Zavřít reklamu

Konkurenční boj obou z největších technologických gigantů, tedy Samsungu a Applu, kdy se snaží jeden dotáhnout druhého, přispívá k rozvoji technologií a pro spotřebitele přináší nové funkce i možnosti. Střídavě se to daří jak korejské, tak americké společnosti. Zatímco Samsung Galaxy S24 na uvedení teprve čeká, Apple představil svou nejnovější generaci iPhonů 15 už 12. září. Skalní příznivci obou výrobců na své favority samozřejmě nedají dopustit, přesto však existuje množství uživatelů, kteří přecházejí, ať už od Applu k Samsungu nebo naopak. Především ty, by pak mohlo oslovit našich 5 důvodů, proč dát přednost Samsungu před Applem.

Větší variabilita při focení

Schopnosti fotografické výbavy smartphonů bezesporu představují velmi důležitý aspekt, který ovlivňuje řadu lidí při rozhodování, které zařízení se stane jejich oblíbeným nástrojem pro uchování vzpomínek a zážitků nebo vytváření obsahu. Generace iPhonů 15 prošla jako každý rok evolucí například v podobě vylepšení obrazových snímačů, také standardní iPhone 15 a iPhone 15 Plus nyní mají 48Mpx hlavní fotoaparát a v případě řady Pro došlo k rozšíření možností přiblížení prostřednictvím odrazového hranolu, tedy tetraprizmatické konstrukce. Z trojnásobného se tak Apple dopracoval na pětinásobný optický zoom a 25x digitální.

Samsung oproti tomu dokáže u Galaxy S23 Ultra nabídnout 200 Mpx, přičemž modely S23 a S23+ mají 50Mpx širokoúhlý fotoaparát. Také pokud jde o přiblížení, převažují se s 10x optickým a 100x digitálním zoomem Galaxy S23 Ultra misky vah na korejskou stranu. Nejen díky těmto parametrům, jsou možnosti Samsungu širší, než jaké nabízí cupertinská společnost. Přestože Apple dokáže za pomoci strojového učení při zpracování snímků dosahovat poměrně působivých výsledků, Samsung do procesu zapojuje sílu umělé inteligence a technologii Dual Pixel, díky níž lze docílit neuvěřitelně ostrých záběrů.

V době, kdy množství videí nakonec zakotví například na YouTube nebo podobných serverech, jež podporují upload záznamů ve vysokém rozlišení, není zanedbatelné ani 8K při 30 snímcích Galaxy S23 Ultra, kterými se může oproti iPhonu 15 Pro Max se 4K při 60 snímcích pochlubit. Připočítáme-li velmi intuitivní ovládání a rychlý přístup k parametrům, je to rozhodně důvod, proč nad řadou S23 coby konkurenci iPhonu uvažovat, a to lze předpokládat, že Samsung s nástupcem posune laťku ještě výš.

Otevřený Android v silném ekosystému

Přestože se v mnoha ohledech operační systém jablečných telefonů posunul a do značné míry také inspiroval Androidem, jeho otevřenosti rozhodně nedosahuje a pravděpodobně ani nikdy nedosáhne. V případě iOS a Androidu jde o dva různé přístupy, které spojuje jejich určení pro provoz na mobilních zařízeních.

I když většina uživatelů primárně spoléhá na Google Play a App Store, eventualita pracovat v rámci Androidu s aplikacemi mimo oficiální zdroje, může být značnou výhodou, i když je na to navázána také jistá míra bezpečnostních rizik. Rozumnému uživateli to však poskytuje mnohem více prostoru k získání potřebných nástrojů například pro vybraná příslušenství, kdy jeho výrobce aplikaci umístí na svůj web, jako se to stalo třeba u čínské technologické společnosti DJI. I samotná nabídka obchodu Google Play je širší, pročež je pravděpodobnost nalezení odpovídajícího softwaru vyšší, než v App Store.

Uživatelsky zajímavou možností Androidu je rozsah, v němž si lze systém přizpůsobit k obrazu svému. Ať už jde o nejrůznější nastavení barev, změnu ikon nebo písma, Android v tomto narozdíl od iOS uživatele nikterak neomezuje. Google Play je plný softwaru, jež dokáže proměnit vzhled telefonu například použitím některého z oblíbených lancherů. Smartphone, který se přizpůsobí vkusu i potřebám uživatele, je přinejmenším zábavnější.

