Zavřít reklamu

Samsung je králem fotoaparátů smartphonů, zejména pokud jde o rozsah přiblížení. Vlajkové telefony společnosti řady Galaxy S Ultra používají fotoaparát s 10x optickým zoomem již od Galaxy S21 Ultra a Samsung v průběhu let jejich možnosti dále zdokonaloval. Dá se s jistotou říci, že Galaxy S23 Ultra má momentálně nejlepší fotoaparát se zoomem mezi všemi smartphony. Nic na tom nemění ani tetraprizma iPhonu 15 Pro Max. 

V souvislosti s iPhonem 15 Pro Max se nejvíce mluví o jeho novém teleobjektivu. Apple se pokusil naskočit do rozjetého vlaku periskopických teleobjektivů, avšak po svém. Ve skutečnosti periskop nemá, protože mu říká tetraprizma a světlo se v něm neláme jednou, ale hned čtyřikrát. Také nemá 6 nebo 10x přiblížení, ale jen to 5x.

iPhone 15 Pro Max tetraprizma

Je to především pěkný trik, který pravděpodobně obchází různé patenty zejména společností Samsung a Samsung Electro-Mechanics. Jeho dosah však není tak dobrý, jaké mají teleobjektivy na nejnovějších vlajkových telefonech Samsungu (Galaxy S22 Ultra a Galaxy S23 Ultra) ani další konkurence. Jeho výhodou však je, že má dobrou citlivost (f/2.8) a nemá takové nároky na prostor, protože je umístěn konvenčně, tedy na tloušťku zařízení a ne kolmo, tedy na výšku nebo šířku.

Apple boduje i v rozlišení, kdy zde má 12MPx, Samsung „jen“ 10 MPx. Apple má také opravdu dobré algoritmy pro zpracování obrazu, jenže zde uživatelé narazí na svou kreativitu. Mají totiž jen 2x a 5x přiblížení, a mezi tím nic. Samsung přitom nabídne i zlatý standard, tedy trojnásobné přiblížení. U Galaxy S23 Ultra Samsung ostatně také vylepšil své algoritmy zpracování obrazu pomocí AI. I při našem testování jsme jednoduše zjistili, že i přiblížené snímky vypadají prostě dobře, a to až při 30x digitálním zoomu. Apple maximálně dosáhne jen na 25x, Galaxy S23 Ultra však zvládne celkem 100x.

Samsung má šanci prohloubit svůj náskok 

Samsung nyní ví, jaké karty Apple rozdal a může na to reagovat už za půl roku v řadě Galaxy S24 Ultra. Pokud to má tedy zapotřebí. Nemuselo by jít ani tak o hardware, který je dostatečně kvalitní, jako spíše o softwarové hrátky, které vlastně výsledky ještě zlepší. Je ale pravda, že se proslýchá, že by měl 3x teleobjektiv připravované Ultry mít až 50MPx rozlišení, což by mohlo kvalitu fotografií katapultovat do ještě vyšších úrovní kvality. 

Další úrovní je kontinuální zoom, se kterým si už hraje Sony. Proměnlivé ohnisko by zajistilo libovolné přiblížení v daném rozsahu, které by ale bylo optické. Právě Samsung by mohl být tím, kdo by jej mohl zpopularizovat a těžit z něho. Tak trochu se to čekalo i od Applu, ten ale na inovace v tomto ohledu prakticky zanevřel, když ani nedokázal přinést plnohodnotný periskop ale jen jeho jistou náhražku. Že by tak udělal příští rok je spíše nepravděpodobné, protože teď bude především vylepšovat své nové řešení.

Dnes nejčtenější

.