Oppo. Ostatní na to spíše kašlou, čímž zařízení zastarávají, ale jejich Android se stále dá velice dobře používat. Celé to pak má za následek zpomalování pokroku.
Nejrozšířenějším Androidem je ten roky starý, kterému se ladí nejvíce aplikací, a ten nový je až na konci seznamu, o který se vývojáři zajímají. Než tedy jednotlivé aplikace integrují novinky, trvá to dlouhé měsíce. Jsou zde dvě výjimky – Google a Samsung. Oba pravidelně aktualizují své tituly, kdy k tomu nemusíte aktualizovat systém jako v případě iOS. Ostatně o novinkách v aplikacích vás informujeme poměrně pravidelně. K tomu je Samsung poměrně svědomitý v aktualizacích své nadstavby One UI Androidu.
Je opravdu iOS tak skvělé?
Oba modely přístupu k aktualizacím jsou rozdílné, přičemž Apple dokáže udělat velký rozruch svou každoroční velkou aktualizací (jako nyní s iOS 17) a některými menšími (jako jistě bude budoucí 17.1 atd., které přinesou třeba novou aplikaci Deníku). Jenže aby Apple se svými aplikacemi cokoli udělal, musíte k tomu aktualizovat celý systém, a to je opruz už jen pro ty GB, které je nutné stáhnout. V jistém ohledu tedy není přístup prostých aktualizací zásadních aplikací skrze Google Play vůbec špatný. V kombinaci s aktualizacemi One UI, které ještě rozšiřují možnosti Androidu, které přidává sám Google, nám vlastně ve světě Samsungu nic nechybí.
Ve finále je to tedy jednoduché. Novinky do iOS dává jen Apple skrze aktualizace systému, které jsou obvykle obrovské, i když jde jen o opravy chyb, nebo jednu ušmudlanou novinku Safari. Oproti tomu novinky do Androidu dává nejen Google, ale i výrobci telefonů skrze své nadstavby. Aktualizace aplikací pak probíhají skrze Google Play, kdykoli. V oblasti přísunu tedy jasně vede právě svět Androidu, který přináší vylepšení jednodušeji a častěji, než Apple.
dobrej vtip… apple ma ruzne velke aktualizace od oprav zabezpeceni od par mega az po vetsi aktualizace se zmenami systemu… (PS: kazdemu na Wi-fi je stejne asi jedno kolik ma aktualizace 😀 )
aktualizace aplikaci pres googleplay neni aktualizace ci oprava systemu… stejne tak se pres app store aktualizuji appky na Ajfounu….
Podobný blbosti většinou píšou plátky co se orientujou na Apple, tak super že i v tomhle se Samsung fanboys snaží vyrovnat. Samozřejmě, že model Applu je nejlepší a ve světě Androidu se mu vyrovná jenom Google s Pixelama. Proč je model Samsungu naprd ostatně píšete sami – Samsung čeká, až Google vydá, Samsung má nadstavbu, atd… Decoupling věcí jako Google Play Services do app storu je sice fajn a řeší to spoustu problémů, ale oproti přístupu Applu je to pořád jenom workaround…
Napsal jablíčko fans 🙂 díky zabpobaveni vy komedianti s výřezem přes celou obrazovku:D
Já doufal, že z té první věty se bude dát pochopit můj vztah k Applu, ale tak asi budu muset být víc explicitní – od Applu jsem nikdy nic neměl a přístup této společnosti se mi v mnoha ohledech příčí. Na druhou stranu, lhát si takhle stupidně do kapsy jako tenhle článek, je… stupidní.
Ne, máme doma obojí, systémové appky se na iOS aktualizují jen s updatem systému. U droidu se to aktualizuje pres Play store + většinou každej měsíc aspoň záplata systému. Výhoda je v tom, pokud si někdo drží staré a už nepodporované zařízení, tak se systémové appky s novými funkcemi updatujou. U Ios se např. appka „Photos“ upgraduje jen se systémem, takže smolík.
Ano přesně tak ale jablickari melou svoje kraviny porad
Tak u Applu to problém není, když ty updaty iOS jsou pravidelné. U Samsungu to ani jinak být nemůže, když se ani neobtěžuje s nějakými updatama.
U Samsungu chodí updaty pravidelně každý měsíc, co tam máš dál, vykotlaný jablečňáku?
@Pavel Dočetl jsi SCI-FI ???
Aktualizace jsou jeden z hlavních, i když nikoliv jediný důvod, proč mám Apple a nikoliv Android. Android jsem zkoušela před několika lety a nikdy víc. A to jsem neměla telefony pro socky za pár korun, ale vlajkové lodě několika výrobců. Ale když telefon za 23.000 czk oficiálně měl přislíbeny dvě hlavní verze a aktualizace té první přišla s půlročním zpožděním, to fakt není věc, co bych chtěla. Navíc se při aktualizaci stal problém a infolinka mi poradila factory reset. Problém ale je, že Android nemá žádné opravdu použitelné zálohování, takže jsem celý den nastavovala telefon znova jen kvůli mizernému systému. Tuhle zkušenost si už nechci nikdy zopakovat, takže Android už víc nechci.
Mimochodem co se týče velikosti aktualizací, tak mi je to jedno, jak pevný internet (wifi) tak mobilní mám neomezená data, takže jestli to stáhne 100 MB nebo 2 GB je mi fakt jedno, důležité je to pohodlí, bezpečí a nové funkce.
To bylo před deseti, nebo patnácti lety?
Já bych nemohl používat iOS. To je systém pro děcka, nebo důchodce.
Já si spíš myslím, že kdo nechce řešit a chce fungovat a pracovat, tak si právě koupí iOS. Dávno jsou pryč doby, kdy mne bavilo všechno možné zkoušet a nastavovat, dneska už prostě po systému chci, aby fungoval co nejefektivněji a já o něm vůbec nevěděl, byly pro něj dlouho dostupné aktualizace výrobce. Ostatní se dořeší aplikacemi. Ze stejného důvodu jsem utekl na domácím PC i OSX od Windows 10.
Prrsně tak, chci fungovat a pracovat, proto mám android, který komunikuje vždy a se vším. Jabko funguje jen v Applí sektě.