Mnoho majitelů iPhonů si pochvaluje především míru integrace mezi jednotlivými zařízeními Apple, což je bezesporu něco, kde cupertinský gigant boduje. Zatímco mnozí jiní výrobci zařízení se systémem Android podobnou funkcionalitu nenabízejí, a pokud ano, tak ve velmi omezeném měřítku, Samsung má za sebou silný a propracovaný ekosystém, který poskytuje vysokou úroveň propojení mezi jednotlivými produkty, pročež i v tomto ohledu nabízí důstojnou alternativu Applu.

Stylus S Pen

Jedna z věcí, kterou u smartphonu Applu jednoduše nenajdeme, je stylus S Pen. Přestože zaznívají otázky, proč je jablečná společnost v tomto směru tolik neústupná, výhody, jež S Pen v zařízeních Samsung poskytuje, Apple zkrátka nabídnout nedokáže. Možnosti jeho využití jsou přitom opravdu široké. Od odemknutí telefonu, jež je chytře chráněno pinem nebo biometrickým ověřením, přes rychlé skicování, psaní krátkých i rozsáhlejších poznámek například v Samsung Notes, až k práci s kalendářem, kde si lze cokoli označit, zaškrtnout nebo odfajfkovat jako splněné či okamžitému pořízení a editaci snímků obrazovky. S Pen se umí i připomenout, zda jste jej nenechali někde ležet, poskytovat zpětnou vazbu při používání skrze zvuk i vibrace, přičemž ale, pakliže vám takové nastavení nevyhovuje, nic nebrání ani jejich zrušení.

Rozdíly kapacity baterií a rychlosti nabíjení

Nejnovější jablečné přírůstky udělaly několik pokroků, z nichž mezi ty, na které už byl skutečně nejvyšší čas, patří změna konektoru na USB-C. To ovšem nepřineslo očekávané změny také stran nabíjení. Rozdíly mezi Samsungem a Applem jsou viditelné, jak po stránce kapacit baterií, tak i rychlosti nabíjení. Postavíme-li vedle sebe jako konkurenty Samsung Galaxy S23 a iPhone 15 narazíme na rozdíl 3900 proti 3349 mAh, v případě Galaxy S23+ a iPhonu 15 Plus je to 4700 mAh proti 4383 mAh a provedeme-li totéž s nejvyššími modely, tedy Galaxy S23 Ultra a iPhonem 15 Pro Max, dostaneme se na 5000 proti 4 422 mAh. Přestože iPhony 15 ještě na pulty a k rukám běžných uživatelů nedorazily, japonský portál MacOtakara hovoří o rychlosti nabíjení pomocí kabelu 27W. Že se nová generace neposunula potvrzují i informace samotného Applu, který na stránkách u modelu Pro zmiňuje stejné hodnoty jako u týchž z minulého roku. Oproti tomu Samsung nabídne podporu 25W nabíjení u modelu Galaxy S23 a dvou vyšších 45W. Pokud jde o bezdrátový přenos energie jsou oba konkurenti schopni nabídnout rychlost 15 W, možnosti reverzního bezdrátového 4,5W nabíjení, které poskytuje Samsung, cupertinskému iPhonu chybí.

Cena a šíře nabídky

Podstatnou stránkou je také finanční hledisko. Apple se oproti očekávání s poslední generací cenově poněkud umírnil, díky čemuž se při srovnání odpovídajících iPhonů 15 a iPhonů Pro s řadou Galaxy S23 zákazník pohybuje v podobné hladině, i když i zde je na tom Samsung o něco lépe. Především však celkový záběr korejské nabídky je nesrovnatelně větší, pročež zde lze narazit na velmi dostupná a přitom stále poměrově vynikající zařízení za takřka lidové ceny startující pod 4 000 Kč a mířící zhruba k 11 000 v případě řady Galaxy A.

Nelze opomenout ani stále populárnější skládačky řady Z, jejichž cenovka s ohledem na drahý použitý hardware sice není pro každého, ovšem jablečná společnost zde alespoň prozatím nemá čím konkurovat.

Telefony Samsungu i Applu koupíte ze

Dnes nejčtenější

.