Zavřít reklamu

Společnost Trendforce zveřejnila svou prognózu vývoje trhu se skládacími telefony v příštích pěti letech, včetně zbytku roku 2023. Podle analýzy lze očekávat, že dodávky v tomto roce dosáhnou 18,3 milionu kusů, což představuje 1,6% podíl, v roce 2027 však vzrostou na 70 milionů, tedy 5 % celosvětového trhu se smartphony.

Se vzrůstem, pokud jde o skládací zařízení, by mělo být možné počítat souběžně s postupně klesajícími náklady na výrobu a také rozšířením dostupnosti ze strany čínských výrobců. S tím, jak se budou snižovat náklady na komponenty, zejména na panely a panty, budou klesat i maloobchodní ceny, které se tak dostanou pod hranici jednoho tisíce amerických dolarů.

Podle společnosti Trendforce lze předpokládat, že Samsung letos zaboduje s 12,5 miliony skládacích telefonů a připíše si tak dvě třetiny podílu trhu, čímž se ale tento v porovnání s rokem 2022 sníží z 82 na 66 %. Konkurenti z Číny, jako je Huawei s 2,5 miliony, tedy 14% podílem předpokládaných dodávek společně s Oppo a Xiaomi s odhadem téhož okolo 5 %, jsou hlavním důvodem, proč Samsung část své pozice ztrácí.

Hlavní příčinou dominance a náskoku Samsungu nad jeho konkurenty je pandemie i konzervativní přístup čínských výrobců k dodávkám do zahraničí. V současné době většina čínských značek nabízí své skládací smartphony pouze lokálně, pročež ve chvíli, kdy budou připraveny expandovat, měl by celkový trh se skládacími smartphony doznat citelného růstu.

Trendforce ve své zprávě zmínil také Apple. Cupertinský výrobce zatím skládací telefon nevydal a analytici předpokládají, že se tak nestane, dokud výrobci komponent nezdokonalí technologické postupy, jež přinesou větší rovnoměrnost panelů a spolehlivější konstrukce pantů. Se vstupem americké společnosti do tohoto segmentu by se dalo počítat s prudkým nárůstem zájmu, který by i Čínu donutil vyvážet do zahraničí. Oněch 5 % tedy nevypadá, jako nějak velké číslo, na druhou stranu je nutné počítat s tím, že drtivá největší zastoupení v prodejů telefonů s Androidem jsou ty ze základní cenové relace.

Dnes nejčtenější

.