Zavřít reklamu

Minulý týden se na veletrhu IFA 2023 objevila řada nových oznámení, včetně reálné implementace Qi2 do produktů. Nový standard bezdrátového nabíjení a jeho podpora MagSafe představují dlouho očekávaný krok vpřed. Zbývá tedy otázka, kdy se dočkáme telefonů a příslušenství, jež budou standardem vybaveny?

Co je Qi2?

Jedná se o první významnou aktualizaci vládnoucího standardu bezdrátového nabíjení po více než deseti letech. Qi2 není primárně navržen pro vyšší rychlost, ale větší efektivitu. K tomu využívá základ technologie MagSafe společnosti Apple a umožňuje tak jakémukoli výrobci těžit z výhod, jež do procesu vnáší použití magnetů, ke zlepšení bezdrátového nabíjení jak díky sladění, tak účinnosti.

Bezdrátové nabíjení Qi funguje nejlépe, když jsou vysílač, tedy nabíječka a přijímač, kterým může být telefon nebo jakékoli kompatibilní příslušenství, dokonale vyrovnané. Toho v praxi v podstatě nebylo možné docílit, pročež se ke kompenzaci tohoto problému obvykle používaly nabíjecí podložky s více cívkami. Tento nedostatek však do značné míry vyřešila společnost Apple pomocí technologie MagSafe, kde k dokonalému vyrovnání slouží prstenec magnetů.

Stejná výhoda je jádrem Qi2, jak zdůrazňuje Wireless Power Consortium, zkráceně WPC, jež za standardem stojí, tvrzením, že „zlepšuje energetickou účinnost redukováním energetických ztrát, ke kterým může dojít, když telefon a nabíječka nejsou zarovnány“. Standardizace magnetického připojení znamená nejen zmíněné zvýšení efektivity, ale také to, že se svět příslušenství MagSafe, které se objevilo v posledních několika letech, otevře pro více produktů, pročež jej budou moci využívat i zařízení, která nejsou součástí ekosystému společnosti Apple.

Qi2 je tu, ale kdy se objeví telefony s jeho podporou?

Qi2 se dostalo na scénu na veletrhu CES 2023, ale fakticky se tak stalo až v rámci jednoho z největších letošních světových veletrhů spotřební elektroniky a domácích spotřebičů IFA 2023. Na této berlínské akci jsme se dočkali oznámení prvních produktů s certifikací Qi2 od společností Anker, Belkin a Mophie. Společnost Anker v rámci implementace standardu Qi2 přichází s řadou „MagGo“, jež zahrnuje powerbanky, bezdrátové nabíječky a nabíjecí stanice, vše s výkonem 15 W, tedy maximální rychlostí, kterou budou bezdrátově podporovat iPhony.

Mezitím společnost Belkin oznámila tři nabíjecí podložky, včetně stanice 3 v 1 pro dvě zařízení a Apple Watch a také konvertibilní podložku, jež může fungovat i jako stojánek.

belkin-qi2

A konečně společnost Mophie, oznámila rozšíření své nabídky o nabíjecí stojany a držáky do auta s certifikací Qi2, které svým designem sílu magnetů využívají v maximální míře.

mophie-qi2-1

Všechny tyto novinky jsou skvělou zprávou pro fanoušky iPhonů, protože iPhone 15 bude s největší pravděpodobností podporovat 15W nabíjení s Qi2. Očekává se, že většina tohoto příslušenství se dostane na trh po uvedení iPhonu 15, počínaje letošním podzimem a do začátku roku 2024 se rozroste o další.

Ale… co Android?

Qi2 je průmyslový standard. Je tedy k dispozici také výrobcům zařízení pro Android. Dosud jsme však o žádných telefonech vybavených technologií Qi2 neslyšeli. Krátká zmínka o se objevila při uvedení Asusu Zenfone 10, ale ta se týkala pouze toho, že smartphony se stávajícím Qi budou schopny fungovat i s Qi2, jen jim chybí magnety.

WPC na svých webových stránkách uvádí, že telefony Qi2 můžeme očekávat někdy ve 4. čtvrtletí 2023. Ovšem pokud jde o největší hráče pro tento rok toho už mnoho nezbývá. Čeká nás uvedení řady Google Pixel 8, již nyní však vše nasvědčuje tomu, že standard Qi2 podporovat nebude a zdá se, že stejná situace nastane v případě skládacího OnePlus Open.

google-store-pixel-8-pro-leak-1

Jako nejpravděpodobnější první telefon s Androidem, jež se bude moci pochlubit podporou Qi2, se tedy jeví čínský scénář, například budoucí vydání Xiaomi nebo možná OnePlus 12. Na vstup ve velkém stylu je nejlogičtějším adeptem řada Galaxy S24, které bychom se měli dočkat v lednu či únoru 2024.

Dnes nejčtenější

.