Zavřít reklamu

Samsung, který je světovým lídrem na poli paměťových čipů, oznámil nový typ operační paměti, lépe řečeno jejího form faktoru. Konkrétně jako první na světě představil formát LPCAMM (Low Power Compression Attached Memory Module) pro čipy DRAM. Je určen pro budoucí notebooky a PC a nabízí vyšší výkon při menší velikosti.

LPCAMM nakonec nahradí DRAM moduly SO-DIMM a LPDDR v noteboocích a počítačích. Samsung uvádí, že moduly LPCAMM nabízejí až o 50 % vyšší výkon a až o 70 % vyšší energetickou efektivitu. Ještě důležitější je, že na základní desce zabírají o 60 % méně místa. To umožní výrobcům notebooků produkovat ještě tenčí a menší notebooky. Korejský obr také říká, že nové DRAM moduly je možné použít i v datacentrech a serverech.

Běžné DRAM čipy používají zmíněné moduly SO-DIMM, které vyžadují hodně místa, nebo též zmíněné moduly LPDDR, které jsou zase připájeny k základní desce. Moduly LPCAMM odstraňují oba tyto nedostatky. Jak Samsung dodal, moduly již dokončily systémovou verifikaci pro platformu Intel. I když je jejich přenosová rychlost menší než ta, kterou má aktuální generace modulů Samsungu LPDDR5X (7,5 Gb/s vs. 8,5 Gb/s), nabízejí zásadní zlepšení efektivity a prostoru.

Nové paměťové moduly by mohla používat příští generace notebooků Galaxy Book, které by měly být uvedeny na trh v první polovině příštího roku. Pokud tomu tak skutečně bude, můžeme očekávat, že řada Galaxy Book4 bude ještě tenčí a kompaktnější než řada Galaxy Book3.

Dnes nejčtenější

.